اعتراض تیم ملی کریکت زنان افغانستان

Image caption اعضای تیم ملی کریکت می‌گویند کریکت بورد از آنها حمایت نمی‌کند

اعضای تیم ملی کریکت زنان افغانستان در اعتراض به وجود "تبعیض جنسیتی" در کریکت بورد افغانستان راهپیمایی کردند.

دیانا بارکزی رئیس کریکت بانوان و کپتان تیم ملی کریکت زنان افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت او به دلیل پایمال شدن حقوق زنان ورزشکار و تبعیض در کریکت بورد افغانستان، از پستش استعفا می‌دهد.

او مسئولان کریکت بورد را به فساد متهم کرد و گفت که آنها هیچ وقت از زنان کریکت باز، حمایت نکردند.

اعضای تیم ملی کریکت زنان افغانستان در کابل دست به راهپیمایی زدند و تصاویر مسئولان کریکت بورد را به رسم اعتراض پاره کردند.

اعتراض کنندگان خواهان برطرفی رئیس کریکت بورد شدند.

آنها هشدار دادند که اگر خواست‌های‌شان عملی نشود، اعتصاب غذایی می‌کنند.

اعضای تیم ملی کریکت زنان افغانستان گفتند کریکت بورد، تیم آنها را به رسمیت نمی‌شناسد و تصمیم دارد همه آنها را برکنار کرده و به جای آنها افراد مشخصی را که بعضی شان شهروندان پاکستانی هستند، شامل تیم ملی کریکت کنند.

نبیله حمیدی یکی از اعضای تیم کریکت به بی‌بی‌سی گفت که از یک هفته بدین سو مسئولان کریکت بورد مانع تمرینات آنها در استدیوم کریکت بورد افغانستان شده اند.

Image caption دیانا بارکزی کپتان تیم ملی کریکت می‌گوید در اعتراض به تبعیض جنسیتی در کریکت بورد از پستش استعفا داده است

اما مسئولان کریکت بورد افغانستان ادعاهای معترضان را رد کردند.

فرید هوتک، سخنگوی کریکت بورد افغانستان می‌گوید که خانم بارکزی تا کنون هیچ فعالیت موثری برای رشد تیم ملی کریکت زنان افغانستان انجام نداده و از پستش برکنار شده است.

او افزود تیم کریکت بانوان که ادعای ملی بودن را دارد، هنوز حتی تجربه مسابقات داخلی را هم ندارد.

او گفت: "تنها ده تا دوازه دختر هستند که خود را تیم ملی می‌گویند. از میان آنها نمی‌توان تیم ملی ساخت. تیم ملی باید از تمام افغانستان نمایندگی کند. اینها تا هنوز مسابقات ولایتی انجام نداده اند و همچنین آزمونی را که از نامزادان تیم ملی گرفته می‌شود، سپری نکرده اند."

آقای هوتک گفت کریکت بورد افغانستان در نظر دارد با گرم شدن هوا برنامه ای را برای جذب ورزشکاران نخبه به تیم ملی کریکت بانوان راه اندازی کرده و تیم جدید تشکیل دهد.

تیم ملی کریکت زنان افغانستان سال گذشته در یک رشته مسابقاتی که در کشور تاجیکستان برگزار شد، در میان شش تیم، به مقام قهرمانی رسید. مجلس نمایندگان افغانستان نیز از این تیم تقدیر کرد.

مطالب مرتبط