روزنامه های کابل: شنبه، ۱۷ حوت

روزنامه‌های چاپ امروز کابل به مناسبت روز جهانی زن، هشتم مارس، به وضعیت زنان در افغانستان پرداخته و آرایش‌های انتخاباتی مانند روزهای دیگر همچنان از موضوع‌های اصلی این روزنامه‌ها است.

آرمان ملی بزرگداشت روز زن در افغانستان را زیر سوال برده و پرسیده که "آیا با این همه خشونت زنان را گرامی می‌داریم؟" روزنامه افزوده که چند هفته پیش لب‌ها و بینی دو زن را همسرانشان بریدند و آمار وزارت امور زنان از ثبت بیش از چهار هزار و ۵۰۰ مورد خشونت با زنان در یک سال خبر می‌دهد و تازه این رقم شامل آمار خشونت‌هایی نمی‌شود که اصلاً به ثبت نمی‌رسند.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی چنین خشونت‌هایی را "تداوم جهالت و بدبختی و لکه ننگی بر دامن جامعه" دانسته است. نویسنده افزوده که بسیاری از این خشونت‌ها به حساب "ننگ و غیرت" گذاشته می‌شود که در جامعه سنتی افغانستان قابل توجیه دانسته می‌شود و حتی برخی به آن "می‌بالند".

نویسنده آرمان ملی از علمای دین انتقاد کرده که به وظیفه خود در راستای تبلیغ منع خشونت "عمل نمی‌کنند" و از سوی دیگر بسیاری از عاملان خشونت با زنان تحت پیگرد قرار نمی‌گیرند و در مواردی هم قربانیان خشونت وادار به انصراف از شکایت می‌شوند.

زهرا لطفی در سرمقاله روزنامه جامعه باز نوشته که حضور زنان در مبارزات انتخاباتی امسال نسبت به دو انتخابات گذشته "ظاهراً کمرنگ‌تر" است. نویسنده عدم حضور نامزد زن در میان نامزدها را دلیل این محدودیت در حضور زنان دانسته و حضور چند زن به عنوان معاون نامزدها قناعت نویسنده را فراهم نکرده است.

نویسنده نوع پرداختن نامزدها به مسایل زنان در برنامه‌های انتخاباتی را هم "آرمانگرایانه" دانسته و افزوده این که چه تعداد از زنان پای صندوق‌های رای خواهند رفت و بپذیرند که آینده وضعیت زنان وابسته به نوع تصمیم‌گیری اکثریت زنان رای‌دهنده است، جای بحث دارد.

به نظر سرمقاله‌نویس جامعه باز، فعالیت زنان در مبارزات انتخاباتی هم محدود است.

این استاد دانشگاه تاکید کرده که مهم این است که در بحث انتخابات نظام دموکراتیک مبتنی بر آرای مردم تثبیت شود و اولویت بعدی پس از امنیت، چگونگی تفسیر حقوق زنان است. نویسنده سه نوع الگو برای تفسیر این حقوق را برشمرده است: سنتی، مذهبی و دموکراتیک.

صف آرایی انتخاباتی

Image caption تیتر و عکس صفحه نخست ماندگار

"آن کس که می‌گفت نمی‌روم، رفت" تیتر اول روزنامه ماندگار است. عکسی که زیر این تیتر آمده که عبدالقیوم کرزی را نشان می‌دهد که با زلمی رسول دست داده و در کنفرانس مطبوعاتی انصراف خود از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری به نفع آقای رسول را اعلام کرد.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که حامد کرزی رئیس جمهوری برادر خود را "تشویق کرد" که به نفع آقای رسول کنار رود.

ماندگار افزوده که آقای کرزی علی‌رغم تصمیم جرگه قبیله درانی، تاکید کرد که "قیوم باید به نفع زلمی بگذرد". نتیجه‌گیری نویسنده این است که "آقای کرزی نتوانسته و نمی‌تواند علاقه‌اش به زلمی رسول را از مردم پنهان نگهدارد".

