فشار بر شبکه حقانی افزایش خواهد یافت

حق نشر عکس ISAF
Image caption آقای دانفورد از افزایش فشارها بر شبکه حقانی خبر داد

ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده کل نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته است که در همکاری با نیروهای امنیتی افغان، فشارها بر شبکه حقانی را افزایش خواهند داد.

این اظهارات آقای دانفورد در حالی بیان می‌شود که قرار تا حدود سه هفته دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان برگزار شود.

شبکه حقانی که از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به شمار می‌رود، بارها اعلام کرده که برای مختل ساختن روند انتخابات پیش رو، دست به انجام حملاتی در خاک افغانستان خواهد زد و مراکز رای‌گیری را برای افغان‌ها ناامن خواهد ساخت.

به گزارش آسوشیتد پرس آقای دانفورد گفته که این فشارها شامل قطع منابع مالی شبکه حقانی و محدود ساختن رفت و آمد اعضای آن خواهد بود.

آقای دانفورد گفت که این اقدام در پاسخ به فعال‌تر شدن شبکه حقانی در ماه‌های اخیر صورت می‌گیرد.

مشکلات امنیتی در افغانستان، از عمده‌ترین چالش‌ها در انتخابات شانزدهم حمل/ فروردین سال آینده، به حساب می‌آید.

اما ژنرال جوزف دانفورد با تقدیر از نیروهای امنیتی افغان گفته است که گمان نمی‌کند طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان بتوانند انتخابات پیش رو را با چالشی جدی مواجه کنند.

آقای دانفورد گفت: " بعد از اینکه پاسخ و عکس العمل نیروهای امنیتی افغان را در برابر حملات مختلف مخالفان مسلح دیدم، مطمین هستم که آنها می‌توانند زمینه را برای برگزاری یک انتخابات امن و اولین انتقال قدرت دموکراتیک در کشور آماده کنند."

پس از ۲۰۱۴

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبکه حقانی تهدید کرده که انتخابات پیش رو در افغانستان را مختل خواهد کرد

فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، همچنین جزییات بیشتر و تازه‌تری از برنامه آمریکا برای حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ ارایه کرد.

آنگونه که پیش از این گفته می‌شد، آمریکا و ناتو مایل بودند در صورت امضای موافقت‌نامه‌های امنیتی با دولت افغانستان، ۸ تا ۱۲ هزار از نیروهای آنها پس از ختم ماموریت این نیروها در پایان سال جاری میلادی، برای دادن مشورت و همکاری با نیروهای امنیتی افغان در این کشور باقی بمانند.

اما حالا آقای دانفورد می‌گوید که آمریکا در نظر دارد حدود چند هزار نیروی خود را برای ادامه جنگ با تروریزم، پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بگذارد که بیشتر آنها نیروهای ویژه خواهند بود.

به گفته آقای دانفورد تمرکز اصلی جنگ با تروریزم، گروه القاعده خواهد بود اما آمریکا برای حفظ جان سربازان خود به هرکاری که لازم باشد دست خواهد زد و شبکه حقانی نشان داده یکی از جدی‌ترین و بزرگ‌ترین تهدید‌ها علیه نیروهای امنیتی به حساب می‌آید.

آقای دانفورد مشخص نکرد که آیا این چند هزار نیرو، قسمتی از همان تعداد نیروهایی است که در موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا برای باقی ماندن در افغانستان پس از ۲۰۱۴ پیش بینی شده یا افزون بر آنها است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان تا کنون حاضر به امضای این موافقت‌نامه نشده و مقام‌های آمریکایی تهدید کرده‌اند که ممکن است تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.

آقای دانفورد روز پنجشنبه به اعضای کمیته دفاعی سنای آمریکا گفته بود که برای تدوین یک برنامه تازه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی و تجهیزات نظامی از افغانستان به ۱۰۲ روز وقت نیاز دارد.

در حال حاضر حدود ۳۳ هزار و ۶۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که قرار است تا اواسط تابستان امسال به ۲۰ هزار کاهش پیدا کنند. ford

مطالب مرتبط