تشییع جنازه محمد قسیم فهیم با 'مراسم خاص دولتی' انجام می‌شود

Image caption محمد قسیم فهیم، امروز در اثر سکته قلبی درگذشت

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، کمیسیونی را مامور برگزاری مراسم تشییع جنازه و تدفین محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری کرد.

در فرمان رئیس جمهوری افغانستان از این کمیسیون خواسته شده تا مقدمات برگزاری "مراسم خاص دولتی" برای تشییع جنازه، تدفین و فاتحه‌خوانی آقای فهیم در کابل و دیگر ولایت‌های افغانستان را فراهم کند.

ریاست این کمیسیون را محمد عمر داودزی، وزیر امور داخله/کشور افغانستان برعهده دارد و مقام‌های بلندرتبه دیگری چون رئیس ستاد مشترک ارتش، وزیر اطلاعات و فرهنگ، رئیس دبیرخانه شورای وزیران، رئیس اداره امنیت ملی و سرپرست دفتر معاون اول ریاست جمهوری، اعضای آن هستند.

وزارت امور داخله افغانستان در یک نامه خبری به رسانه گفته است که به اساس تصمیم کمیسیون برگزاری مراسم خاکسپاری آقای فهیم، جنازه معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در مراسم ویژه‌ای در کابل به خاک سپرده می‌شود.

این کمیسیون اعلام کرده که روز سه شنبه تعطیل عمومی است و از رسانه ها خواسته که به خاطر عزای عمومی، از پخش و نشر آهنگ ها و "برنامه‌هایی که خلاف روحیه عزاداری باشد" خودداری کنند.

محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، امروز به سن ۵۶ سالگی در اثر سکته قلبی درگذشت.

حکومت افغانستان به مناسبت درگذشت آقای فهیم، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده و گفته که در این سه روز پرچم افغانستان در داخل کشور و نمایندگی‌های سیاسی به حالت نیمه افراشته قرار خواهد گرفت.

آقای قسیم فهیم در آغاز حکومت حامد کرزی به مقام "مارشالی"؛ عالی ترین رتبه نظامی رسید و در پنج سال گذشته معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود.

او در زمان حاکمیت طالبان، فرماندهی نیروهای مجاهدین در مبارزه با طالبان را به عهده داشت و در فروپاشی این گروه با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی نقش مهمی بازی کرد.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در حالی درگذشت که هفته پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در فرمانی، "به پاس خدمات فوق‌العاده نظامی"، آقای قسیم فهیم را مستحق حقوق و امتیازات دایمی دانست.

طبق قانون اساسی افغانستان هرگاه یکی از دو معاون ریاست جمهوری "استعفا و یا وفات کند"، رئیس جمهوری افغانستان می تواند فرد دیگری را به تائید مجلس نمایندگان افغانستان جاگزین او کند.

مطالب مرتبط