روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۸ حوت

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

دیروز، هشتم مارچ روز جهانی زن بود.

روزنامه‌های ۱۸ حوت/اسفند کابل به بهانه این روز به موضوعات مختلفی چون خشونت با زنان، خواست‌های سیاسی زنان و سهم آنها در انتخابات پرداخته‌اند.

انتخابات و مطالبات سیاسی زنان

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در نشست "مساوات برای زنان، پیشرفت برای همه" گفت که او با رای زنان در انتخابات پیروز شده است.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که ممکن این گفته رئیس جمهوری تا حدی دور از حقیقت باشد اما واقعیت نقش زنان در ساختار قدرت سیاسی را نشان می‌دهد.

جامعه باز نوشته که نقش زنان در انتخابات سبب شده که حتی شماری از نامزدان انتخابات، دست به ریاکاری سیاسی بزنند و خود را حامی حقوق زنان معرفی کنند.

جامعه باز افزوده که برجسته شدن اهمیت زنان در روزهای انتخابات و فراموشی آنها در فردای روز پیروزی انتخابات، فرصت اندکی را برای استفاده جدی آنها باقی می‌گذارد.

نویسنده جامعه باز از زنان خواسته تا از رای خود برای ساختن پشتوانه قوی برای زندگی امروز و فردای شان استفاده کنند.

روزنامه تحول نیز به سخنرانی دیروزی آقای کرزی اشاره کرده و نوشته که اگر واقعا آقای کرزی با رای زنان پیروز شده بود، باید تلاش های زیادی برای بهبود وضعیت زنان انجام می‌داد.

اما به باور نویسنده تحول، حضور زنان در کابینه کرزی بسیار کمرنگ است، خشونت علیه زنان همچنان به عنوان یکی از بزرگترین چالش‌های اجتماعی وجود دارد و هنوز قوانین در حمایت از حقوق زنان به شکل جدی عملی نشده است.

روایت ناتمام خشونت با زنان

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید رای زنان او را در انتخابات پیروز ساخت

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که وزارت امور زنان به‌تازگی گزارشی از آمار خشونت علیه زنان در کشور نشر کرده که بر‌اساس آن، از هر صد هزار زن، ۳۵ نفر آنان مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

اطلاعات روز نوشته که این رقم، رقم بالایی است و نشان می‌دهد که به‌رغم هیاهوی بسیار و برخی اقدامات نمادین و تشریفاتی‌ تغییر‌ چندانی در باور و افکار عمومی ایجاد نشده و مساله خشونت با زنان هنوز به قوت خود باقی است.

اطلاعات روز افزوده که فرهنگ سنتی در افغانستان و عدم حمایت جدی دولت از آنها از عوامل اصلی ادامه خشونت با زنان در این کشور است.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که اساسا فرهنگ را نمی‌توان با حرکت انقلابی به یکبارگی دگرگون کرد، بلکه باید اقدامات، متناسب با شرایط و اوضاع موجود باشد اما در کوتاه‌مدت، برخورد دولت با عاملان خشونت علیه زنان می‌تواند اثر‌بخش باشد.

روزنامه انصار نیز به رویدادهای خشونت با زنان در افغانستان اشاره کرده و نوشته که عملی شدن شریعت اسلامی، بهترین راه برای حمایت از حقوق زنان است.

نویسنده انصار تاکید کرده که اسلام نخستین دینی بوده که به دفاع از حقوق زنان پرداخته است.

حقوق زنان؛ از شعار تا عمل

حق نشر عکس
Image caption آمار خشونت با زنان در افغانستان هر ساله افزایش می‌یابد

روزنامه انصاف می‌نویسد سخنان آقای کرزی در مورد دستاوردهای دولت در راستای حقوق زنان در دوازده سال گذشته "زیبا" بود اما هر سخن زیبایی حقیقت نیست.

انصاف نوشته که بزرگداشت از روز زن به عنوان یک مناسبت تقویمی خوب است اما روز زن، زمانی معنی پیدا می‌کند که همه کسانی که از حقوق زن حرف می‌زنند مظلومیت آنها را درک کرده و تمام روزها را روزهای زندگی زنان کنند.

انصاف افزوده که روز زن، اعطای حق انسانی به همه زنان افغان است نه تنها یک گروه مشخص آنها.

روزنامه وحدت نیز نوشته که امروز حقوق زن به یک گفتمان تبدیل شده که همه حامی آن هستند اما این حمایت‌ها همه در حد حرف است و عملی شدن آن با چالش‌های زیاد رو به رو است.

وحدت می‌نویسد که این مشکلات در فرهنگ جامعه ریشه دارد و حل آنها نیاز به زمان و کار بسیار دارد و این مبارزه‌ای طولانی و نفس گیر است.

وحدت افزوده که باید دولت، نهادهای فرهنگی، رسانه‌ها و همه مردم دست به دست هم بدهند و تلاش‌های مشترک را انجام دهند تا به نتیجه برسند.

نامه سرگشاده به رئیس جمهوری و وزیر معارف

روزنامه 8‌صبح امروز نامه ای سرگشاده را به نشر رسانده است که از سوی 62 فعال مدنی امضا شده است.

در این نامه فعالان مدنی به فعالیت غیررسمی مدرسه دینی اشرف المدرس در ولایت کندز اعتراض کرده و از رئیس جمهوری و وزیر معارف/آموزش و پرورش افغانستان خواسته‌اند که از ادامه فعالیت مدارس و مراکز تعلیمی بدون مجوز جلوگیری کنند.

بر اساس یافته‌های بی‌بی‌سی، آموزش‌های دینی در "اشرف‎المدارس" قندز آمیخته با سیاست و مغایر با فرهنگ و سنت‌های رایج در افغانستان است؛ از جمله شاگردان آن شنیدن رادیو، دیدن تلویزیون، گرفتن عکس، بزرگداشت روزهایی مانند روز معلم، مادر، سال نو، تولد و نیز کارکردن زنان در بیرون از خانه را حرام می‌دانند.

مطالب مرتبط