'محاذ فدایی تحریک اسلامی طالبان' مسئولیت قتل خبرنگار سوئدی را پذیرفت

حق نشر عکس
Image caption نیلز هورنر، به تازگی و برای پوشش خبرهای انتخاباتی به کابل رفته بود

گروهی موسوم به 'محاذ فدایی تحریک اسلامی طالبان' مسئولیت قتل نیلز هورنر، خبرنگار سوئدی - بریتانیایی را پذیرفته است که روز سه‌شنبه ۲۰ حوت / اسفند به ضرب گلوله افراد ناشناس در مرکز شهر کابل کشته شد.

قاری حمزه که خود را سخنگوی این گروه معرفی می‌کند در تماس با خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل ،گفته که آقای هورنر را اعضای این گروه به قتل رسانده‌اند.

آقای هورنر برای یک رادیوی سوئدی کار می‌کرد و به تازگی برای پوشش خبری انتخابات افغانستان به کابل رفته بود.

قاری حمزه مدعی شد که نیلز هورنر، کارمند یکی از شبکه‌های جاسوسی منطقه بوده و زیر پوشش خبرنگار به افغانستان رفت و آمد می‌کرده است.

او گفت که گروه 'محاذ فدایی تحریک اسلامی طالبان' از مدت‌ها قبل، آقای هورنر را زیر نظر داشته‌ است تا اینکه روز گذشته دو تن از اعضای این گروه، او را در منطقه وزیر اکبر خان کابل به قتل رساندند.

اما رادیوی سوئد که این خبرنگار مشغول کار با آن بود، در گزارشی نوشته که آقای نیلز هورنر برای تهیه یک سری گزارش‌ به افغانستان رفته بود و پیش از این حمله با همکارانش در سوئد صحبت تلفنی کرد.

در گزارش رادیوی سوئدی آمده که آقای هورنر در آخرین تماس تلفنی "در مورد مصاحبه‌‎ای صحبت کرده بود که در نظرداشت در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری" انجام دهد.

دفتر حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به 'نی' نیز حمله به جان این خبرنگار را محکوم کرده است.

صدیق‌الله توحیدی رئیس دیدبان رسانه‌های افغانستان، امروز در یک نشست خبری با اعلام اینکه از آغاز سال میلادی تاکنون سه خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند گفت: "قتل خبرنگاران و عدم پیگیری این پرونده‌ها باعث می‌شود که خبرنگاران در شرایط کنونی با مشکلات جدی رو به رو شوند و از دادن گزارش‌های دقیق به خصوص در قسمت انتخابات محروم شوند."

او گفت که چنین رویدادهایی سبب ترس خبرنگاران خارجی از حضور در افغانستان و خودداری خبرنگاران داخلی از سفر به ولایات می‌شود و در نتیجه پوشش رسانه‌ها از جریان انتخابات کمرنگ خواهد بود.

نام گروه موسوم به 'محاذ فدایی تحریک اسلامی طالبان'، برای اولین بار پس از گشایش دفتر نمایندگی طالبان در قطر در رسانه‌ها مطرح شد.

گفته می‌شود که این گروه از شاخه‌های تندرو گروه طالبان است که با گفت‌وگوهای صلح به شدت مخالف هستند.

در ماه ثور / اردیبهشت امسال نیز، این گروه مسئولیت ترور ارسلا جمال، والی لوگر را برعهده گرفت.

مطالب مرتبط