روزنامه های کابل: ۱۲ حوت

Image caption رهایی زندانیان طالبان از زندان قندهار. تیتر و عکس جامعه باز

فرار دوازه عضو گروه طالبان از زندان قندهار با جعل یک نامه و آموزش عقاید تندروانه در یک مدرسه دینی دخترانه در شمال افغانستان، در روزنامه‌های چاپ امروز کابل تحلیل و بررسی شده است.

روزنامه افغانستان به بهانه رهایی دوازده عضو گروه طالبان از زندان قندهار با جعل سندی، آنچه که را که "ناتوانی دستگاه‌های امنیتی" خوانده، بررسی کرده است. حفیظ‌ الله ذکی سردبیر روزنامه افغانستان، آزادی زندانیان به این شیوه را "اوج بی‌نظمی و بی‌سر و سامانی" در حساسترین نهادهای امنیتی کشور خوانده است.

رحمت‌الله اطرافی رئیس اداره امنیت ملی قندهار دیروز به بی‌بی‌سی گفته بود که روز سه‌شنبه نامه‌ای به زندان فرستاده شده که در آن خواسته شده بود ۲۸ زندانی رها شوند. اما بعداً مشخص شد که این نامه جعلی بوده و ۱۲ تن از افراد کسانی بودند که دوره زندان خود را سپری نکرده و نباید آزاد می‌شدند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان پرسیده که "وقتی کسی بتواند نامه ریاست امنیت ملی را طوری جعل کند که اداره زندانها فریب بخورد، دیگر چه اطمینانی به این اداره‌ها می‌ماند؟" نویسنده افزوده است که وقتی اداره یک زندان مهم به یک نامه اعتماد می‌کند و "خطرناکترین‌تروریستان" را بدون تحقیق و بازپرسی آزاد می‌کند، می‌توان فهمید که ناهماهنگی میان ادارات دولتی تا چه حدی است.

سردبیر روزنامه افغانستان این گونه "ناهماهنگی"ها را ناشی از کم اهمیت تلقی کردن "منافع مردم" دانسته و افزوده که در چنین حالتی وقوع این گونه رویدادها "معمولی" به نظر می‌رسد. به نظر روزنامه، مشکل دیگر این است که عاملان چنین رویدادها شناسایی و مجازات نمی‌شوند و حکومت آنها را به سادگی به فراموشی می‌سپارد و در نتیجه مردم هم انتظاری بیشتر از این از حکومت ندارند.

اطلاعات روز آزادی این زندانیان را ناشی از "نفوذ گسترده طالبان در نهادهای امنیتی" و آگاهی این گروه از آنچه که در درون اداره امنیت ملی می‌گذرد، دانسته است. نویسنده افزوده که طالبان می‌دانسته که قرار است چه تعداد از زندانیان آزاد شوند و قرار است نامه‌ای در این مورد صادر شود.

براساس تحلیل سرمقاله‌نویس اطلاعات روز، اگر مسئولان اداره امنیت ملی قندهار خود در جعل سند آزادی این زندانیان دست نداشتند، حتماً گروه طالبان مسئول این جعل است. به باور نویسنده، اگر مورد نخست درست باشد، دلیلی بر آن است که طالبان در رده‌های "تصمیم‌گیری" نفوذ دارند و حکومت باید به "تصفیه‌کاری" نهادهای امنیتی بپردازد.

حق نشر عکس ARG
Image caption گزارش رئیس ستاد ارتش قناعت شورای امنیت را فراهم نکرد

اگر فرض دوم درست باشد، سرمقاله‌نویس اطلاعات روز معتقد است که حکومت باید بپذیرد که گروه طالبان قدرتمندتر و ریشه‌دارتر از آن است که تا حال برآورد می‌شده است. اگر این‌گونه نیست، چطور می‌شود که نامه رئیس امنیت ملی جعل شود و گروهی از اعضای طالبان از زندان رها شوند و طالبان از آن به عنوان "حربه" استفاده کنند.

هشت روز پس از حمله مرگبار طالبان به پاسگاهی در غازی‌آباد ولایت کنر، شورای امنیت ملی این موضوع را بررسی کرده و از "دلیری" ۲۱ سربازی که در این حمله کشته شدند، ستایش کرده است. این خبر موضوع گزارش نخست و اصلی روزنامه‌های دولتی انیس و اصلاح است. این جلسه دیروز با حضور حامد کرزی رئیس جمهوری برگزار شد.

