بحث فرهنگی: فلم وژمه غزلنامه‌ی عشق افغانی
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث فرهنگی: فلم وژمه غزلنامه‌ی عشق افغانی

رویداد مهمی که در روز های اخیر شاهدش بودیم، تعلق گرفتن جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در نقش اول به وژمه بهار بود که در فلم وژمه غزلنامه‌ی عشق افغانی، بازی کرده است. برمک اکرم تهیه کننده و کارگردان فلم می‌گوید: "وژمه بهار در این فلم بازی ستایش برانگیزی داشته که در داخل افغانستان استقبال مطلوبی از آن نشده است." فلم وژمه غزلنامه‌ی عشق فلم افغانی که به اختصار آنرا فلم وژمه می نامند، روایتی است که از دلدادگی دختر و پسری در کابل که از خویشاوندان هم اند و در یک مجلس عروسی باهم آشنا می‌شوند. مصطفی که مدتی در ایران گذرانده، با لهجه‌ی ایرانی صحبت می کند و پیشخدمت رستورانی به نسبت مجللی در کابل است، محبوبه‌ی او وژمه دانشجوی دانشگاه است، پدرش برای یک سازمان غیر دولتی کار می‌کند و کارش ماین روبی است و مادرش هم معلم. وژمه برادری هم دارد که اهل درس و تعلیم نیست وعلاقه به کفتربازی دارد.

دوستی مصطفی و وژمه از طریق صحبت هایی تلفنی ادامه می یابد، آنها باهم به گردش میروند و همخوابه‌گی هم می‌کنند. وژمه حامله می‌شود، مادرش باخبر می‌شود. بیم از رسوا شدن مادر را وا میدارد تا موضوع را با پدر وژمه هم در میان بگذارد، اما مصطفی که گمان می‌کند وژمه بکرات نداشته، می‌گوید ممکن است فرزندی که در بطن وژمه است از او نباشد، پدر بر وژمه خشم می گیرد. وژمه دست به خودسوزی میزند اما نمی‌میرد. به نظر می‌رسد سعی کارگردان انگشت نهادن بر مشکلی باشد که ممکن است در برخی خانواده ها برسرعشق ورزی دختران یا پسران شان به همین صورت ایجاد شود.

اما آیا نداشتن بکرات در کشوری مانند افغانستان امر ساده ایست؟ یک منتقد سینمای افغانستان می گوید این فلم ممکن است باعث بیشتر شدن سخت‌گیری‌های والدین در قبال دختران‌شان شود، اما سازنده‌ی این فلم با این نظر مخالف است.

برمک اکرم کارگردان و تهیه کننده‌ی وژمه، غزلنامه‌ی عشق افغانی که مقیم فرانسه است و حسین دانش سینماگر و منتقد مقیم سویدن را به بحثی در مورد این فلم فرا خوانده ایم. در ابتدای این بحث از آقای برمک اکرم پرسیدم، آیا از کاری که کرده راضی است؟