دشواری‌های مبارزه با سرطان رحم و پستان در افغانستان

حق نشر عکس SPL

سرطان پستان و سرطان رحم از شایع ترین سرطان ها بین زنان در جهان است. این سرطان ها در افغانستان نیز پس از مرگ و میر زنان در هنگام زایمان، بیشترین قربانی را از میان زنان افغان می‌گیرند.

اگرچه وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری‌ها در افغانستان وجود ندارد، اما پزشکان افغان مرگ و میر بالای ناشی از ابتلا به این بیماری ها را در این کشور تایید می‌کنند.

تشخیص این بیماری‌ها در افغانستان ممکن است اما امکانات کمی برای مداوا وجود دارد. بیشتر بیماران مجبورند برای مداوا به خارج از کشور سفر کنند.

سرطان پستان و سرطان رحم در بین زنان افغانستان

دکتر نریمان معاون سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که آمار دقیقی از مبتلایان به سرطان پستان و رحم در این کشور وجود ندارد.

اما او گفت که برنامه تهیه چنین آماری از سوی وزارت صحت عامه آغاز شده است و به زودی کامل خواهد شد.

به گفته وی، مبارزه با سرطان رحم و سرطان پستان بخشی از استراتیژی وزارت صحت است.

دکتر معروف سامع متخصص بیماری‌های زنان می‌گوید، پس از مرگ و میر زنان در هنگام زایمان، سرطان پستان و سرطان رحم علت مرگ بیشتر زنان افغان است.

اما او می‌گوید موارد این سرطان‌ها به خصوص سرطان پستان در افغانستان نسبت به سایر کشورهای منطقه کمتر است.

مداوای ناقص در افغانستان

تشخیص سرطان پستان و سرطان رحم در افغانستان ممکن است اما مداوای هر دو نوع سرطان در افغانستان به صورت ناقص انجام می‌شود.

مداوای هر دو سرطان به سه شکل انجام می‌شود: جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی.

داکتر نجیب نعیمی، مسئول نظارت و ارزیابی بخش خصوصی وزارت بهداشت در مورد مداوای سرطان پستان می‌گوید: "جراحی و شیمی درمانی در افغانستان انجام می‌شود اما این مداوا ناقص است و ما مجبوریم بیمار را برای پرتودرمانی به خارج بفرستیم."

دکتر معروف سامع، متخصص بیماری‌های زنان نیز می‌گوید که در حال حاضر جراحی و برداشتن رحم در صورت ابتلا به سرطان رحم در افغانستان انجام می‌شود. به گفته او اگر داروهای مورد نیاز پیدا شود، شیمی درمانی هم در افغانستان ممکن است.

اما به گفته وی، پرتو درمانی که زمانی در این کشور وجود داشته، اکنون در افغانستان ممکن نیست.

شیمی درمانی و پرتو درمانی پس از عمل جراحی برای جلوگیری از بازگشت دوباره و پیشرفت سرطان انجام می‌شود.

با این وجود آقای نعیمی تایید می کند که در افغانستان بیشتر بیماران سرطانی برای مداوا و حتی تشخیص به خارج از کشور به خصوص به پاکستان، ترکیه و ایران می‌روند.

تشخیص زودتر، مداوای بهتر

پزشکان می‌گویند که برآمدگی یا تومور در پستان که بدون درد و تحرک باشد از علایم ساده‌ بیماری سرطان پستان است و نامنظم شدن عادت ماهوار، لکه بینی و بزرگ شدن رحم از علایم احتمالی سرطان رحم. پس از مشاهده چنین علایمی فورا باید به داکتر مراجعه شود.

محمد سلیم توانا متخصص جراحی سینه می‌گوید تشخیص به موقع می‌تواند در مداوای این بیماری‌ها بسیار کمک کند.

او تاکید می کند که تشخیص به‌موقع می‌تواند درصد بهبود زودتر و کامل را بیشتر کند.

بیمه‌های ویژه برای سرطان رحم و سرطان پستان

شماری از زنان افغان چندی پیش با انتقاد از وضعیت خدمات بهداشت و درمان برای زنان در دوازده سال گذشته، گردهم آمدند و منشور زنان افغانستان را که در واقع فهرست خواست‌های‌شان از رئیس جمهوری آینده است، ترتیب دادند.

بخشی از این منشور، به خدمات بهداشتی اختصاص یافته است.

زنان در این منشور، افزون بر فراهم شدن خدمات بهداشت عمومی برای زنان، از حکومت آینده خواستند که دختران بی‌سرپرست، زنان مطلّقه، بیوه، سالخورده و نیازمند، از بیمه‌های عمومی، خدمات اجتماعی و بیمه‌های خاص در بخش درمان و مداوای انواع سرطان های خاص زنان مانند سرطان پستان و سرطان رحم بهره مند شوند.

زنان افغان رای دادن به نامزد ریاست جمهوری آینده را مشروط به قبول این منشور کردند و امیدوارند بتوانند با این کار، حکومت آینده را به توجه جدی و عملی به بهداشت و درمان زنان متعهد کنند.