عبدالرحیم وردک از نامزدی در انتخابات افغانستان انصراف داد

Image caption آقای وردک دلیل انصرافش را اعلام نکرده است

ژنرال عبدالرحیم وردک نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان، بدون اعلام حمایت از نامزدی مشخص، انصراف خود از ادامه حضور در این رقابت‌ها را اعلام کرد.

آقای وردک با خواندن بیانیه کوتاهی در جمع خبرنگاران گفت که نمی‎خواهد در مورد "تمام عوامل و عللی" که او را "مجبور به تجدید نظر در تصمیم خود" کرده است، توضیح بدهد.

او افزود که مبارزات انتخاباتی‌اش "از آغاز کمرنگ" بود.

در بخشی از بیانیه این نامزد انتخابات آمده است: "بدون پیوستن به هیچ کدام از تیم‌های انتخاباتی، از نامزدی خود در انتخابات ۱۳۹۳ ریاست جمهوری انصراف می‌نمایم."

آقای وردک با ذکر این موضوع که دلایل انصراف خود را چند روز بعد اعلام خواهد کرد، به خبرنگاران حاضر در کنفرانس مطبوعاتی اجازه پرسیدن سوال را نداد.

پس از آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خزان گذشته، کمیسیونی به ریاست صبغت‌الله مجددی در تلاش برای کاهش شمار نامزدهای این انتخابات به کار آغاز کرده بود.

به دنبال آن، شماری از بزرگان اقوام پشتون هم با هدف یکجا ساختن تعدادی از نامزدها، تلاش‌هایی را در کابل آغاز کردند که به باور ناظران، انصراف قیوم کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان به سود زلمی رسول،در نتیجه همین تلاش‌ها بوده است.

آقایان کرزی و رسول هر دو از قوم درانی هستند، اما عبدالرحیم وردک هرچند پشتون است اما درانی نیست.

عبدالرحیم وردک پیش از ثبت نام به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری که در ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد، مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور امنیتی و پیشتر از آن وزیر دفاع بود.

او متولد ولایت وردک و ۶۸ ساله است.

در رشته نظامی در افغانستان، آمریکا و مصر آموزش دیده و در سال‌های جنگ با ارتش شوروی سابق، رئیس کمیته نظامی حزب محاذ ملی به رهبری سید احمد گیلانی بود.

آقای وردک در آستانه فروپاشی رژیم طالبان در ۱۳۸۰، نماینده محمدظاهر، شاه سابق در کنفرانس بن بود که در آن جناح‌های مختلف سیاسی افغانستان زیر نظر سازمان ملل بر سر تشکیل نظام کنونی با هم به توافق رسیدند.

عبدالاحمد افضلی و سید حسین انوری، معاونان اول و دوم آقای وردک در انتخابات بودند.

با انصراف او از نامزدی، شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به ۹ تن کاهش می‌یابد.

هنوز مشخص نیست که نامزدهای دیگر هم از شرکت در انتخابات منصرف خواهند شد یا خیر.

هر چند نامزدها حق انصراف از نامزدی را دارند، اما مهلت رسمی آن ماه‌ها پیش پایان یافته است.

به همین دلیل، کمیسیون انتخابات اسم نامزدهای تازه منصرف شده را از برگه‌های رای‌ حذف نخواهد کرد.

مطالب مرتبط