معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در کابل به خاک سپرده شد

Image caption نماز جنازه آقای فهیم با اشتراک مقامات بلندپایه دولت افغانستان در مسجد ارگ این کشور برگزار شد

مراسم تشییع جنازه مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، روز سه‌شنبه ۲۰ حوت / اسفند در کاخ ریاست جمهوری افغانستان با حضور مقامات بلندپایه این کشور و نمایندگان ۵۰ کشور جهان برگزار شد.

شماری از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان از جمله عبدالله عبدالله و عبدالرب رسول سیاف نیز در این مراسم اشتراک کرده بودند.

آقای فهیم، صبح روز یکشنبه ۱۸ حوت در خانه‌اش در کابل درگذشت.

به گفته مقام‌های دولتی در افغانستان، علت مرگ آقای فهیم سکته قلبی بوده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان کمیسیون ویژه‌ای را مامور برگزاری مراسم تشییع جنازه آقای فهیم با مراسم خاص دولتی کرد.

ریاست این کمیسیون را عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان بر عهده داشت.

نماز جنازه معاون اول فقید ریاست جمهوری افغانستان در مسجد ارگ و به امامت عبدالرب رسول سیاف برگزار شد.

پیش از برگزاری نماز جنازه شماری از مهمانان خارجی با قرار گرفتن در برابر تابوت آقای فهیم، نسبت به او ادای احترام کردند.

در این مراسم حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در سخنانی از رابطه خود با مارشال فهیم صحبت کرد و کارکردهای دوازده ساله او را ستود.

آقای کرزی گفت: "من و مارشال دوازده سال دوستی و رفاقت داشتیم. روزگار مشکل خوش و غم را با هم سپری کردیم. در تمام موارد نه تنها که دوستم ماند و بود، بلکه راه افغانستان را همرایم پیمود."

رئیس جمهور افغانستان از آقای فهیم به عنوان یک انسان وطن‌دوست یاد کرد که "در تمام قضایای ملی و دولتی مهم افغانستان و در تمام قضایای سرنوشت ساز این خاک در داخل و روابط بیرونی" همراه و همکارش بود.

او گفت: "درک ما از اوضاع یکی بود، تحلیل ما از اوضاع یکی بود و من دوست عزیز و برادر خود را از دست دادم."

حق نشر عکس
Image caption جنازه آقای فهیم طی مراسم ویژه‌ای برای به خاکسپاری به منطقه 'بادام باغ' در شمال کابل منتقل شد

ادیب فهیم، فرزند مارشال فهیم نیز در سخنانی گفت که پدرش "حامی صلح ثبات و همبستگی ملی بود و تلاش خود را در جهت استقرار ثبات سیاسی و اقتصادی به کار انداخت و پایه های نظام را استحکام بخشید."

جنازه محمد قسیم فهیم به وسیله اشتراک کنندگان این مراسم از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، عطا محمد نور، والی بلخ، محمد اسماعیل خان، عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری، به بیرون از مسجد کاخ ریاست جمهوری و از آنجا طی مراسم ویژه‌ای برای خاکسپاری به منطقه 'بادام باغ' در شمال کابل منتقل شد.

تصویرهای منتشر شده از محل خاکسپاری معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نشان می‌دهد که هزاران نفر برای شرکت در این مراسم به منطقه 'بادام باغ' رفته بودند.

محمد قسیم فهیم که در دوران حکومت حامد کرزی، به عالی ترین رتبه نظامی -مارشالی- رسید، به دنبال کشته شدن احمد شاه مسعود فرمانده ارشد جبهه متحد ضد طالبان جانشین او شد و شهرت بیشتری یافت.

آقای فهیم در زمان حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا رهبری جبهه ضد طالبان موسوم به ائتلاف شمال را به عهده داشت و از بنیانگذاران نظام جدید افغانستان پنداشته می‌شود.

براساس قانون اساسی افغانستان در صورت مرگ یا استعفای یکی از معاونان ریاست جمهوری، رئیس جمهور باید فرد دیگری را به عنوان جانشین او برگزیند و به مجلس نمایندگان معرفی کند.

مطالب مرتبط