روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۹ حوت

حق نشر عکس Getty
Image caption مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته درگذشت

مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته درگذشت.

روزنامه های ۱۹ حوت/اسفند کابل به کارنامه‌های او و تاثیر درگذشت او بر وضعیت فعلی و آینده افغانستان پرداخته‌اند.

پس از مارشال

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد طبیعی است که پس از درگذشت یک مقام بلندپایه دولتی و یک سیاستمدار مشهور، جانشینی او به‌عنوان یک مساله مطرح می‌شود.

۸‌صبح نوشته که ماده شصت‌وهشت قانون اساسی کشور چنین حکم می‌کند که هرگاه یکی از معاونین رئیس‌جمهوری استعفا و یا وفات نماید، عوض وی شخص دیگری توسط رئیس‌جمهوری به تایید ولسی‌جرگه، تعیین می‌گردد.

۸‌صبح افزوده که رئیس‌جمهوری کشور باید شخص دیگری را به پارلمان معرفی کند و در صورتی که آن شخص رای لازم را به‌دست آورد، به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری مقرر می‌شود.

نویسنده ۸‌صبح تاکید دارد که رئیس‌جمهور کرزی برای گزینش جانشین مارشال محمدقسیم فهیم، باید برخورد سیاسی و انتخاباتی نکند.

روزنامه سخن جدید نیز می‌نویسد که مجلس نمایندگان پس از پایان تعطیلی‌های زمستانی، کار خود را در حالی آغاز خواهد کرد که فضای متفاوتی به خاطر درگذشت مارشال فهیم به وجود آمده است.

سخن جدید نوشته که مرگ مارشال می تواند به شدت و ضعف برخی امور انجامیده و برخی معادلات را در عرصه حکومت و انتخابات تغییر دهد.

با آنهم به باور نویسنده سخن جدید، نبود مارشال فهیم در شرایطی که مدت کمی به پایان حکومت فعلی مانده، نمی تواند چالش جدی تلقی شود.

تاثیرات درگذشت معاون اول ریاست جمهوری

روزنامه دولتی انیس نوشته که درگذشت مارشال فهیم در شرایطی که حکومت افغانستان به منظور انتقال قدرت سیاسی آمادگی می‌گیرد ضایعه جبران ناپذیری است.

روزنامه وحدت نیز می‌نویسد که درگذشت او در شرایط خاص کنونی افغانستان بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

وحدت نوشته که بخشی از محدودیت هایی که در اقدامات رئیس جمهوری دیده می شد به ایستادگی وی برمی‌گشت و او نقش مهمی در موازنه قدرت داشت.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که مارشال فهیم در شرایطی چشم از جهان بست که کشور با تحولات بسیار مهم سیاسی رو برو می باشد.

افغانستان نوشته : "به هر حال فقدان مارشال فهیم در شرایط سیاسی فعلی می‌تواند خلاء را در روندهای سیاسی پیش‌رو ایجاد کند اما امیدواریم مشی عقلانی و خردگرایانه ای که پیش از این از سوی نخبگان سیاسی افغانستان در پیش گرفته شده بود؛ پس از این نیز در همه شرایط کشور دنبال گردد."

جای خالی مارشال

روزنامه ماندگار می‌نویسد که مرگ ناگهانی مارشال فهیم در صبح روز گذشته، تمام مردم افغانستان را شوکه ساخت زیرا او از جمله چهره‌های موثر در افغانستان به‌شمار می‌آمد که فقدان او را نمی‌‌شود به‌ این ساد‌گی‌ها پذیرفت.

ماندگار نوشته که درگذشت مارشال فهیم در وضعیت دشواری در افغانستان صورت گرفته و نبود او این وضعیت را دشوارتر خواهد ساخت.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که آقای فهیم در ترمیم شکاف‌های سیاسی و اجتماعی در جامعه افغانستان صادقانه کار کرد و واقع گرایی او در ایجاد همسویی و همدیگر پذیری در افغانستان تاثیر گذار بود.

جامعه باز نوشته که او رفت و دیگر نیست اما کارنامه او باقی خواهد ماند تا مبنای قضاوت قرار گیرد.

مطالب مرتبط