خبرنگار بی‌بی‌سی، خبرنگار سال افغانستان شد

Image caption ملیار صادق آزاد هنگام دریافت جایزه خبرنگار سال افغانستان

ملیار صادق آزاد خبرنگار بی‌بی‌سی در افغانستان به عنوان خبرنگار سال این کشور انتخاب شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ۲۷ حوت/ اسفند هر سال را به عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری کرده و از دولت افغانستان خواسته است که این روز را به عنوان یک مناسبت رسمی وارد تقویم این کشور کند.

احمد قریشی، رئیس این مرکز در مراسمی که امروز با حضور خبرنگاران و نماینده‌های رسانه‌ها برگزار شده بود اعلام کرد که این مرکز برای حمایت از روزنامه‌نگاران برتر افغانستان، به خبرنگاری که بهترین و تاثیرگذارترین گزارش تحقیقی را تهیه کرده، جایزه خبرنگار سال افغانستان را اهدا می‌کند.

او گفت که امسال از میان حدود ۵۰ گزارش تحقیقی از ۵۰ خبرنگار، گزارش ملیار صادق آزاد، خبرنگار بی‌بی‌سی با عنوان 'دختران سیاه‌پوش با افکار تندروانه در شمال افغانستان' توانست مقام اول را کسب کند.

آقای قریشی روند انتخاب گزارشگران را شفاف توصیف کرد و گفت که ۱۸ نفر از رسانه‌های مختلف افغانستان در انتخاب بهترین گزارش و خبرنگار سال نقش داشتند.

او وضعیت در افغانستان را برای خبرنگاران شکننده توصیف کرد و گفت که در چند دهه اخیر ۴۲ خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند.

او افزود که تنها در سال جاری خورشیدی ۵ خبرنگار کشته و در حدود ۷۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است.

صدیق الله توحیدی مسئول 'اداره دیده بان رسانه‌ها' که یک نهاد مدافع رسانه‌های آزاد در افغانستان است نیز با انتقاد از وضعیت خبرنگاران در این کشور گفت که متاسفانه قانون دسترسی به اطلاعات در افغانستان تا به حال از سوی دولت تصویب نشده و بیشترین خشونت‌ها علیه خبرنگاران نیز توسط نهادهای دولتی این کشور انجام شده است.

Image caption احمد قریشی: "در سال جاری خورشیدی ۵ خبرنگار در افغانستان کشته و حدود ۷۰ مورد خشونت نیز انجام شده است."

جلال نورانی، مشاور وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز با تایید مشکلاتی که خبرنگاران در افغانستان با آن روبرو هستند گفت که این وزارت با تمام موارد خشونتی که در برابر خبرنگاران صورت گرفته، به شدت برخورد کرده است.

ملیار صادق آزاد به عنوان خبرنگار و تهیه‌کننده در سرویس جهانی بی‌بی‌سی در کابل کار می‌کند.

او کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۲ از رادیوهای محلی در زادگاهش، غزنی، آغاز کرد.

در سال ۲۰۰۷ به عنوان خبرنگار و مجری برنامه‌های رادیویی به گروه رسانه‌ای کلید در کابل پیوست و پس از سه سال کار در این نهاد، به عنوان خبرنگار تحقیقی با تلویزیون خصوصی ۱ آغاز به کار کرد.

همزمان او با رادیو صدای آسیا مستقر در اندونزی و تلویزیون ای‌بی‌سی استرالیا نیز به عنوان خبرنگار آزاد کار می‌کرد.

ملیار صادق آزاد در چند سال گذشته بیشتر در حوزه روزنامه‌نگاری تحقیقی کار کرده و تا کنون ده‌ها گزارش تحقیقی تهیه کرده است.

او در یکی از گزارش‌های تحقیقی خود با عنوان 'مقام‌های دولتی؛ سهام‌داران شرکت‌های امنیتی'، دست به افشاگری علیه شرکت‌های بزرگ امنیتی وابسته به مقام‌های ارشد دولتی زد.

در گزارش 'راز تقرر والی‌ها' از چگونگی تقسیم قدرت بین گروه‌ها و رهبران سیاسی پرده برداشت و اطلاعاتی را در مورد اینکه کدام والی به حمایت کدام جناح یا رهبر سیاسی به قدرت رسیده است، منتشر کرد.

گزارش تحقیقی او درباره تعداد مشاوران حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان نیز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی یافت.

در این گزارش تعداد این مشاوران همراه با نام‌ آنها و این موضوع که ده‌ها مشاور آقای کرزی حتی در یک سال قادر به ملاقات با او نشده‌اند، انعکاس یافته است.

در سال ۲۰۱۲ او گزارشی را درباره سفرهای بی‌بازگشت دیپلمات‌ها، روزنامه نگاران و دانشجویان افغان به خارج از کشور برای بی‌بی‌سی تهیه کرد.

در این گزارش آمار و اطلاعاتی را درباره کسانی فاش کرد که پس از سفرهای رسمی به کشورهای غربی، دوباره به افغانستان باز نمی‌گردند.

تازه‌ترین گزارش تحقیقی او که جایزه امسال مرکز خبرنگاران افغانستان را از آن خود ساخت، در مورد مدرسه دخترانه‌ای در شمال افغانستان است که متهم به ترویج تندروی در میان زنان شده است.

مطالب مرتبط