کرزی: در انتخابات قبلی با رای زنان برنده شدم

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهور کرزی گفت که زنان افغان در انتخابات قبلی، او را پیروز کردند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسمی که به مناسبت تجلیل از هشتم مارس، روز جهانی زن در کابل برگزار شده بود گفت اگر آرای زنان در انتخابات ۱۳۸۹ نمی‌بود، "خارجی‌ها" پیروزی او را با خطر مواجه می‌کردند.

آقای کرزی گفت که در آن انتخابات زنان در شهرهای بزرگ از خانه‌ها بیرون آمدند و با ریختن آرای خود به صندوق‌ها، زمینه پیروزی او را فراهم کردند.

او افزود: "اگر آرای زنها در انتخابات [۱۳۸۹] نمی‌بود، خارجی‌ها چاره مرا کرده بودند"، مردان اما به گفته او، در آن انتخابات "معامله" کردند.

رئیس جمهوری افغانستان از زنان خواست برای این که حضور خود را در جامعه تثبیت کنند، باید در انتخابات ریاست جمهوری بعدی در ۱۶ حمل/فروردین سال آینده به صورت گسترده‌ شرکت کنند.

آقای کرزی با اشاره شایعاتی مبنی بر این که انتخابات برگزار نمی‌شود، تاکید کرد که سومین انتخابات ریاست جمهوری حتماً برگزار می‌شود در آن رای‌دهندگان به صورت گسترده ای شرکت خواهند کرد.

او افزود با وجود دستاوردهای قابل توجهی که در عرصه حقوق زنان در سیزده سال گذشته به دست آمده، هنوز قناعت‌بخش نیست و باید کارهای بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

آقای کرزی به صورت مشخص از خشونت علیه زنان به شدت انتقاد کرد و این امر را ناشی از قدرت مردان نه بلکه ناشی از ضعف و درماندگی آنها دانست.

رئیس جمهوری گفت که مردان افغانستان "اگر زور دارند، با آمریکا زور آزمایی کنند."

اشاره آقای کرزی در این جمله به تنش در روابط کابل و واشنگتن است که به دنبال وضع شرایطی از جانب او برای امضای توافقنامه استراتژیک بین دو کشور به میان آمده است.

آقای کرزی با اشاره این که محو کامل خشونت علیه زنان نیازمند زمان طولانی است، تاکید کرد که راه اصلی ریشه‌کنی خشونت علیه زنان، توجه به آموزش زنان است، هرچند به گفته او تغییر قوانین و بهبود وضعیت اقتصادی زنان نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

نامگذاری دختر کرزی

Image caption آقای کرزی از خشونت با زنان به شدت انتقاد کرد

رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم اعلام کرد که سه روز پیش دومین دختر و سومین فرزند او به دنیا آمده و هنوز نامی برای او انتخاب نکرده است.

حامد کرزی از حاضران این مراسم خواست که نامی برای دخترش انتخاب کنند. یکی از زنان حاضر در این مراسم نام مرکب "مروه بهار" را پیشنهاد کرد و رئیس جمهوری با کمال میل آن را پذیرفت و گفت که نام دخترش همین خواهد بود.

سومین فرزند آقای کرزی در بیمارستانی در هند به دنیا آمد.

پزشکان از قبل توصیه کرده بودند که بانوی اول افغانستان به مراقبت های پزشکی بیشتری نیاز دارد و به همین دلیل زایمان او باید تحت مراقبت جدی پزشکی و در شرایط مناسبی صورت گیرد.