امواج اسکی و عطش ورزشکاران در بامیان

اینسوتر از بت‌های ایستاده بودا و پشت درخت‌های چنار، ده‌ها نفر از شیفتگان ورزش‌های زمستانی از گرگ و میش صبح در باشگاه اسکی بامیان لحظه شماری ‌می‌کنند.

ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای از نقاط مختلف افغانستان و گوشه و کنار دنیا گردهم آمده اند که در رقابتی شرکت کنند که سالی یک بار در افغانستان برگزار می‌شود، با لباس ها و وسایل ویژه اسکی.

ولایت مرکزی اما دور افتاده بامیان، امسال محل برگزاری چهارمین دور مسابقات اسکی روی برف بود. در این مسابقات دو روزه ۳۵ دختر و پسر افغان و ۲۰ شهروند خارجی عمدتا از کشورهای سویس، آلمان، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، نروژ، سلوانی، نیوزیلاند و فرانسه شرکت کردند.

عکس‌های چهارمین دور مسابقات اسکی بامیان را در اینجا ببینید.

مسابقه بین اسکی‌بازان افغان و خارجی با شمارش معکوس شروع شد و بازی‌کنان برای رسیدن به نقطه پرش، پانصد متر فاصله را به طرف بلندای تپه در دامنه کوه بابا که یک متر برف زده است، پیمودند. مسابقه در سه بخش اصلی، رقابتی و اسکی چوبی برگزار شد و در هر سه بخش به برندگان مقام های اول، دوم و سوم، ساعت مچی سویسی، دوربین‌های فیلمرداری، ژاکت مسابقه و سپاسنامه اهدا شد.

از میان رقابت کنندگان داخلی و خارجی علی‌شاه فرهنگ ورزشکار افغان مقام اول را به نام خود زد و از در رقابت اسکی دختران، معصومه از بامیان اول شد. برندگان مسابقه گفتند که برای جلو زدن از شرکت کنندگان خارجی آمادگی های زیادی گرفته بودند.

Image caption مسابقات اسکی در بامیان چهار سال پیش شروع شد

علی‌شاه فرهنگ پس از رسیدن به خط پایانی مسابقه به بی‌بی‌سی گفت که احساس خوشی دارد که به نمایندگی از افغانستان با اسکی‌بازان حرفه‌ای رقابت کرده و آنها را در این رقابت شکست داده است.

زندگی علی‌شاه و افرادی مثل او که در مسابقات اسکی شرکت کرده اند در سال های گذشته تغییراتی کرده؛ با آدم‌های جدیدی آشنا شده اند، به مسابقات اسکی راه یافته اند و با مربی گری در کلاس های آمادگی اسکی در افغانستان کار و کاسبی راه انداخته اند.

شروع اسکی در بامیان

اسکی در افغانستان عمر زیادی ندارد، این بازی چهار سال است که در ولایت تاریخی بامیان رایج شده است. مردم محل هم از این مسابقات استقبال گرمی کرده اند چون برگزاری این مسابقات با ورود گردشگران خارجی توام است.

در بامیان همه ساله در حوالی زمستان ورزش دوستان به ویژه علاقمندان اسکی کلاس های دو ماهه آموزش اسکی می گیرند که بتوانند پیروزی مسابقات سالانه را از آن خود کنند. عطش اسکی‌بازی در بامیان تنها به شهروندان افغان خلاصه نمی‌شود بلکه ده ها شهروند خارجی هم برای شرکت و یا مشاهده این مسابقات از کشورهای دور و نزدیک به افغانستان سفر می‌کنند.

برگزارکنندگان مسابقات اسکی بامیان می‌گویند که بامیان با توجه به موقعیت کوهستانی و اقلیمی که دارد مناسب ترین جا برای راه اندازی مسابقات اسکی در افغانستان است.

کریستف بنیانگذار اسکی در افغانستان، در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که چهار سال پیش وقتی به بامیان سفر کرد به همکاری شرکای افغان خود اولین مسابقات اسکی را در این ولایت برگزار کرد.

آقای کریستف می‌گوید که از آن زمان در کلاس های کوتاه مدت، دختران و پسران افغان را اسکی آموزش داد و در چهار سال گذشته تعدادی از ورزشکاران بومی از این کلاس ها به مربی گری اسکی رسیده اند.

او می‌‎گوید در کنار این که برگزاری مسابقات اسکی در بامیان به زندگی خانواده ها، هتل داران و بازار کار و کاسبی فایده می‌رساند، افغانستان را به رسیدن به مسابقات بین‌المللی اسکی و ورزش های زمستانی کمک می‌کند.

در چند هفته اخیر، مسابقات المپیک زمستانی در سوچی روسیه برگزار شد و ورزشکارانی از بسیاری از کشورها برای رقابت در بازی های زمستانی در این مسابقات شرکت کردند اما جای افغانستان در همه رده های ورزشی این مسابقات خالی بود.

برگزار کنندگان بازی های اسکی در بامیان می‌گویند برای رسیدن به مسابقات بین‌المللی به وقت بیشتر و تلاش بیشتر نیاز است.

اما محمد کبیر توفان مسئول تربیت بدنی و ریاست المپیک بامیان می‌گوید که دولت افغانستان به رشد بازی های زمستانی از جمله اسکی توجهی نکرده است.

او می‌گوید که در چارچوب کمیته المپیک افغانستان هنوز شعبه‌ای برای اسکی ایجاد نشده. هرچند مقام های محلی در بامیان می‌گویند که فدراسیون اسکی افغانستان فعال است و برای انسجام در زمینه اسکی فعالیت دارد.

