حادثه غازی آباد؛ روایت سربازان آزاد شده از اسارت طالبان

حق نشر عکس AFP
Image caption حادثه غازی آباد از مرگبارترین حملات طالبان به اهداف نظامی در افغانستان بود

حدود ۲۰ روز پیش، اعضای گروه طالبان به یک پاسگاه ارتش افغانستان در منطقه غازی آباد ولایت کنر حمله کردند.

در این حمله ۲۱ سرباز ارتش افغانستان کشته و سه تن از آنها نیز زخمی شدند.

طالبان ۶ سرباز این پاسگاه را نیز با خود بردند.

اهمیت این حادثه به حدی بود که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به سریلانکا را به تعویق انداخت.

خیرالدین و میرآقا دو تن از سربازانی هستند که در شب حمله به اسارت طالبان درآمده بودند و روز گذشته با وساطت بزرگان قومی در ولایت کنر، رها شدند.

حالا آنها داستان آن شب و حمله طالبان به پاسگاه خود را برای خبرنگاران بازگو کرده‌اند.

خیرالدین می‌گوید که در طول مدت اسارت، رفتار طالبان با آنها خوب بود.

او همچنین می‌گوید که از قبل می‌دانست که چند تن از سربازان این پاسگاه با گروه طالبان ارتباط دارند و حتی مکالمات تلفنی آنها را شنیده بود.

خیرالدین می‌گوید که این افراد تمام اطلاعات پاسگاه از جمله نقشه منطقه، تعداد نیروها و مقدار تجهیزات مستقر در این پاسگاه را در اختیار گروه طالبان قرار داده بودند.

او می‌گوید که مسئولان امنیتی به هشدارهای او در مورد ارتباط این افراد با طالبان و احتمال وقوع چنین حمله‌ای توجه نکردند.

منابع اطلاعاتی افغانستان هم گفته بودند كه سه هفته قبل از رويداد، نيروهاى ارتش را از احتمال حمله طالبان در ولايت كنر مطلع كرده بودند.

اداره امنيت ملى افغانستان روز بعد از این حمله، به بى‌بى‌سى گفته بود كه مکالمات تلفنی شماری از سربازان ارتش با شورشیان طالبان را شنود كرده بودند که طی آن در مورد طرح یک حمله بر نیروهای ارتش در ولایت کنر، در طول شب صحبت شده بود.

این منابع به بی‌بی‌سی گفته‌اند که این اطلاعات را در اختیار فرماندهان نظامی و مقامات ارشد دولتی از جمله والی کنر گذاشته بودند اما ظاهرا این هشدارها نادیده گرفته شده‌است.

میرآقا هم گفته که آنها در زمان حمله طالبان به این پاسگاه در خواب بودند و او پیش از افتادن به چنگ طالبان، تنها توانسته برای مدت کوتاهی مقاومت کند.

میرآقا می‌گوید که چهار سرباز دیگری که به همراه او و خیرالدین به اسارت گروه طالبان درآمدند، افراد نفوذی وابسته به این گروه بودند و طالبان دیگر به آنها "غازی" خطاب می کردند.

شجاع الملک جلاله، والی کنر نیز با تایید اینکه چهار سرباز این پاسگاه با گروه طالبان در ارتباط بودند گفت که بسیار متاسف است که آنها در حق دوستان خود که بیشتر از یک سال با هم "از یک کاسه غذا خوردند"، چنین ظلمی روا داشتند.

او از بزرگان قومی نیز که برای آزادی خیرالدین و میرآقا تلاش کردند، تشکر کرد.

حادثه غازی آباد یکی از مرگبارترین حملات گروه طالبان به اهداف نظامی در افغانستان بود.

مقام‌های وزارت دفاع این کشور، پیش از این دست داشتن افراد نفوذی گروه طالبان در این حمله را رد کرده و گفته بودند که دست یکی از سازمان‌های اطلاعاتی منطقه در پشت این ماجراست.

مطالب مرتبط