این دو روزنامه نوشته‌اند که شورای امنیت ملی گزارش تحقیقات شیرمحمد کریمی رئیس ستاد ارتش از چگونگی حمله طالبان و قتل این سربازان را قناعت‌بخش ندانسته و تصمیم گرفته که تحقیقات بیشتری درباره این رویداد صورت گیرد.

به نوشته انیس، این شورا تاکید کرده که در چنین حالات باید به اطلاعات استخباراتی اهمیت بیشتری قایل شد و آن را در تمام مراحل تاکتیکی، عملیاتی و ملی نیروهای امنیتی در نظر گرفت تا از وقوع این گونه رویدادها در آینده جلوگیری شود.

این تاکید پس از آن صورت می‌گیرد که اداره امنیت ملی فاش کرد که ۲۰ روز پیش از حمله غازی‌آباد، به ارتش و مقامهای محلی گزارش داده شده بود که طالبان در پی حمله به نیروهای ارتش هستند، ولی ظاهراً به این هشدارها توجه کافی نشده بود. والی کنر هم گفته بود که چهار تن از سربازان مستقر در این پاسگاه با طالبان ارتباط داشتند و آنها زمینه حمله را فراهم کرده بودند.

هشت صبح در مقاله‌ای به قلم سلیم آزاد تاکید کرده که "خطر اشرف‌المدارس را جدی بگیرید". نویسنده انتقاد کرده که "گسترش خاموشانه چنین مدارسی در ولایات مختلف در میان جدال‌های روزمره سیاسی در کابل جدی گرفته نمی‌شود. به نظر نویسنده، توسعه این گونه مدارس خطر گسترش "افراطیت مذهبی و طالبانی" را به همراه دارد.

این مقاله هشت صبح بر اساس گزارش بی‌بی‌سی از مدرسه اشرف‌المدارس در شهر شمالی قندوز نوشته شده است. در گزارش بی‌بی‌سی آمده که در این مدرسه شش هزار دختر آموزش‌های دینی را بر اساس تعبیرهای بسیار سختگیرانه و آمیخته با دیدگاه‌های سیاسی فرامی‌گیرند.

Image caption در مدرسه اشرف المدارس قندز شش هزار دختر آموزش می بینند

مقاله‌نویس هشت صبح اشرف‌المدارس را "کپی" مدارس پاکستانی و عربی دانسته که به نظر نویسنده، خاستگاه گروه‌های تندرو مذهبی شمرده می‌شوند و گروه طالبان افغانستان محصول چنین مدارسی است. نویسنده هشت صبح شیوه آموزش این مدرسه را زمینه‌ساز افراط‌گرایی وتهدیدی برای صلح و امنیت در کشور دانسته است.

مقاله در ادامه هشدار داده که اگر دولت جلو رشد افراط‌گرایی مذهبی را نگیرد، افغانستان به منبع تهدیدی برای کشورهای منطقه تبدیل خواهد شد و در آن صورت کشورهای آسیای میانه و خاور میانه درهای خود را به روی افغانستان باز نخواهند کرد و کسی هم در کشور سرمایه نخواهد کرد، چرا که همه این کشور را منبع تهدید خواهند دانست.

مهرداد عاصی در مقاله‌ای با عنوان "غفلت یا چشم‌پوشی نابخشودنی حکومت" در جامعه باز نوشته که وزارت تحصیلات عالی و وزارت معارف/آموزش و پرورش به عنوان نهادهای مسئول وظیفه دارند که بر برنامه‌های آموزشی چنین مدارسی نظارت داشته باشند.

نویسنده افزوده که گزارش بی‌بی‌سی بیانگر آن است که زیر پوست حوزه آموزشی در افغانستان "آتشی در حال شعله گرفتن است که قدرت تخریبی " دارد که کنترل آن در آینده دشوار خواهد بود. مقاله‌نویس جامعه باز از وزارت معارف خواسته که به این موضوع توجه کند و محتویات منابع درسی اشرف‌المدارس و مدارس مشابه آن را از نزدیک بررسی کند.

نویسنده جامعه باز در ادامه تاکید کرده که دولت باید برای کاهش نگرانی‌ها از توسعه "اندیشه‌های تندروانه" در مدارس، برنامه‌ریزی کند. مقاله افزوده که "دولت موظف است حوزه آموزش و پرورش را به صورت عموم مدیریت کند تا آتش نفرت دوباره در میان نسل جوان کشور و به ویژه زنان شعله‌ور نشود".

مطالب مرتبط