۱۲ عضو گروه طالبان از زندان قندهار فرار کردند

Image caption زندانیان تاکنون دو بار به صورت دسته جمعی از زندان قندهار فرار کرده‌اند

مسئولان زندان قندهار در جنوب افغانستان از فرار ۱۲ عضو گروه طالبان از این زندان خبر می‌دهند.

پیشتر مقامات امنیتی گفته بودند که این افراد را بر اساس نامه‌ای که از اداره امنیت ملی این ولایت به آنها رسیده بود، رها کردند اما بعدا معلوم شد که این نامه جعلی بوده است.

رحمت الله اطرافی رئیس امنیت ولایت قندهار به بی‌بی‌سی گفته بود که روز سه‌شنبه نامه‌ای به زندان فرستاده شده که در آن خواسته شده بود ۲۸ زندانی رها شوند.

به گفته این مقام محلی، ۱۲ نفر از این زندانیان دوره محکومیت خود را تکمیل نکرده بودند و نباید رها می‌شدند.

حال اما یک مقام ارشد دولتی افغانستان می‌گوید که این افراد با همکاری یکی از افسران مسئول در زندان قندهار، فرار کرده‌اند.

این مقام دولتی که به شرط فاش نشدن نامش با بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت که خود این افسر نیز به همراه اعضای طالبان فرار کرده‌است.

گفته می‌شود، داد محمد یکی از فرماندهان وابسته به گروه طالبان و تعدادی از افرادش، در میان زندانیان فراری بوده‌اند اما نیروهای امنیتی توانسته‌اند او و یکی از افرادش را بار دیگر بازداشت کنند.

مقامات محلی می‌گویند جستجو برای پیدا کردن بقیه این افراد جریان دارد.

مامون درانی خبرنگار بی‌بی‌سی در قندهار می‌گوید گزارش‌هایی وجود دارد که شماری از این افراد عضو گروه قاری منیب یکی از فرماندهان طالب هستند که امنیت ملی، بازداشت آنها را دستاورد بزرگی خوانده بود.

قاری منیب نیز از جمله زندانیان طالب در زندان بگرام بود که سال گذشته از زندان رها شده و گفته می‌شود بار دیگر به طالبان پیوسته است.

زندانیان از زندان قندهار تاکنون دوبار به صورت دسته جمعی فرار کرده اند و یک بار هم گروه طالبان به این زندان حمله کرده بود.

تاکنون طالبان در مورد این رویداد اظهارنظر نکردند.

مطالب مرتبط