ماندگار در ادامه هشدار داده که "رییس‌جمهور باید بداند در صورتی که اعتبار انتخابات و روند آن دچار آسیب‌ شود، مسئولیتِ هر نوع بحران و پیامدِ ناشی از آن به‌دوش شخصِ ایشان خواهد بود." نویسنده تاکید کرده که "رئیس‌جمهوری از دخالت در پروسۀ انتخابات دوری کند و بگذارد که قدرت بر بنیاد آرای مردم انتقال یابد."

هرچند منتقدان آقای کرزی او را به "دخالت" در صف‌آرایی انتخابات متهم می‌کنند، اما او خود بارها این انتقاد را رد کرده و به مقام‌های دولتی دستور داده که از هر نوع دخالت در روند انتخابات خودداری کنند.

حفیظ‌الله ذکی در سرمقاله روزنامه افغانستان چانه‌زنی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای انصراف یکی به سود دیگری را بررسی کرده و احتمال داده که در روزهای آینده یک یا دو نامزد به سود نامزد دیگر منصرف شوند، ولی مشخص نکرده که این نامزدها چه کسانی خواهند بود.

پیشتر عبدالقیوم کرزی نامزد انتخابات و برادر حامد کرزی رئیس جمهوری به نفع زلمی رسول از نامزدی منصرف شد.

سردبیر روزنامه افغانستان انصراف عبدالقیوم کرزی را نقد کرده و نوشته که آقای کرزی با این کار حامیان و هواداران خود را با "سردرگمی" مواجه کرده و هنوز مشخص نیست که آنها هم با این تصمیم او موافق باشند و در برابر یک "انتخاب دیگر" قرار گیرند و از طرف دیگر، به دلیل پایان مهلت رسمی برای انصراف نامزدها، نام او از برگه‌های رای هم حذف نمی‌شود.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان افزوده که تعدد نامزدها را باعث افزایش هزینه انتخابات و مردد شدن مردم در مورد انتخاب تیمی نیرومند و همچنین پراگندگی آرای رای‌دهندگان می‌شود. به نظر نویسنده، بالا بودن شمار نامزدها احتمال رفتن انتخابات به دور دوم را بالا می‌برد و در این انتخابات با "چالش‌ها و حساسیت‌های زیادی" همراه خواهد شد و به "شفافیت" آن آسیب می‌رساند.

Image caption کارتون روزنامه افغانستان

"درانی‌ها متحد، غلزانی‌ها پریشان" تیتر اصلی صفحه نخست روزنامه رسانه است.

روزنامه جایگاه این قبیله قوم پشتون در سومین انتخابات ریاست جمهوری بررسی کرده و نوشته که درانی‌ها از ۱۷۴۷ تا ۱۹۷۹ در راس قدرت بودند و هنوز هم از "محورهای تعیین کننده قدرت سیاسی به حساب می‌آیند ... و سودای بازگشت به قدرت را از دست نداده‌اند".

رسانه با اشاره به همایش اخیر سران درانی برای اتحاد نامزدهای درانی‌تبار انتخابات ریاست جمهوری، نوشته که این همایش "تلاش و تقلای" این قبیله در راستای "تجدید تسلط بر قدرت سیاسی کشور" بود. نویسنده کنار رفتن قیوم کرزی به سود زلمی رسول را نتیجه نشست همین رهبران قبیله‌ای دانسته است.

مقاله‌نویس رسانه اتحاد قبیله درانی را موجب "پریشانی" غلزای‌ها دانسته که به نوشته روزنامه، از اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کنند. براساس این تحلیل، با پیوستن تیم قیوم کرزی به تیم زلمی روشن شده که نامزد مورد حمایت "ارگ" زلمی رسول درانی است و نه اشرف غنی غلزایی".

پس از برگزاری این همایش خبرها و تحلیل‌های زیادی درباره این نشست پخش شد، اما برخی از سران قبیله درانی و همچنین ستادهای انتخاباتی عبدالقیوم کرزی با تاکید گفتند که این همایش منحصر به سران این قبیله نبود و شماری از سران سایر قبایل و اقوام غیرپشتون هم در آن شرکت داشتند.