پنج سرباز ارتش افغانستان در عملیات هوایی ناتو در لوگر کشته شدند

Image caption مقام های محلی گفته اند که عملیات توسط یک هواپیمای بدون سرنشین نیروهای آمریکایی انجام شد

وزارت دفاع ملی افغانستان با انتشار خبرنامه ای گفته که یک حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در ولایت شرقی لوگر، به کشته شدن پنج نظامی عضو ارتش منجر شده است.

این رویداد حوالی ساعت سه و نیم صبح امروز به وقت محلی در ولسوالی چرخ اتفاق افتاده و در نتیجه آن هشت سرباز دیگر ارتش افغانستان زخمی شده اند.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که زخمی های این عملیات و اجساد کشته شدگان به کابل انتقال یافته و هیاتی برای بررسی ابعاد این رویداد به محل اعزام شده است.

در همین حال مرکز فرماندهی نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت (آیساف) در کابل، کشته شدن "دست کم پنج سرباز ارتش افغانستان" را تایید کرده و آن را یک رویداد "تصادفی" خوانده است.

Image caption دو هفته پیش در حمله مرگبار گروه طالبان بیست و یک سرباز ارتش افغانستان کشته شدند

نیروهای آیساف هم گفته اند که برای مشخص کردن چگونگی این رویداد تحقیقات خود را آغاز کرده اند. در خبرنامه نیروهای آیساف همچنین آمده است که ادامه روابط مستحکم میان نیروهای خارجی و افغان برای آیساف مهم است.

هنوز علت این رویداد معلوم نیست اما آیساف گفته است که مشخص خواهد کرد که چه گام هایی برای جلوگیری از تکرار چنین رویدادی برداشته خواهد شد.

اما خلیل‌الله کمال، ولسوال چرخ که از محل رویداد دیدن کرده به خبرگزاری فرانسه گفته که عملیات توسط یک هواپیمای بدون سرنشین نیروهای آمریکایی انجام شده است.

آقای کمال همچنین گفته که پاسگاهی که هدف حمله قرار گرفته کاملا تخریب شده است.

عملیات نیروهای بین‌المللی در افغانستان پیوسته نقطه اختلاف میان کابل و واشنگتن بوده و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان موضوع توقف حملات هوایی نیروهای آمریکایی "بر خانه‌های افغان‌ها" در روستاهای این کشور را جدی گرفته است.

کارشناسان گفته اند که با توجه به سردی روابط میان کابل و واشنگتن، این نوع حملات می تواند کش و قوس ها میان دو طرف را که همچنان موفق به امضای موافقتنامه امنیتی نشده اند، تشدید کند.

چند هفته اخیر برای نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه ارتش ملی این کشور روزهای پر تلفاتی بوده است.

دو هفته پیش در یک حمله مرگبار گروه طالبان به پاسگاه ارتش در ولایت شرقی کنر، ۲۱ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند.

مطالب مرتبط