نگرانی‌های امنیتی ۳۹۶ مرکز رای‌گیری در افغانستان را غیرفعال کرده

حق نشر عکس iec
Image caption گفته می‌شود در حال حاضر ۳۹۶ مرکز رای‌گیری در ۱۵ ولایت افغانستان غیرفعال هستند.

مقام‌ها در افغانستان، در مورد تامین امنیت برخی از مراکز رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

محمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یک‌شنبه ۲۵ حوت/اسفند گفت که هرچند وزارت داخله/کشور به آنها اطمینان داده که در روز رای‌گیری، امنیت این مراکز را تامین خواهد کرد اما آنها هنوز در مورد بعضی از مراکز نگران هستند.

روز شنبه نیز بی‌بی‌سی از تصمیم این کمیسیون برای مسدود کردن ۲۰۰ مرکز رای‌گیری در ولایت فاریاب خبر داده بود.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که دلیل این تصمیم عدم اطمینان از امنیت این مراکز بوده است.

او با تاسف گفت که "در بعضی از ولسوالی‌های افغانستان، تهدیدهای امنیتی بسیار زیادی وجود دارد که باعث می‌شود آنها نتوانند امنیت مواد انتخاباتی، کارمندان و امنیت انتخابات را تامین کنند."

آقای نور گفت که این موارد با رئیس جمهور نیز در میان گذاشته شده است.

به گفته آقای نور در حال حاضر ۳۹۶ مرکز رای‌گیری در ۱۵ ولایت افغانستان به دلیل نگرانی‌های امنیتی غیر فعال هستند.

او گفت که در سرتاسر افغانستان باید ۶۷۷۵ مرکز رای‌گیری فعال وجود داشته باشد تا مردم بتوانند به راحتی رای بدهند.

آقای نور گزارش‌هایی را که پیشتر در مورد برگزار نشدن انتخابات در ۵ ولسوالی ولایت بدخشان منتشر شده بود رد کرد اما وجود ناامنی در قسمت‌هایی از این ولایت را تایید کرد.

روز شنبه نیز قدرت الله قریشی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات ولایت هلمند در جنوب افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که به دلیل وجود تهدیدهای امنیتی در حدود یک سوم از مراکز رای‌گیری این ولایت در روز انتخابات بسته خواهد ماند.

او گفت که در روز شانزدهم ماه حمل ۱۳۹۳، تنها ۱۴۷ مرکز از ۲۱۹ مرکزی که در ولایت هلمند برای رای دادن وجود دارد، فعال خواهد بود.

مهمترین چالش انتخابات

از سوی دیگر گفته می‌شود در بیشتر از یک ماه که از آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان می‌گذرد، ده‌ها غیر نظامی افغان در اثر انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های افغان کارگذاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای توسط مخالفان مسلح دولت را از مهم‌ترین چالش‌ امنیتی می‌دانند.

حق نشر عکس
Image caption بمب‌های کنار جاده‌ای از مهم‌ترین چالش‌ امنیتی در افغانستان به شمار می‌روند.

یک مقام ریاست امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در یک ماه گذشته بیشتر از صد بمب‌ از این نوع در ولایت‎های پکتیا، پکتیکا، لغمان، کاپیسا، نورستان و هلمند کشف و خنثی شده است.

در تازه ترین مورد که دو روز پیش در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند رخ داد، شش غیر نظامی از جمله دو کودک و دو زن قربانی بمب کارگذاری شده در کنار جاده شدند.

معمولا گروه طالبان مسئولیت این بمب‌گذاری‌ها را بر عهده می‌گیرد.

این گروه پیشتر نیز تهدید کرده بود که امنیت انتخابات افغانستان را برهم خواهد زد.

مسئولان بیمارستان میرویس در ولایت قندهار نیز می‌گویند که در بیش از یک ماه گذشته ۱۱۱ نفر به این بیمارستان منتقل شده‌اند که همه آنها در اثر انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای زخمی شده بودند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم گفته است که کارمندان این نهاد در ماه های گذشته در ولایت‌های غور و بغلان هدف بمب‌های کنار جاده‌ای قرار گرفته اند اما این دو حادثه تلفاتی در پی نداشته است.

گفته می‌شود در مواردی نیز کاروان‌های حامل نامزدهای انتخابات در ولایت‌های مختلف با بمب‌های کنار جاده‌ای برخورد کرده‌اند.

نگرانی‌هایی وجود دارد که تا پایان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی که رفت و آمد مردم و نامزدها به ولسوالی‌ها و روستا‌های افغانستان بیشتر می شود، بمب‌های کنار جاده‌ای قربانیان بیشتری بگیرد.

مطالب مرتبط