روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۴ حوت

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

مبارزات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی و دغدغه‌های انتخابات پیش‌رو، ابعاد رویداد غازی آباد ولایت کنر، از موضوعات مهم روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

افغانستان تا بیست روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌کند و امنیت و شفافیت در این انتخابات، با توجه به تجربیات افغانستان در دوره های قبلی انتخابات، مهمترین چالش هایی است که می تواند نتایج انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان را متاثر کند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود به امنیت و شفافیت انتخابات آینده نگاهی کرده و نوشته که هرچند وزارت امور داخله/کشور از تامین امنیت انتخابات اطمینان داده ولی حساسیت این دور از انتخابات ریاست جمهوری نیازمند جلوگیری از هر نوع اخلال در امنیت و شفافیت انتخابات است.

وحدت نوشته که هشدار هفته پیش گروه طالبان مبنی بر برهم زدن امنیت انتخابات، نشان می دهد که طالبان با استفاده از فرصت هرکاری که بخواهند انجام می دهند هرچند توانمندی نیروهای امنیتی افغانستان قابل انکار نیست.

روزنامه محور در سرمقاله خود در مورد حذف نام ۸۷ تن از میان نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی نوشته است که در میان نامزدان شوراهای ولایتی افرادی هستند که نه تنها در جریان انتخابات تقلب خواهند کرد که پس از پیروزی نیز به بحران افغانستان دامن خواهند زد.

محور از نامزد مشخصی نام نگرفته و مدارکی هم منتشر نکرده اما گفته که این دسته از نامزدان شوراهای ولایتی دنبال منافع فردی خودشان اند و از گروه های مافیایی پشتیبانی می کنند.

سرمقاله نویس در ادامه افزوده که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باید کارنامه های نامزدان شوراهای ولایتی را با دقت مرور کند و افراد ناشایسته را از میان نامزدان جدا کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله‌ای در مورد فهرست نهایی نامزدان شوراهای ولایتی به اهمیت شفافیت و جلوگیری از تقلب در انتخابات آینده افغانستان پرداخته و نوشته که چهار دور انتخابات قبلی سبب شده که کمیسیون های برگزاری انتخابات به حساسیت های انتخاباتی توجه بیشتر کنند.

افغانستان نوشته که کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی سعی کرده اند که مانع تخلفات انتخاباتی شوند و از افرادی که با مدارک و هویت های تقلبی وارد میدان انتخابات شده اند برای رسیدن به اهداف شان جلوگیری کرده است.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود به رویداد سه هفته پیش غازی آباد ولایت کنر که در نتیجه آن ۲۱ سرباز ارتش افغانستان کشته شده و شش سرباز دیگر به اسارت گروه طالبان در آمد اختصاص داده است.

روز گذشته دو نفر از شش سربازی که در اسارت طالبان بودند، رها شدند و دولت افغانستان آن ها را تحویل گرفت. این افراد در محله زیر کنترل طالبان در ولسوالی غازی آباد کنر نگهداری می شدند و دو روز پیش با وساطت بزرگان محل به اسعدآباد مرکز کنر منتقل شدند.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که در مورد رویداد غازی آباد، گروگان ها و ماجرای رهایی دو نفر دیگر، هنوز پرسش هایی وجود دارد. ماندگار پرسیده که نخستین پرسش این است که آیا تحقیقی در مورد این رویداد از سوی حکومت افغانستان انجام شده که اصل ماجرای غازی آباد را مستند کند؟

به نظر نویسنده ماندگار حکومت افغانستان باید مشخص کند که آیا افراد آزاد شده سربازان ارتش بوده اند یا این که از اعضای گروه طالبان بوده اند که به خاطر نجات یافتن شان، عنوان اسیران را گرفته اند.

وزارت دفاع افغانستان گفته که چهار نفر دیگر این سربازان نفوذی های گروه طالبان بوده اند و سعی خواهند کرد که از سربازان رها شده اطلاعات بیشتری در مورد رویداد کنر به دست بیاورند.

امنیت از چالش های اصلی فراراه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است که در ماه حمل سال ۱۳۹۳ برگزار می شود و ولایت هایی مثل آغازی آباد محلاتی دارند که زیر نفوذ گروه های تندرو از جمله طالبان قرار دارند و بیم آن وجود دارد که دولت افغانستان نتواند در بسیاری از این مناطق انتخابات برگزار کند.

مطالب مرتبط