افغانستان؛ افزایش کشت خشخاش و خطر از دست رفتن نسلی دیگر

حق نشر عکس AP

گزارش یک سازمان بین المللی مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۳۶ درصدی کشت خشخاش در افغانستان در سال گذشته میلادی حکایت دارد.

به گزارش هیات بین المللی کنترل مواد مخدر، افغانستان در آستانه خروج نیروهای خارجی، همچنان در صدر فهرست کشورهای تولید کننده مواد مخدر در جهان قرار دارد.

این هیات در تازه ترین گزارش خود که روز سه شنبه (۱۳ حوت/اسفند) منتشر شد، می گوید که بالا رفتن نرخ تریاک و وخیم شدن اوضاع امنیتی، دو عامل اصلی افزایش کشت خشخاش در افغانستان است.

هیات بین المللی کنترل مواد مخدر، همچنین نسبت به افزایش معتادان به مواد مخدر در افغانستان هشدار داده است.

تقصیر دولت افغانستان

هیات بین المللی کنترل مواد مخدرمی گوید، علاوه بر افزایش قیمت تریاک و ناامنی، استراتژی ملی افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر نیز، هنوز نتیجه ملموسی نداده است.

این نهاد خواستار عملی شدن استراتژی ملی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان شده است.

ریموند یانس رئیس هیات بین المللی کنترل مواد مخدر به بی بی سی گفت که بخش اعظم مناطقی که خشخاش در آن کشت شده، نا آرام اند و در جنوب افغانستان قرار دارند. ولایاتی که قانون در آنها اجرا نمی شود و کنترل دولت برآنها ضعیف است. اما به گفته او، دولت نیز در گسترش کشت خشخاش مقصر است.

ریموند یانس گفت: " نمی توان تقصیر دولت افغانستان در این زمینه را نادیده گرفت. چون به گزارش سازمان شفافیت بین المللی، افغانستان پس از سومالی و کره شمالی سومین کشور فاسد در جهان است. به عبارت دیگر، فساد یک مانع بزرگ دیگر در برابر مبارزه با مواد مخدر است."

به گزارش هیات بین المللی کنترل مواد مخدر، در سال ۲۰۱۳ در ۲۰۹ هزار هکتار زمین، در افغانستان خشخاش کشت شد که نشانه افزیش ۳۶ در صدی در مقایسه با سال قبل از آن است.

بر اساس گزارش تازه دولت افغانستان سال گذشته موفق شد تنها ۳.۵ درصد از کشتزارهای خشخاش را نابود کند.

محصولات جایگزین با سود کم

دولت افغانستان به عنوان بخشی از تلاشها برای مبارزه با مواد مخدر، کشاورزان افغان را تشویق می کند که از کشت خشخاش دست بکشند و محصولاتی مانند، زعفران، پنبه، انار و گندم را جایگزین آن کنند.

با آنکه کشت محصولات جایگزین از جمله زعفران در ولایت غربی هرات نتیجه خوب داده، در ولایات جنگ زده ای مانند هلمند و قندهار که خشخاش این تلاش ها ناکام مانده است.

شماری از کشاورزان ولایت هلمند در گفتگو با بی‌بی‌سی از نبود بازار برای محصولات جایگزین خشخاش شکایت کردند. این کشاورزان گفتند که مجبور شده اند محصول پنبه را به نرخ ارزان بفروشند که کاملا به زیان شان تمام شد.

خطر از دست رفتن نسلی دیگر

اگر تا چند سال پیش مصرف کننده گان مواد مخدر تولید شده در افغانستان، معتادان غیر افغان بودند، امروزه بیش از یک ملیون افغان معتاد به مواد مخدر هستند.

ریموند یانس رئیس هیات بین المللی کنترل مواد مخدر می گوید: "بیش از دو و نیم درصد از جمعیت افغانستان، آنهایی که ۱۵ تا ۶۴ سال عمر دارند، معتاد اند که این رقم، در مقایسه با ۵ سال پیش دو برابر افزایش را نشان می‌دهد" .

او هشدارداد: "اگر جامعه افغانستان برمشکل اعتیاد چیره نشود، این کشور یک نسل دیگر را به دلیل اعتیاد از دست خواهد داد، نه جنگ."

دولت افغانستان برای کمک به درمان معتادان بودجه ای در حدود دو میلیون دلار در نظر گرفته است.

نزدیک به یک دهه از شروع مبارزه با مواد مخدر در افغانستان می گذرد. تاکنون صدها میلیون دلار برای این کار هزینه شده است.

اما بسیاری می گویند که آمارهای تازه، حاکی از شکست تلاش‌ها در این زمینه است.

مطالب مرتبط