سفیر بریتانیا در افغانستان: کرزی موافقت‌نامه امنیتی را امضا نمی‌کند

Image caption آقای استگ گفت که امیدوار است موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا در سال جاری میلادی امضا شود

ریچارد استگ، سفیر بریتانیا در افغانستان روز چهارشنبه ۲۸ حوت/اسفند به خبرنگاران گفت که گمان نمی‌کند رئیس جمهور افغانستان موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی با ایالات متحده آمریکا را امضا کند.

او که در یک کنفرانس ویدیویی مشترک با فلیپ بارتن، سفیر بریتانیا در پاکستان، در مورد مسایل مهم دو کشور و منطقه‌ با خبرنگاران صحبت می‌کرد، ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور آینده افغانستان این قرارداد را امضا کند.

آقای استگ گفت: " نظر من این است که رئیس جمهور کرزی قرارداد امنیتی دوجانبه با آمریکا را امضا نخواهد کرد. او در نشستی خصوصی به من این را گفته بود و به صورت علنی هم گفته که قصد این کار را ندارد."

سفیر بریتانیا در افغانستان گفت که امیدوار است این قرارداد پیش از پایان سال ۲۰۱۴ به امضا برسد تا زمینه حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان پس از این سال مساعد شود.

علی رغم اینکه موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی آمریکا و افغانستان از سوی لویه جرگه و پارلمان افغانستان تایید شده است اما حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور تا کنون از امضای آن سر باز زده است.

آقای کرزی امضای این موافقت‌نامه را منوط به شرایطی چون توقف عملیات شبانه نیروهای آمریکایی در افغانستان و کمک ایالات متحده برای آغاز عملی و موثر گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه‌های مسلح مخالف کرده است.

آقای استگ اما در کنفرانس امروز از پیشرفت روند صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان خبر داد و گفت که در حال حاضر، تماس های بیشتری نسبت به گذشته، میان مقام‌های دولت افغانستان و سران طالبان صورت می‌گیرد.

او گفت: "این روند نه خیلی سریع و نه هم علنی خواهد بود ولی ما نسبت به پیشرفت آن کاملا مطمئن هستیم. چیزی که افغان‌ها به ما می‌گویند این است که در حال حاضر، بیشتر از هر زمان دیگری تماس‌ها با سران طالبان به صورت گسترده تامین شده است و ما برای این ادعا شواهدی داریم."

سفیران بریتانیا در افغانستان و پاکستان همکاری میان این دو کشور را برای تامین صلح و ثبات در منطقه ضروری دانستند.

فلیپ بارتن، سفیر بریتانیا در پاکستان گفت که مقام‌های کشورش بر این باور هستند که حکومت جدید پاکستان به رهبری نواز شریف، به همکاری برای پیشرفت و موفقیت برنامه صلح میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح متعهد است.

او همچنین همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان افغانستان و پاکستان را حیاتی خواند و گفت که اقتصاد مهم‌ترین چالش در برابر رئیس جمهوری آینده افغانستان خواهد بود.

ریچارد استگ نیز در مورد همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و کشورهای دیگر صحبت کرد.

او با اشاره به سقوط حکومت نجیب الله، آخرین رئیس جمهور دولت کمونیستی افغانستان در سال ۱۹۹۲، گفت که قطع کمک‌های اقتصادی مسکو یکی از عوامل اصلی این سقوط بود.

آقای استگ گفت که جامعه جهانی نباید بار دیگر افغانستان را تنها رها کند و کمک‌های جهانی به این کشور باید ادامه پیدا کند.

بریتانیا یکی از کشورهای اصلی کمک کننده به افغانستان است.

روز گذشته نیز بریتانیا، آمریکا و ژاپن به صورت مشترک تعهد کردند که ۲۸۶ میلیون دلار را تا سال ۲۰۱۷ به 'صندوق وجهی پروژه‌های زیربنایی' افغانستان کمک کنند.

مطالب مرتبط