ثبت صدها مورد تخطی در مبارزات انتخاباتی افغانستان

حق نشر عکس bbc
Image caption فیفا سیصد مورد سرپیچی از طرزالعمل نصب پوسترها ثبت کرده است

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا، گزارش نظارت یک ماهه خود را از مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری منتشر کرد.

در این گزارش آمده که در یک ماه نخست مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، ۳۰۰ مورد سرپیچی از طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات در رابطه با نصب پوستر و ۳ مورد نیز در رابطه با امور مالی نامزدان صورت گرفته است.

ناظران فیفا ۱۲۳ برنامه انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری را نیز بررسی کرده و ۲۶ مورد تخلف چون تهدید، سوء استفاده از امکانات دولتی و تبلیغ منفی علیه نامزدان دیگر را ثبت کرده‌اند.

فیفا از نامزدان متخلف در گزارش نام نگرفته است.

جان‌داد سپین غر، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت دوصد ناظر فیفا در ۳۴ ولایت کشور، مبارزات انتخاباتی نامزدان را نظارت کرده‌اند.

به گفته آقای سپین غر یافته‌های آنها نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی در تعدادی از ولایات، بر مبارزات انتخاباتی تاثیر منفی داشته و سبب محدود شدن آنها در شهرها شده است.

بر اساس گزارش فیفا در شهرهای کابل، هرات، بلخ، قندهار و جلال آباد مبارزات انتخاباتی در سطح بالا و در ولایاتی چون نورستان، کنر، زابل، پکتیکا و خوست کمرنگ بوده است.

وضعیت آب و هوا از دیگر عواملی بوده که بر مبارزات انتخاباتی تاثیر داشته است.

گزارش فیفا نشان می‌دهد که سردی هوا و بسته بودن راه‌ها سبب شده، دفاتر ستادهای انتخاباتی نامزدان در ولایاتی چون بامیان، دایکندی، بدخشان و نورستان دیرتر باز شود.

پیگیری تخلف‌های انتخاباتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption فیفا می‌گوید ناامنی، مبارزات انتخاباتی نامزدان را به شهرها محدود ساخته است

مقامات فیفا از برخورد مسئولان با متخلفان انتخاباتی راضی هستند.

در گزارش فیفا به بررسی سه مورد تخطی از سوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، برکناری هشت کارمند وزارت داخله / کشور و اخطار کمیسیون مستقل انتخابات به سه نامزد ریاست جمهوری اشاره شده و این اقدامات قابل قدر خوانده شده است.

با آنهم در این گزارش از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته شده که مطابق به قانون، نشست‌های خود را علنی برگزار کنند و اجازه بررسی کارکردهای شان را به رسانه‌ها بدهند.

در این گزارش با تاکید از مقامات امنیتی نیز خواسته شده که برای تامین امنیت نامزدان انتخابات به خصوص زنان، تدابیر ویژه‌ای را روی دست بگیرند.

مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، سیزدهم دلو/بهمن و مبارزات انتخاباتی نامزدان شوراهای ولایتی سیزدهم حوت/اسفند آغاز شد.

نامزدان ریاست جمهوری دو ماه و نامزدان شوراهای ولایتی یک ماه برای مبارزات انتخاباتی زمان دارند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود.

مطالب مرتبط