یک استرالیایی، مربی آکادمی کریکت افغانستان شد

حق نشر عکس
Image caption آقای اندرسون سابقه سال‌ها بازی برای تیم‌های درجه اول کریکت استرالیا را در کارنامه خود دارد

دفتر مطبوعاتی هیات کریکت افغانستان، روز سه‌شنبه ۲۰ حوت / اسفند، در یک نامه خبری اعلام کرد که قراردادی را با پیتر اندرسون، مربی استرالیایی برای هدایت و سرپرستی آکادمی ملی کریکت این کشور امضا کرده است.

قرار است آقای اندرسون که در دو سال گذشته مربی‌گیری تیم ملی کریکت 'پاپوآ گینه نو' را بر عهده داشته، کارش را از ۱۵ اپریل سال جاری در افغانستان آغاز کند.

در نامه خبری هیات کریکت افغانستان به نقل از نورمحمد مراد، رئیس اجرایی این هیات گفته شده که گینه نو از کشورهایی است که ورزش کریکت در آن در حال رشد است و تجربه‌هایی که آقای اندرسون از دو سال کار با این تیم اندوخته است از او فرد مناسبی برای کریکت افغانستان ساخته است.

آقای مراد گفته: " انتظار ما این است که تجربه و توانایی‌های پیتر اندرسون، تاثیر مثبت و خوبی بر کریکت افغانستان در تمام رده‌های سنی و سطوح تخصصی بگذارد."

پیتر اندرسون سابقه سال‌ها بازی برای تیم‌های درجه اول کریکت در استرالیا را در کارنامه خود دارد.

او از سال ۱۹۸۷ تا کنون به عنوان یکی از مربیان سطح بالا در کریکت استرالیا شناخته می‌شود.

گفته می‌شود آقای اندرسون در طول دو سالی که مربی تیم ملی کریکت پاپوآ گینه نو بود، نقش عمده‌ای در رشد این ورزش در رده‌های سنی زیر ۱۷ سال و زیر ۱۹ سال، در هر دو بخش زنان و مردان در این کشور داشته است.

تیم ملی کریکت گینه نو در دوران مربی‌گری آقای اندرسون، توانست با سه پله جهش، رتبه شانزدهم را در رده‌بندی جهانی به دست آورد.

حق نشر عکس AP
Image caption کریکت افغانستان نوپا اما پر دستاورد است

این تیم در دوره اخیر بازی‌های انتخابی جام جهانی که در زلاند نو برگزار شد نیز توانست با غلبه بر تیم‌هایی چون ایرلند، هلند، کنیا و نامیبیا، مقام چهارم این مسابقات را از آن خود کند.

پیتر اندرسون در مورد قرارداد جدیدش با هیات کریکت افغانستان گفته که از این بابت بسیار هیجان‌زده است و امیدوارم است بتواند به بازیکنان و مربیان کریکت در این کشور کمک کند تا به اهدافی که دارند دست پیدا کنند.

آقای اندرسون گفته: " من بازی‌ها و موفقیت‌های تیم‌های ملی کریکت افغانستان را دیده‌ام. آنها فاصله زیادی با قرار گرفتن در میان ۱۰ تیم برتر کریکت جهان ندارند."

کریکت افغانستان نوپا اما پر دستاورد است.

فدراسیون کریکت افغانستان برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ خورشیدی در افغانستان ایجاد شد و در سال‌های اخیر افغانستان در میدان‌های بین‌المللی کریکت دستاوردهای زیادی داشته است.

در ماه اکتوبر سال گذشته، تیم ملی کریکت افغانستان با پیروزی مقابل کینا توانست به رقابت‌های جام جهانی کریکت که قرار سال ۲۰۱۵ در استرالیا برگزار شود، راه پیدا کند.

تیم ملی کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان نیز در ماه فوریه امسال در مسابقات جام جهانی این رشته در دوبی شرکت کرده بود و توانست تا دور یک چهارم نهایی این رقابت‌ها بالا برود.

بعد از سقوط طالبان، تیم کریکت افغانستان در سال ۲۰۰۱ به عضویت انجمن بین‌المللی کریکت درآمد و نخستین بازی رسمی‌اش را در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۱ در برابر پاکستان انجام داد.

مطالب مرتبط