روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۶ حوت

حق نشر عکس
Image caption آقای وردک دیروز از نامزدی منصرف شد

انصراف ژنرال عبدالرحیم وردک از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری و آمادگی‌ها برای برگزاری جشن نوروز در کابل، از موضوع‌های مورد توجه روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

آقای وردک دیروز (۲۵ حوت/اسفند) بدون اعلام حمایت یا پیوستن به تیم‌های دیگر انتخاباتی، اعلام کرد که از نامزدی کنار رفته است. آقای وردک با خواندن بیانیه کوتاهی در جمع خبرنگاران گفت که نمی‎خواهد در مورد "تمام عوامل و عللی" که او را "مجبور به تجدید نظر در تصمیم خود" کرده است، توضیح بدهد.

جامعه باز انصراف عبدالرحیم وردک از ادامه رقابت در انتخابات ریاست جمهوری را "غیرمنتظره" دانسته و انصراف او را با انصراف عبدالقیوم کرزی مقایسه کرده است. نویسنده افزوده خبر انصراف آقای وردک نه با "شایعات طولانی" همراه بود و "نه توجهی جدی به خود جلب کرد و نه حتی تلاطمی در روند انتخابات ایجاد کرد.

علی احمد ابراهیمی در این مطلب این سوال را مطرح کرده که این انصراف "عقب‌نشینی" بوده یا "بازنشستگی". نویسنده معتقد است که بیشتر به "بازنشستگی سیاسی" می‌ماند تا یک حرکت تاکتیکی. سرمقاله‌نویس جامعه باز باور افزوده که پایگاه رای آقای وردک در حدی نبود که بتواند با نامزدهای پیشتاز وارد "معامله‌ای" شود.

به نظر نویسنده، کنار رفتن ژنرال وردک "نشانه‌ای از تیزبینی و تصمیم‌گیری به‌موقع" او است و دلیل آن هم است که به تعبیر نویسنده جامعه باز، میدان انتخابات نه مناسب ژنرال بود و نه مبارزه انتخاباتی در توان او. جامعه باز معتقد است که آقای وردک افتخارات نظامی به حد کافی دارد و به همین دلیل، نیازی به قمار بر سر آرای هوادارانش ندارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه هشت صبح

هشت صبح ثبت نام و انصراف آقای وردک را "آمد و رفت و بی‌دلیل" خوانده و پرسیده که "نامزد محترم چرا وارد پیکارهای انتخاباتی شده بود و چرا منصرف شد؟" نویسنده افزوده که مگر می‌شود کسی که خودش را سیاستمدار، نظامی و شایسته رهبری کشور می‌داند، بی‌دلیل وارد پیکارهای انتخاتی شود و بدون این که دلیلی بگوید میدان را ترک کند.

سرمقاله‌نویس هشت صبح همچنین نوشته که نه تنها آقای وردک، بلکه برخی دیگر از نامزدهای دیگر هم حتی یک همایش انتخاباتی برگزار نکردند و هیچ سندی هم منتشر نکردند تا مردم می‌دانستند که چه برنامه‌ای داشتند، تنها عکس‌های خود را در خیابانها نصب کرده‌اند تا مردم ببینند.

هشت صبح در ادامه انتقادهایش افزوده که مکلفیت شهروندی حکم می‌کند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری منابع و امکانات خود را "ضایع" نکند و اگر منصرف می‌شود، باید مطابق جدول زمانی تعیین شده و رسمی منصرف شود. نتیجه‌گیری روزنامه این است که چنین ورود و خروج از میدان پیکارهای انتخاباتی نشانه‌ای از "پریشان‌رفتاری" در سیاست‌ورزی افغانها است.

سروش ملت این موضوع را بررسی کرده که چطور می‌شود انتخابات را پرشور کرد. قدرت‌الله احمدی در این مطلب تاکید کرده که تجربه برگزاری یک انتخابات پرشور برای افغانستان اهمیت زیادی دارد و مردم باید با حضور گسترده در پای صندوق‌های رای، قدرت خود را در تعیین سرنوشت خود به مخالفان نظام و جامعه جهانی نشان دهند.

نویسنده افزوده که در گام نخست باید به مسئله انگیزشی موضوع توجه شود تا زمینه‌های مورد نیاز برای حضور رای‌دهندگان در انتخابات فراهم شود و این امر با زمینه‌سازی برای اطمینان از شفافیت و سلامت انتخابات امکان‌پذیر است و از سوی دیگر زمینه هر نوع بی‌اعتمادی به انتخابات از بین برده شود.

سروش ملت امنیت را از مسایل عینی دانسته می‌تواند به میزان شرکت مردم در انتخابات اثر بگذارد. تحلیلگر سروش ملت معتقد است که هر کاری که در زمینه انتخابات انجام می‌شود، باید در راستای این دو موضوع صورت گیرد تا زمینه مناسبی برای حضور گسترده مردم در حوزه‌های رایگیری فراهم شود.

Image caption روزنامه افغانستان. پغمان، محل برگزاری جشن جهانی نوروز

رهین فرهمند در مقاله‌ای در روزنامه افغانستان "بایدها و نبایدها"ی میزبانی جشن جهانی نوروز در افغانستان را بررسی کرده و نوشته که مهم این است که این جشن باید فرصتی برای همدلی در میان کشورهای منطقه باشد. نویسنده تاکید کرده که این جشن برای افغانستان فرصت تاریخی و مهمی است تا فرهنگ و تاریخ خود را به جهان معرفی کند.

جهان جهانی نوروز امسال با حضور سران کشورهای حوزه نوروز در منطقه تفریحی پغمان در شمال غرب کابل برگزار می‌شود. دولت افغانستان از آغاز امسال تدابیری را برای برگزاری این جشن در این منطقه روی دست گرفته است. آنگونه که کمیته ویژه برگزاری این جشن اعلام کرده، این جشن روز هفتم حمل/فروردین برگزار می‌شود.

همچنین یکی از بایدهای مورد تاکید مقاله‌نویس افغانستان این است که دولت افغانستان در جشن جهانی نوروز زمینه سفر مهمانان خارجی را به ولایت‌هایی که از نظر تاریخی اهمیت دارند، از جمله بلخ، غزنی، بامیان و هرات فراهم کند و آمادگی برای تهیه وسایل و تسهیلات لازم برای این سفرها از همین اکنون آغاز شود.

نگرانی نویسنده روزنامه افغانستان از آن است که به تعبیر نویسنده، در سال ۲۰۱۳ که غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده بود، دولت فرصت داشت اما نتوانست از آن استفاده کند و خیلی از برنامه‌های مورد نظر در غزنی اجرایی نشد. مقاله‌نویس تاکید کرده که فرصتی که نوروز در اختیار دولت قرار می‌دهد، باید استفاده شود.

مطالب مرتبط