روزنامه‎های کابل: سه‌شنبه؛ ۱۳ حوت

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

بیشتر روزنامه‌های صبح امروز به مصاحبه‌ آقای کرزی با روزنامه واشنگتن پست پرداخته‌اند.

آقای کرزی به این روزنامه گفته بود افغانها در جنگی کشته شده‌اند که از آنها نبوده و آمریکا برای تامین منافع خود و متحدان غربی این کشور به افغانستان آمده‌است.

به نظر او القاعده بیشتر یک افسانه است تا یک واقعیت.

روزنامه ماندگار با طرح این سئوال که خروش و خشم کرزی از برای چیست؟ و در پاسخ نوشت که آقای کرزی سلامش را به مردم آمریکا و خشمش را به اوباما می‌فرستد و این بازی با سرنوشت مردم افغانستان است.

این روزنامه نوشت مردمی که آرزوی داشتن زعیم و رئیس جمهوری را داشتند که درد ملت را از خود دانسته و معادلات و تعاملاتش براساس منافع مردمی شکل بگیرد، در سیزده سال گذشته شاهد بوده‌اند که چنین نشد و رئیس جمهور کرزی هر زمان منافع ملی را برابر با منافع خودش دانسته‌است.

ماندگار انتقاد کرده که وقتی آقای کرزی آمریکا سیتز می‌شود، مردم می‌پرسند که ایشان مگر بر شانه‌های آمریکایی ها به کابل نیامد و به قدرت نرسید؟ روزگاری نیز یک پا در کابل و یک پا در واشنگتن نداشت؟ کاخ سفید و ارگ (کاخ) بی رنگ ریاست جمهوری ما مگر تنگاتنگ ترین رابطه را نداشتند؟ حتی محافظان کرزی در چند سال اول آمریکایی بودند.

روزنامه جامعه بازنیز در سرمقاله خود نوشت که اظهارات اخیر آقای کرزی در روزنامه واشنگتن پست بهت و حیرت همراه آورد. کمتر کسی درک روشنی از رازهای پشت پرده اقدامات او داشت. اظهارات رئیس جمهور این‌بار رازهای زیادی را آشکار کرده است.

سرمقاله نویس این روزنامه می‌نویسد که آیا القاعده همانگونه که رئیس جمهور گفته یک توهم است؟ هیج حقیقتی به نام القاعده در جهان کنونی و در افغانستان وجود ندارد؟ تامل در رویدادهای گذشته نشان می‌دهد که القاعده بدترین حقیقت روزگار ماست. خاستگاه شبکه القاعده افغانستان است.

جامعه باز افزود که پرسش دوم که مطرح شده این است که این جنگ، جنگ افغانستان نیست، پس جنگ کیست؟ آنچه را که به اجمال می‌توان گفت این است که جنگی که در کشور ما جریان دارد، جنگ شبکه القاعده با جامعه جهانی،حکومت و مردم افغانستان است. آنچه در بیش از یک دهه گذشته جریان داشته جنگ غرب با القاعده است.

روزنامه اطلاعات روزنیز به مصاحبه آقای کرزی با واشنگتن پست پرداخته و نوشته که رئیس جمهور انتقادهای تند و اتهام‌های زیادی بر آمریکا و دیگر متحدان غربی خود وارد کرده است. این نخستین بار است که وی رسما آمریکا را متهم به خیانت به کشورش می‌کند.

این روزنامه افزوده که به کار بردن کلمه‌ا‌ی "خیانت" از زبان رئیس جمهور در ادبیات دیپلماتیک و عرف سیاسی میان کشورها، دارای پیام مشخص است. کشورها معمولا در اوج تنش‌ها و اوج بی‌اعتمادی و ناراحتی‌ها این اصطلاح را نسبت به یک‌دیگر به کار می‌برند و پیامدهای آن نیز تا حدودی قابل پیش‌بینی است.

اطلاعات روز افزوده که به کار بردن این اصطلاح، راه تفاهم، همکاری و گفت‌وگو را می‌بندد و دو طرف را در موضع سخت و شکننده‌ای قرار می‌دهد. خائن خواندن آمریکا در شرایط کنونی نشان دهنده‌ای اوج تنش در روابط کرزی با آمریکا است.

۸صبح نوشت، حرف‌های آقای کرزی در روزنامه واشنگتن پست در مورد موافقت‌نامه امنیتی وجنگ با طالبان، چیز تازه‌ای نبود. ایشان موضع‌گیری‌های قبلی خود را دراین مصاحبه با تفصیل توضیح دادند، اما درمورد انتخابات، سخنان رئیس‌جمهور کرزی قابل بحث است. ایشان از مداخله خارجی سخن گفته‌اند و افزوده که وظیفه‌شان است که ازاین مداخله‌ها جلوگیری کنند.

این روزنامه افزوده، درست است که باید از هرنوع مداخله خارجی درانتخابات جلوگیری شود. هیچ کشورخارجی حق ندارد درانتخابات کشوردیگر مداخله کند. این با اصل حاکمیت ملی، دمکراسی و حق شهروندان یک کشور برای تعیین سرنوشت‌شان درتضاد است.

۸صبح افزوده که آقای رئیس‌جمهور کرزی باید بداند که افکارعمومی در حال حاضر زیاد از مداخله خارجی نگران نیست. در انتخابات‌های گذشته متخصصان بین‌المللی درکمیسیون شکایات انتخاباتی عضو بودند وتصمیم می‌گرفتند. حالا چنین نیست. درقوانین مربوط به انتخابات، تاحدزیادی نظریات رئیس‌جمهور کرزی لحاظ شد و برمبنای این قوانین هیچ متخصص خارجی، به کمیسیون شکایات انتخاباتی راه نیافت.

این روزنامه می‌نویسد که اکنون همه نگرانند که آقای کرزی و همکارانش درانتخابات پیش‌رو غیرجانب‌دار باقی نمانند و از نفوذ شان در کمیسیون‌های انتخاباتی به گونه‌ای استفاده کنند که بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد. تاحال به این نگرانی آن طوری که باید، پرداخته نشده‌است.

مطالب مرتبط