دادستانی هرات: توهین و افترا در شبکه‌های اجتماعی جرم است

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعداد کاربران فیسبوک در افغانستان به ۷۵۰ هزار می‌رسد

دادستانی ولایت هرات در غرب افغانستان می‌گوید در تلاش شناسایی و تعقیب عدلی کسانی است که در شبکه‌های اجتماعی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را توهین کرده و در موردشان شایعه پراگنی می‌کنند.

ماریا بشیر رئیس دادستانی هرات می‌گوید ادارات کشفی و امنیتی داخلی و خارجی در شناسایی این افراد، دادستانی را همکاری می‌کند و آنها توانایی و تجهیزات لازم برای شناسایی افرادی را که در شبکه های اجتماعی صفحات جعلی می‌سازند دارند.

دادستانی هرات پس از آن تلاشهایی را در این زمینه شروع کرده که شماری از زنان نامزد در انتخابات شورای ولایتی هرات، از پخش شایعاتی در مورد خودشان در شبکه های اجتماعی به دادستانی هرات شکایت کردند.

خانم بشیر می‌گوید که دادستانی موارد توهین و افترا در شبکه‌های اجتماعی را، زمانی دنبال می‌کنند که شاکی خصوصی داشته باشد.

به گفته دادستان ولایت هرات، به دلیل اینکه استفاده از اینترنت در افغانستان پیشینه زیادی ندارد، این کشور هنوز قانون ضد جرایم اینترنتی ندارد.

او می‌گوید که نبود این قانون یک خلاء بزرگ است و باید ادارات عدلی و قضایی هر چه زودتر پیشنویس این قانون را تهیه کنند.

دادستان ولایت هرات اما، درتوضیح اقدامات تازه این نهاد می گوید که براساس قانون جزا، افترا و اهانت، جرم است و برای آن جزای حبس تعیین شده است.

دو سال حبس برای 'توهین' در شبکه اجتماعی

Image caption بر اساس آمار وزارت مخابرات دو میلیون و چهارصدهزار تن در گوشه و کنار این کشور از اینترنت استفاده می‌کنند

خانم بشیر می‌گوید آنها در شش ماه گذشته دو شکایت در مورد توهین به افراد در شبکه‌های اجتماعی دریافت کردند که هر دو مورد را پیگیری و متهمان را بازداشت کردند.

او گفت که یکی از موارد با وساطت بزرگان، بین شاکی و شخص متهم حل شد. اما مورد دیگر به دادگاه کشیده شد و شخص متهم به دو سال حبس محکوم شد که اکنون در زندان به سر می‌برد.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت مخابرات افغانستان، در سال ۲۰۰۲ تنها صد نفر در این کشور به اینترنت دسترسی داشتند، که بیشتر آنها شهروندان خارجی بودند اما در حال حاضر دو میلیون و چهارصد هزار نفر در در افغانستان از اینترنت استفاده می‌کنند.

با آغاز مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، بخشی از مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در اینترنت به خصوص در شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک و تویتر صورت می‌گیرد.

بخش عمده کاربران شبکه های اجتماعی در افغانستان از فیسبوک استفاده می‌کنند.

بر اساس آمار دفتر نی -حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان- تعداد کاربران فیسبوک در این کشور به ۷۵۰ هزار نفر می‌رسد که بیشتر شان از میان جوانان هستند.

در کنار توسعه تدریجی کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان، مساله‌ای که همواره سوال‌ها و انتقادهایی به همراه داشته، شیوه و فرهنگ استفاده از این شبکه‌ها است.

در همین حال شماری از کاربران فیسبوک، به دنبال پخش خبری در این زمینه، اظهار نگرانی کرده اند که ممکن است دولت با استفاده از وضعیت کنونی، دست به سانسور بزند و کاربران شبکه های اجتماعی را تحت فشار قرار دهد.

مطالب مرتبط