سفیر بریتانیادر کابل:هیچ کسی نتیجه انتخابات افغانستان را نمی‌داند

Image caption این مهم است که خارجی‌ها نباید نفوذ و تاثیر بر نتایج انتخابات داشته باشند و نباید در این روند دخالت کنند

ریچارد استگ، سفیر بریتانیا در افغانستان، در مقاله ای برای بی‌بی‌سی به بررسی انتخابات افغانستان پرداخته است:

به عنوان سفیر بریتانیا در افغانستان، یکی از وظایف من این است که مردم بریتانیا را از موضوعات افغانستان آگاه کنم و برای بریتانیایی‌ها و افغانها انتخابات آینده ریاست جمهوری یک موضوع داغ است.

نصب پلاکاردها و تصاویر تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی در کابل و مناظره‌های تلویزیونی آنان نمایان‌گر وجود نوعی دموکراسی در انتخابات افغانستان است که نمونه آن را در بریتانیا و کشور هندوستان دیده‌ ام در حالیکه افغانها تا ده سال قبل، از حق انتخاب رهبر شان محروم و شاهد حکومت‌هایی بودند که با استفاده از زور بر آنان تحمیل شده بود، مانند گروه طالبان و نیروهای کمونیست.

درست یک ماه دیگر، هر شهروند افغان اعم از مرد و زن، از هر منطقه و نژاد حق رای دادن را خواهد داشت و رای یک دهقان و رای یک وزیر افغان از ارزش یکسان برخوردار خواهد بود.

تعداد زیادی از مردم می‌دانند به چه کسی رای دهند، تعدادی دیگر انتظار دارند بدانند که نامزدهای انتخاباتی چه برنامه‌ای دارند ولی هیچکس نتیجه انتخابات را نمی‌داند و جوهر و اساس دموکراسی چنین است.

در جریان این انتخابات، بعضی‌ها نگرانند که شاید نتوانند از رای‌شان استفاده کنند و تعدادی هم می‌گویند که تقلب و دخالت در انتخابات وجود خواهد داشت و در واقع، انتخابات در کشورهای نا امن، با چالش‌ روبرو است ولی استنباط من این است که کسانی که در این انتخابات دخیل‌اند، به شمول مسئولین انتخابات، دولت و جامعه جهانی درس‌های لازم را از گذشته آموخته‌اند.

آمادگی‌ها برای انتخابات به صورت خوب ادامه دارد، تلاش‌های عمده ای صورت می گیرد تا اطمینان حاصل شود مردم خواهند توانست رای دهند و بیشتر از ۳.۵ میلیون کارت جدید رای‌دهی توزیع شده است که یک سوم آنها متعلق به خانم‌ها هستند.

نیروهای امنیتی و مسئولین نهادهای انتخابات از نزدیک با همدیگر کار می‌کنند تا از باز بودن مراکز‌رای دهی در روز انتخابات مطمئن شوند و اطمینان داده‌اند که اکثر قابل توجه این مراکز در روز رای‌دهی باز خواهند بود. همچنین، رئیس جمهور کرزی گفته است که اشتراک وسیع مردم در رای‌دهی برای موفقیت انتخابات مهم است.

در مقایسه با انتخابات گذشته، زمینه بروز تقلب در این انتخابات کمتر به نظر می‌رسد. جعل برگه‌های جدید رای دهی ناممکن به نظر می‌رسد، برگه‌های جدید رای دهی در مکانهای مطمئن نگهداری شده و در نقل و انتقال آنها، مراقبت لازم صورت می‌گیرد و چند هزار ناظر مستقل به مراکز رای دهی در سراسر افغانستان اعزام می‌گردند.

نکته مهم دیگر اینکه اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون رسانه‌ای وعده سپرده‌اند که وظایف‌شان را صادقانه و به صورت درست انجام خواهند داد.

در عین حال کارهای زیادی باقی است که مسئولان دولتی افغان باید انجام دهند، ولی نسبت به انتخابات گذشته آنها در این انتخابات از آمادگی‌های بهتر برخوردارند.

من با آن عده اشخاص کاملا موافقم که به نظر شان نیاز عمده برای موفقیت در انتخابات عدم مداخله در نحوه برگزاری آن است. دولت همچنان وعده سپرده که انتخابات در زمان تعیین شده برای آن برگزار می‌گردد و از امکانات دولتی به نفع هیچ نامزدی استفاده نخواهد شد. این بسیار مهم است و با هر افغانی که من ملاقات کردم مصمم بود تا دولت به گفته‌های خود عمل نماید.

خارجی‌ها نباید نفوذ و تاثیر بر نتایج انتخابات داشته باشند و در این روند دخالت کنند. افغانها به دلیل مداخلات دست‌های بیرونی رنج‌های زیادی را متحمل شده‌اند، لذا من تشویش مردم را در این خصوص نیز درک می‌کنم.

در مورد نقش بریتانیا در این انتخابات، می‌توانم با صراحت کامل بگویم که ما از هیچ نامزدی حمایت نخواهیم کرد. ما هیچ نامزدی مشخصی را در نظر نداریم. این فقط و فقط تصمیم افغانها است که چه کسی باید برای پنج سال آینده زعامت امور کشور شان را بر عهده گیرد. افغانها از هر کس دیگری بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی باید رئیس جمهور آینده آنها باشد. یگانه نقش مشروع جامعه جهانی این است که از یک انتخابات خوب حمایت نماید.

تا جایی که به نقش بریتانیا در این زمینه مربوط می شود، ما در حمایت از یک انتخابات خوب تلاش می‌کنیم و در این راستا، بیش از ۳۰ میلیون دلار را از طریق سازمان ملل جهت کمک به نهادهای انتخاباتی افغانستان هزینه می‌کنیم.

ما نهادهای افغان را در اعزام ناظرین بی‌طرف انتخاباتی به مراکز رای‌دهی برای مقابله با تقلب و بالا بردن سطح آگاهی مردم در مورد انتخابات و سایر مسایل مربوط حمایت می‌کنیم. ما همچنین به زنان افغان کمک می‌کنیم تا به مشکلاتی که آنان در دست‌یابی به کرسی های شورای ولایتی خواهند داشت، رسیدگی شود.

در مورد جنبه دیگری از حمایت از برگزاری انتخاباتی موفقیت آمیز در افغانستان، نیروهای نظامی بریتانیا در قالب نیروهای یاری امنیتی (آیساف) در صورت تقاضای دولت افغانستان، آماده هستند مواد انتخاباتی را به ولایت‌ها انتقال دهند. هدف ما این است تا مردم افغانستان را قادر سازیم که خود تصمیم گیرند. ما مبارزات انتخاباتی هیچ نامزدی را تمویل نمی‌کنیم و از هیچ نامزدی حمایت به عمل نمی‌آوریم.

انتخابات پیش رو انتخابی تاریخی است زیرا برای اولین بار یک رئیس جمهور افغانستان، مطابق قانون اساسی از قدرت کنار می‌رود و به مردم اجازه می‌دهد تا جانشین‌ او را انتخاب کنند. چنین تغییر و تحولی یک دهه پیش از این قابل تصور هم نبود. من برای تمام کسانی که در این روند دخیل اند آرزوی موفقیت دارم.