روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۲۷ حوت

حق نشر عکس ARG
Image caption قصر پغمان امسال برای پذیرایی از مقامات کشورهای حوزه نوروز در منطقه غربی شهر کابل ساخته شد

افغانستان امسال میزبان جشن جهانی نوروز است. تعداد از روزنامه‌های صبح امروز کابل نیز به اهمیت جشن باستانی نوروز و رسوم و عادات نوروزی در این کشور پرداخته‌اند.

روزنامه دولتی انیس نوشت، در سال ۱۳۸۸ جشن جهانی نوروز توسط مجمع عمومی سازمان ملل به رسمت شناخته شد. برای نخستین بار این جشن درسال ۱۳۸۹ درشهر تهران، پایتخت ایران، با مشارکت مقامات کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و ترکیه برگزار شد.

این روزنامه می‌نویسد که دومین جشن نوروزی نیز در سعد آباد تهران برگزارشد. در سال ۱۳۹۱ نیز این مراسم در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان و در سال ۱۳۹۲ نیز کشور ترکمنستان میزبان جشن نوروزی بود و افغانستان امسال میزبان کشورهای حوزه نوروز در کابل خواهد بود.

انیس افزوده که نوروز در افغانستان سه گونه تجلیل می شود. تجلیل دولتی، مردمی و مراسم‎های مشترک که توسط مردم و دولت گرفته می‌شود.

این روزنامه افزده که مردم در نوروز خانه تکانی می‌کنند، هفت میوه و سمنک آماده می‌کنند. دولت نیز روز نوروز را روز دهقان نامگذاری کرده که با غرس نهال وبرگزاری مراسم از این روز تجلیل می‌کنند. علاوه بر این دو مراسم، مردم و دولت به صورت مشترک در شهر مزار شریف در شمال افغانستان در جشن گل سرخ شرکت می‌کنند و پرچم نوروز را به اهتزار در می آورند که برای ۴۰ روز بر افراشته می‌ماند.

حق نشر عکس ARG
Image caption به گفته طراح این قصر در آن از معماری اسلامی استفاده شده است

اصلاح روزنامه دیگر دولتی نیز این جشن را عید باستانی افغانستان خوانده و افزوده که نوروز باستانی خجسته یادگار نیاکان فرهیخته خویش را بزرگ می‌داریم، جشنی که به درازی هستی انسان از سنتهای ارجناک آریائیان و آغاز زیست همگانی پیشنیان گفتنی دارد.

این روزنامه افزوده "کسی‌که قادر است در جشنهای ملی کشورش برقصد، خوب می‌داند که در مواقع لزوم چگونه از میهنش دفاع نماید."

چراغ نیز با اشاره به برگزاری جشن نوروز با مشارکت کشورهای حوزه نوروز، سرمقاله خود را با این جمله آغاز می‌کند "ما و افتخار میزبانی از تجلیل نوروز".

این روزنامه می‌نویسد که این روز باستانی به زدوی متفاوت تر از گذشته از راه می‌رسد تا پژمردگی و اندوه باری را از سیمایی ملتی که بر سر چهار راه حوادث تاریخ نشسته برباید و روان شان را با فضایی گورا و جان بخش طبیعت نوازش دهد.

چراغ ابراز تاسف کرده که عوامل بیگانه تجلیل از آغاز طبیعت را در تضاد با دین اسلام دانسته و در برابر آن اعلام دشمنی کرده و به دنبال نابودی آن بر آمده‌اند. آنان در کمین نشسته تا در این راستا موانع ایجاد کنند و بهانه شادمانی ملت در ماتم نشسته را به چالش بکشانند.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که ساختمان محل برگزاری جشن نوروز در منطقه پغمان در غرب شهر کابل به سبک معماری اسلامی و توسط مهندسین افغان طراحی و ساخته شده‌است.

ضیاء حسینی مشاور وزیر شهرسازی افغانستان و طراح پروژه ساختمانی محل برگزاری جشن نوروز به این روزنامه گفته که ساختمان محل برگزاری شکل هندسی ساده‎یی دارد؛ یک مربع و چهار برج ۶ ضلعی در چهار گوشه آن.

ماندگار افزوده که در ساخت برج‎های ۶ ضلعی این ساختمان، از برج‎های ولایت غور در غرب افغانستان الهام گرفته شده و مربع وسط آن مشابه با قصر دارالأمان در غرب شهر کابل ساخته شده است.

به گفته حسینی، محوطه این ساختمان نیز طوری طراحی شده که از بالا به صورت ۱۵ دایره در ابعاد مختلف دیده می‎شود. یعنی از ترسیم‎های اسلامی و ترکیب‎های مختلف در این طرح استفاده شده و سعی گردیده که ترکیب به صورت کاملاً هماهنگ با فضاها و مصالح نوین و مدرن ساختمانی باشد.

ماندگار می‌نویسد که داخل فضای قصرنیز ترکیب زیبایی از سنگ و چوب و شیشه به وجود آمده است.

طراح پروژه ساختمانی محل برگزاری جشن نوروز به ماندگار گفته که حجم قصر اصلی حدود ۴۲ هزار مترمکعب و دارای ۸ اتاق برای پذیرایی از روسای جمهور کشورهای حوزه نوروز است.

بودجه ساخت این مرکز ۱۲.۱ میلیون دلار پیش بینی شده بوده که به نوشته ماندگار به ۱۵ میلیون دلار افزایش یافته است.

روزنامه افغانستان نیز نوشت که کابل میزبان جشن بین المللی نوروز است. افغانستان با تمام وجود می‌خواهد بهار را به دور از جنگ و خشونت جشن بگیرد.

حق نشر عکس ARG
Image caption حجم قصر اصلی حدود ۴۲ هزار مترمکعب و دارای ۸ اتاق برای پذیرایی از روسای جمهور کشورهای حوزه نوروز است

نویسنده این روزنامه افزوده با توجه به اینکه افغانستان در سه دهه گذشته شاهد جنگ بوده؛ شاید نوروز در هیچ جای دنیا به اندازه افغانستان با عظمت و شکوه افغانستان برگزار نشود. شکوه و عظمتی که ریشه در قلب مردم دارد. نوروز، روز دهقان است، روزی که اکثر مردم افغانستان، اهمیت و قدرآن را به خوبی می‌شناسند، و ازگذشته‌های دور نوروز با کار، فعالیت و تلاش برای زندگی بهتر آغاز می‌شد.

افغانستان می‌نویسد که جشن نوروز در افغانستان، جشنی ملی، مذهبی و تاریخی است، که در گستره تمام افغانستان، قلب‌های مردم را سرشار از شادمانی و امید به آغاز نو و آینده‌ای زیبا و با شکوه می‌سازد.

این روزنامه به حضور روسای جمهور حوزه نوروز در افغانستان اشاره و نوشته که جشن میله گل سرخ یادآور تاریخ و باورهای کهن و مشترک میان مردمان این کشورهاست. این اقدام می‌تواند سرآغازی باشد برای ارتباط بیشتر و وسیعتر میان این مردمان تا فراتر از مرزهای جغرافیایی با توجه به ارزشهای انسانی و تاریخی مشترک، در کنار هم و با هم باشند.

به نظر نویسنده افغانستان ارتباط فرهنگی و تاریخی میان مردم همزبان و دارای فرهنگ مشترک تحت تاثیر فضای سیاسی و حاکمیت حکمروایانی که این مردم را از یکدیگر دور ساخته با چنین اقداماتی نزدیک تر می‌شود.

مطالب مرتبط