زندگی‌نامه محمد یونس قانونی

Image caption آقای قانونی در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان افغانستان است.

محمد یونس قانونی،۵۷ ساله، از همرزمان اصلی احمد شاه مسعود، فرمانده فقید مجاهدین به شمار می رود و در حال حاضر، عضو مجلس نمایندگان افغانستان است.

آقای قانونی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ بود و توانست از حمایت شماری از سران مجاهدین از جمله مارشال محمد قسیم فهیم و عبدالله عبدالله برخوردار شود.

او در این انتخابات به رقیب اصلی حامد کرزی تبدیل شد و یک میلیون و سیصد هزار رای ( ۱۶.۳ درصد کل آرا) را به خود اختصاص داد .

آقای قانونی در سال ۱۹۵۷ در دره پنجشیر در شمال کابل زاده شد.

او بعد ها برای ادامه تحصیل به کابل، پایتخت رفت.

اما به زودی درگیر مسایل سیاسی شد و پس از ورود سربازان شوروی سابق به افغانستان در سال ۱۹۷۹ ، دوباره به پنجشیر بازگشت و به نیروهای تحت رهبری احمد شاه مسعود پیوست .

در سال ۱۹۹۳ ، زمانی که مجاهدین قدرت را در کابل به دست گرفتند، آقای قانونی وارد وزارت دفاع دولت مجاهدین شد.

آقای قانونی در پایان عمر دولت مجاهدین، وزیر امور داخله بود.

جبهه ضد طالبان

Image caption آقای قانونی ریاست هیات اشتراک کننده از سوی دولت مجاهدین در اجلاس بن را برعهده داشت.

پس از نیرومند شدن گروه طالبان و حاکمیت آن بر بیشتر بخش‌های خاک افغانستان، یونس قانونی کماکان یکی از اعضای برجسته مجاهدین بود و سه سال بعد از ورود طالبان به کابل، در شکل گیری جبهه ضد طالبان نقش عمده‌ای بازی کرد .

او رهبری چندین هیات افغانی را برای گفتگو و مذاکره با رهبران افغان در خارج از کشور، به شمول محمد ظاهر، شاه سابق افغانستان برعهده گرفت و تلاش کرد گروه‌ها و احزاب ضد طالبان را دور هم جمع کند .

به دنبال کشته شدن احمد شاه مسعود در سپتامبر سال ۲۰۰۱ ، آقای قانونی مسئول سیاسی شورای نظار مربوط به حزب جمعیت اسلامی شد .

پس از فروپاشی گروه طالبان در اواخر سال ۲۰۰۱ در حملات هوایی نیروهای آمریکایی که حمایت زمینی گروه‌های مجاهدین را با خود داشت، فرماندهان جهادی یک بار دیگر وارد کابل شدند .

حضور در کابینه و انتخابات ریاست جمهوری

آقای قانونی به نمایندگی از مجاهدین، راهی اجلاس بن آلمان شد و مذاکرات زیادی را در باره ساختن نظام در افغانستان پس از طالبان انجام داد .

او در اجلاس بن برای افغانستان، حضور فعال داشت.

آقای قانونی در دولت موقت، به عنوان وزیر داخله/کشور افغانستان معرفی شد اما در جریان لویه جرگه (اجلاس بزرگ) اضطراری، از وزارت داخله کنار رفت و در دولت انتقالی به رهبری حامد کرزی وزیر معارف/ آموزش و پرورش شد .

ریاست مجلس

حق نشر عکس q
Image caption او رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ بود.

آقای قانونی بعد از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری از حامد کرزی شکست خورد، حزب افغانستان نوین را اساس گذاشت و نخستین اپوزسیون سیاسی دولت به نام 'جبهه تفاهم ملی' را ایجاد کرد.

یک سال بعد در انتخابات پارلمانی افغانستان شرکت کرد و عضویت مجلس نمایندگان را به دست آورد.

او خود را نامزد ریاست مجلس نمایندگان کرد و با اختلاف چند رای، از عبدالرب رسول سیاف که او نیز نامزد ریاست مجلس بود، پیشی گرفت.

اما آقای قانونی در این رقابت، حمایت محمد محقق، از فرماندهان سابق جهادی را در مجلس نمایندگان از دست داد .

آقای محقق که انتظار می رفت در کنار آقای قانونی در ساختن اپوزیسیون حکومت قرار گیرد، با عبدالرب رسول سیاف که از حامیان رئیس جمهور کرزی است، یکجا شد.

محمد یونس قانونی در دوره فعلی مجلس نمایندگان افغانستان نیز خود را برای احراز کرسی ریاست نامزد کرد اما نه او و نه رقیبش عبدالرب رسول سیاف، نتوانستند معیار پیش بینی شده برای تعداد آرای موافق در آیین‌نامه داخلی مجلس را به دست آورند.

آقای قانونی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری افغانستان که قرار است در روز شانزدهم ماه حمل/اسفند سال ۱۳۹۳ برگزار شود، از تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله حمایت کرده است.