روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۱ حوت

Image caption مراسم تشییع جنازه معاون اول ریاست جمهوری افغانستان دیروز انجام شد

مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، مارشال محمد قسیم فهیم، روز گذشته در کابل انجام شد.

بحث جانشینی او، سالروز تخریب بوداهای بامیان و کشته شدن یک خبرنگار خارجی در کابل، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ حوت/اسفند کابل است.

جانشین مارشال کیست؟

روزنامه ۸‌ صبح می‌نویسد که درگذشت ناگهانی مارشال فهیم، تصور تشدید پراکندگی‌های سیاسی را به خصوص در انتخابات پیش‌ رو بیشتر کرده است.

۸‌ صبح نوشته که برای جلوگیری از هر نوع بحران و پراکندگی سیاسی، لازم است تا قشر سیاسی افغانستان در هماهنگی با رئیس‌جمهور کرزی، از همین حالا روی میکانیزم جلوگیری از تقلب در انتخابات بحث کنند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که انتخاب جانشین آقای فهیم کار بسیار دشواری است زیرا انتخابات نزدیک است و این انتخاب، تاثیر مستقیم روی گروه بندی‌های انتخاباتی دارد.

اطلاعات روز می‌نویسد که انتخاب جانشین به دلیل ملاحظه‌ حفظ ثبات سیاسی برای انتقال سالم سیاسی نیز دشوار است و این موضوع بر انتخاب تأثیر دارد.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که شاید آقای کرزی به منظور دل‌داری و جلوگیری از سر‌ و صدا و به دلیل مدت زمان اندکی که تا انتخابات باقی مانده، ادیب فهیم، پسر بزرگ مارشال را به عنوان جانشین او تعیین کند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد آن‌چه که برای سیاست‌مداران و مردم اهمیت دارد، این است که خلاء مارشال فهیم نه فقط به عنوان معاون رئیس‌جمهوری، بلکه به عنوان یک رهبر سیاسی مقتدر و متنفذ باید در فضای سیاسی افغانستان پر گردد.

ماندگار نوشته که تعیین هرچه سریع‌تر معاون اول رئیس‌جمهوری، به خیر و صلاح حکومت و مردم است و از تاثیرات منفی خلاء به‌وجود آمده در نظام می‌کاهد و روند انتخابات را نیز به چالش دچار نمی‌سازد.

ماندگار افزوده که باید کسی به مجلس نمایند‌گان معرفی شود که بتواند در فرصت کمی که تا پایان ماموریت آقای کرزی باقی مانده، خلل وارد شده به نظام موجود را رفع سازد.

'مرگ خبرنگار، زنگ خطر برای رسانه‌ها'

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه طالبان، سیزده سال پیش مجسمه‌های بودا در بامیان را تخریب کردند

روزنامه آرمان ملی، سرمقاله امروز خود را به کشته شدن خبرنگار سوئدی که دیروز در کابل به قتل رسید، اختصاص داده است.

آرمان ملی نوشته که قتل این خبرنگار در شرایط و در مکانی صورت گرفته که تدابیر امنیتی بسیار شدید است.

آرمان ملی می‌نویسد که خبرنگاری در هر کشوری می‌تواند خطرناک باشد ولی در افغانستان این وظیفه، بیش از هرجای دیگر برای خبرنگاران خطر آفرین است.

آرمان ملی افزوده که از یک سو باید قاتلان این خبرنگار شناسایی و به پنجه قانون سپرده شوند و از جانبی نیروهای امنیتی کشور بیش از هر زمان دیگر باید بیدار باشند تا چنین رخدادهایی تکرار نشود.

سالروز تخریب بوداهای بامیان

روزنامه جامعه باز نوشته که مجسمه‌های بودا در بامیان، به عنوان نادرترین محصول دوره‌های گذشته‌ زندگی انسان‌ها مایه تعجب معماران جهان بود.

جامعه باز می‌نویسد که این اثر تاریخی، گردشگران جهان را به سوی خود می‌کشید.

به نوشته جامعه باز، تخریب این آثار به دست طالبان در سیزده سال پیش باعث قطع رابطه افغانستان با مدنیت شد.

نویسنده جامعه باز به این باور است که نابودی مجسمه‌های بودا از حیث فرهنگی و اجتماعی یک گسست بود و یک فاجعه فرهنگی محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط