برنامه‌های انکشافی بریتانیا در افغانستان 'نیاز به بازنگری' دارند

Image caption در این گزارش آمده که کمک‌های بریتانیا باید بر از بین بردن فقر در افغانستان متمرکز شود

کمیسیون مستقل بررسی تاثیر کمک‌های بریتانیا، در گزارش تازه‌ای گفته است در حدود ۶۰ میلیون پوند از کمک‌های این کشور که سالانه در افغانستان به مصرف می‌رسد، ممکن است تاثیر درازمدتی بر بهتر شدن شرایط زندگی افغان‎ها نداشته باشد.

در این گزارش ۵۴ صفحه‌ای که امروز جمعه، ۱۶ حوت / اسفند منتشر شد، به اداره توسعه بین‌المللی بریتانیا (DFID) توصیه شده است که تمام پروژه‌های فعلی و آینده خود برای افغانستان را به صورت رسمی، بازنگری کند و آنها را به طور مشخص بر کاهش فقر در افغانستان متمرکز سازد.

کمیسیون مستقل بررسی تاثیر کمک‌های بریتانیا، ۵ برنامه انکشافی این اداره در افغانستان را با دقت بررسی کرده است.

این برنامه‌ها در حد فاصل میان سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸، با هزینه‌ای معادل ۹۷.۷ میلیون پوند و با هدف رشد سطح زندگی و بهبود معیشت افغان‌ها اجرا می‌شوند.

در گزارش آمده که شواهد به دست آمده از مناطقی که این بررسی‌ها در آنجا انجام شده، نشان‌دهنده پیشرفت‌های مثبت زیادی است اما هنوز به صورت واضح مشخص نیست که آیا این تغییرات درازمدت است یا خیر؟

گراهام وارد، رئیس این کمیسیون گفته است که اداره توسعه بین‌المللی بریتانیا باید بر روی انسجام و انعطاف پذیری برنامه‌های آینده خود در افغانستان کار کند

به گفته آقای وارد خروج نیرو‌های بین‌المللی از افغانستان، فرصت مهمی برای این اداره است تا برنامه‌های آینده خود را بر روی کاهش فقر در این کشور متمرکز کند.

در گزارش امروز کمیسیون مستقل بررسی تاثیر کمک‌های بریتانیا،از افغانستان به عنوان یکی از دشوارترین مناطق جهان برای کمک‌رسانی نام برده شده‌ است.

مقام‌های این کمیسیون نیز گفته‌اند که بعد از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، احتمال دارد شرایط برای ارائه خدمات بشردوستانه و برآورده ساختن نیازهای افراد فقیر، از این نیز دشوارتر شود.

در این گزارش همچنین به دیپلمات‌های بریتانیایی که در بخش توسعه بین‌المللی کار می‌کنند توصیه شده که به جای دنبال کردن "تئوری‌های ثابت نشده تغییر"، سعی کنند با مردمی که قرار است به آنها کمک شود، گفت‌وگو و رایزنی کنند تا نیازهای واقعی آنها شناخته شود و برنامه‎هایی روی دست گرفته شود که واقعا در افغانستان قابل اجرا است.

برای به دست آمدن نتیجه مطلوب‌تر از برنامه‌های توسعه‌ای بریتانیا در افغانستان نیز این کمیسیون پیشنهاد کرده تا زمینه نظارت نهاد‌های مستقل بر روند اجرای آنها فراهم شود.

بریتانیا بعد از سه کشور، آمریکا، ژاپن و آلمان، چهارمین کشوری است که بیشترین کمک سالانه را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

گفته می‌شود میزان کمک‌های سالانه این کشور به افغانستان به ۱۹۰ میلیون پوند می‌رسد که نزدیک به یک سوم این مبلغ در پروژه‌های معیشتی و بهبود وضع زندگی افغان‌ها به مصرف می‌رسد.

مطالب مرتبط