روزنامه‌های کابل: چهارشنبه؛ ۱۴ حوت

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روزنامه افغانستان

شروع مبارزات انتخابات شورای ولایتی، نقش و شعارهای این نامزدها یکی از مطالب اصلی روزنامه‌های روز چهارشنبه افغانستان را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس نوشت در انتخابات دور قبل، نمایندگان شوراهای ولایتی، شعارهایی سر می‌دادند که از حوزه صلاحیت آنان بیرون است. در انتخابات پیش‌ رو نیز مردم از نامزدهای شوراهای ولایتی می‌خواهند که برنامه‌هایی را ارائه کنند که از یک طرف عملی باشد و از طرف دیگر باعث همبستگی ملی در کشور شود.

این روزنامه می‌نویسد که مدیریت اجتماعی، نیازمند داشتن تخصص و تقوا است. هرگونه سهل انگاری و عدم رعایت معیارهای علمی و تخصصی برای نامزدان شورای ولایتی، سبب تضعیف این نهاد در کشور می‌شود.

انیس افزوده که مردم از نامزادان شورای ولایتی انتظار دارند تا برنامه‌های شان را مطابق نیازهای امروز و فردای کشور ارائه کنند.

روزنامه سخن جدید نیز در سرمقاله خود نوشت که با وجود تمامی نواقص و موضع گیری‌های ناامید کننده، به غیر از انتخابات هیج گزینه‌ دیگری برای ملت افغانستان جهت تشکیل حکومت آینده و حفظ شریان‌های اداری، اقتصادی و امنیتی کشور وجود ندارد و به همین دلیل کمیسیون انتخابات باید با اقتدار، جدی و صریح برنامه‌های خود را ادامه دهد.

روزنامه وحدت نیز در سرمقاله خود نوشت، آنچه که تا امروز در مورد شورای ولایتی مشخص نشده، جایگاه قانونی و مشخص این شوراها در روند تصمیم‌گیری محلی است.

این روزنامه می‌نویسد که جایگاه حاشیه‌ای و نقش مشورتی که به شوراهای ولایتی داده شده است، باعث شده که این شوراها نتوانند سهم موثر در روند تمرکز زدایی از قدرت اداری و سیاسی در ساختار تصمیم گیری کشور داشته باشد.

وحدت از این شوراها انتقاد کرده که نتوانسته‌اند در انسجام سازمانی خود بکوشند تا از آن طریق بر مقامات حکومتی در سطح ملی برای اجرای خواسته‌هایشان فشار بیاورند.

روزنامه سروش ملت نیز در مورد آغاز مبارزات انتخاباتی شوراهای ولایتی افغانستان نوشت که با شروع این کارزار، نامزدان شورای ولایتی براساس قوانین نافذه افغانستان باید به دنبال منافع ملی و وحدت ملی در کشور باشند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که کمیسیون انتخابات نیز باید با جدیت و استقلال رای به نظارت بر نامزدهای انتخاباتی بپردازند و اگر هم تخطی و تخلفی از هریک از نامزدان دید با قدرت به تخلف رسیدگی کند.

روزنامه افغانستان نیز نوشت که تبلیغات انتخاباتی در فضای نامطمین سیاسی به پیش می رود.

تا هنوز بسیاری از مردم به اصل برگزاری انتخابات ۱۳۹۳ شک و تردید دارند. تعدادی انتخابات آینده را بهانه‌ای برای ناامن سازی کشور قلمداد می‌کنند. بعضی دیگر معتقدند که انتخابات با جعل و تقلب گسترده همراه خواهد شد.

این روزنامه افزوده که با همه اینها، مبارزات انتخاباتی روند عادی خود را طی می‌کند و برنامه‌های مختلفی در حمایت از نامزدان در پایتخت و ولایات کشور برگزار می‌شود.

سر مقاله نویس افغانستان معتقد است که تلاش‌های ناکامی که برای به چالش کشیدن این روند آغاز شده، ممکن است آن را با کندی مواجه بسازد، ولی نمی‌تواند آنرا متوقف کند.

مردم تصمیم خود را گرفته‌اند و راهشان را پیدا کرده‌اند و دیگر نمی‌خواهند به بهانه‌های گوناگون آتش جنگ در کشور شعله ور شود و نفاق و دشمنی در میان اقوام حاکم گردد.

۸صبح نوشت که تا روز دوشنبه گذشته خیلی‌ها کارزار انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری را در شهر هرات در جنوب غرب افغانستان بی‌روح و بی‌رمق می‌دیدند، اما روز سه‌شنبه این رکود و بی‌حالی در میان همهمه نامزدان شورای ولایتی کاملا گم شد.

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس روزنامه هشت صبح

این روزنامه افزوده که شهر هرات یکباره پر از تابلو‌های رنگارنگ و شعار‌های دهن پرکنی شد که چهره شهر را عوض کرد. با آغاز کارزار انتخاباتی شورا‌های ولایتی از روز گذشته به نظر می‌رسد که جنب و جوش بیشتری در فضای انتخاباتی به وجود آمده است.

۸صبح افزوده که هرچند تعداد زیادی از نامزدان شوراهای ولایتی تلاش کردند در شعار‌های انتخاباتی خود از عبارت‌های کلی استفاده کنند، ولی تعدادی نیز شعار‌هایی را در عکس‌های چند متره‌شان درج کردند که عملی کردن آن، کار چندین رئیس‌جمهور را می‌خواهد.

ایجاد فرصت‌های شغلی، تامین امنیت، رفاه، فقرزدایی و تحصیلات بیشتر، شعار‌هایی است که این افراد سرداده‌اند.

اطلاعات امروز می‌نویسد، علاقه‌مندان زیادی برای نامزدی و احراز کرسی‌های شورای ولایتی وجود دارند، اما در عمل این شورا تا هنوز حرف‌های جدی برای گفتن نداشته اند که بخش بزرگ این کاستی ناشی از قوانین افغانستان است.

این روزنامه افزوده که انحصار بیش از حد قدرت در چارچوب صلاحیت‌های کاری والی‌ها و نبود حامی مشخص برای نهادی به نام شورای ولایتی، این شوراها را در برابر خواسته‌ها، صلاحیت‌ها و سرپیچی‌های والی‌ها، بیچاره کرده است. در طول دو دوره گذشته، هیچ‌موردی اتفاق نیافتاد که شوراهای ولایتی، والی‌ها را به چالش بکشند و جلو انحصار و تک‌روی‌های آنها را بگیرند.

اطلاعات روز افزوده که در این دور از انتخابات چالش‌های شوراهای ولایتی افزایش خواهد یافت.

مطابق به قانون سابق شوراهای ولایتی، این شوراها مشخصاً حق مشارکت، مشوره‌دهی و نظارت از کارهای ادارات ولایتی را داشتند، اما در قانون جدیدی که از سوی مجلس نمایندگان به تصویب رسیده، حق نظارت از عمل‌کرد ادارات ولایتی از متن قانون برداشته شده است.

این روزنامه افزوده که برای بهبود حکومت‌داری در سطح ولایت‌ها و برای انظارت بر کارکرد این ادارات و سهم دادن مردم در تصمیم‌گیری‌ها و توزیع امتیازات، افزایش صلاحیت‌های این شوراها ضروری است و باید شوراهای ولایتی به عنوان بخشی از بدنه‌ قوای نظارتی و مردمی در کنار مقام‌های ولایتی، حمایت و جدی گرفته شوند.

مطالب مرتبط