افرادی مثل آقای توفان می گویند که اگر دولت استعدادهای افغان ها را پرورش دهد، جوانان افغان می توانند در عرصه های مختلف درخشش داشته باشند، او برگزاری "موفقانه" بازی های اسکی را بی نظیر می خواند و می گوید که این مسابقات نمونه ای از افغانستان صلح آمیز است که در آن در کنار انتحار و انفجار اسکی و اسنوبرد هم اتفاق می افتد.

پیام صلح و آزادگی

در روز دوم مسابقات اسکی بامیان، ده دختر جوان با هم رقابت کردند. این دختران نمونه‌ای از زنان جوان و دختران در بامیان است که می گویند در بخش های مختلف جامعه سعی کرده اند نقشی بازی کنند.

در ولایت های نزدیک و هم مرز با بامیان در برخی از ولسوالی ها دختران حتی حق رفتن به مکتب ندارند. گروه های تندرو اسلامگرا و شورشیان مسلح در سال های گذشته مانع رفتن دختران در ولایت بغلان در همسایگی بامیان شده اند و به روی دخترانی که مکتب رفته اند اسید پاشیده اند.

در ولایت میدان وردک که در مسیر راه کابل-بامیان است، در قریه هایی که طالبان نفوذ بیشتری دارند، دختران مکتب نمی روند و نقش زنان در فعالیت های اجتماعی کم‌رنگ است.

اما در بامیان دختران از آزادی های بیشتری برخوردارند. علاوه به این که تعدادی از دختران جوان در نهادهای مختلف و رسانه های محلی مشغول کار اند و دانشگاه و مکتب می روند سهم شان در فعالیت های ورزشی از جمله اسکی پر رنگ است.

گل حسین بای‌زاده از برگزارکنندگان مسابقات اسکی در بامیان گفت که مسابقاتی که برگزار می کنند همه ساله رو به بهبود بوده و شمار خارجی ها و دختران افغان این مسابقات سال به سال افزایش یافته است.

Image caption زنان و خانواده ها از برگزاری مسابقات اسکی در بامیان استقبال گرم کرده اند

او می‌گوید که هدف برگزاری اسکی در بامیان، به تصویر کشیدن چهره صلح آمیز و آرام افغانستان است که با این کار بتوانند گردشگران بیشتری را به افغانستان و به بامیان بکشانند.

دشواری‌های اسکی در بامیان

برگزارکنندگان مسابقات اسکی در افغانستان به خاطری ولایت بامیان را انتخاب کرده اند که این ولایت در کنار این که دارای مناظر طبیعی، جذبه های باستانی و نام تاریخی است؛ در زمستان ها کوه های پوشیده از برف دارد که برای اسکی مناسب ترین مکان در این کشور حساب می‌شود.

اما شرکت در مسابقات اسکی که در بامیان برگزار می شود چندان آسان هم نیست. امنیت راه منتهی به بامیان خوب نیست. حتی در مسیر راه کابل پایتخت به بامیان شورشیان فعالیت چشمگیر دارند و هر از گاهی با کارگذاری بمب‌های کنار جاده‌ای و حمله به عابران، امنیت را برهم می زنند و کسی جرات سفر زمینی نمی‌کند.

راه هوایی هم برای بسیاری از افغان هایی که میانگین درآمد شان چیزی حدود هفتاد تا صد دلار آمریکایی در ماه است، هنگفت تمام می‌شود و تنها خارجی ها و افرادی که درآمد خوبی دارند می توانند در این مسابقات شرکت کنند و یا هم برای تفریح و گردشگری به بامیان بروند.

این دلایل سبب شده که میزان سفر گردشگران خارجی و همچنین داخلی به ولایت بامیان در مقایسه با سال های قبل فروکش کند.

Image caption اسکی در بامیان به هدف به تصویر کشیدن چهره صلح آمیز افغانستان جنگ زده برگزار می شود.

از سوی دیگر دسترسی به تجهیزات اسکی برای افغان ها میسر نیست و بیش از هزار دلار آمریکایی فروخته می‌شود و وسایل اسکی ای که در مسابقات بامیان استفاده می شوند را هم کشور سویس به کمک بنیاد آقا خان، باشگاه اسکی و اتحادیه گردشگری بامیان فراهم کرده است.

اما علاقمندان بومی اسکی در بامیان، آرام ننشسه اند و از علاقه مفرطی که به این بازی زمستانی دارند خودشان دست به کار شده اند. در مسیر باشگاه اسکی بامیان و محل برگزاری مسابقات اسکی، کودکانی را دیدم که با اسکی های چوبی خود ساخته در تپه ها و جاده های یخ زده سرگرم اسکی بودند.

بخش اسکی چوبی مسابقه هم به همین بهانه برگزار شده بود و شرکت کنندگان آن کودکان و نوجوانان محل بودند که خانواده های شان توان خرید تجهیزات اسکی ندارند و آن ها اسکی دست ساز را با استفاده از چوب ساخته اند.

امیدهای بزرگی که به چوب‌های کوچک اسکی پیوند خورده به نظر بسیاری نشانه ای از حسرت افغان ها به امکاناتی است که از آن محروم اند. اما آنچه بامیانی‌ها را به سوی قله های مسابقه می‌راند، انگیزه قوی آنها به آینده و توان خود شان است.

مطالب مرتبط