۱۱۵ نفر از فهرست نهایی نامزدان شورای ولایتی افغانستان حذف شدند

حق نشر عکس f.b
Image caption نادر محسنی: "این افراد به دلیل ناقص بودن مدارک تحصیلی، نداشتن شرایط قانونی و عدم مراجعه به کمیسیون انتخاباتی برای رسیدگی به پرونده شان از فهرست نامزدها حذف شده اند."

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که این نهاد ۱۱۵ نفر را به دلیل ناقص بودن مدارک تحصیلی، نداشتن شرایط قانونی و عدم مراجعه به کمیسیون انتخاباتی برای رسیدگی به پرونده شان، از فهرست نهایی نامزدها حذف کرده است.

نادر محسنی، سخنگوی این کمیسیون روز چهارشنبه ۲۸ حوت/اسفند به بی‎بی‏‎سی گفت که ۶۰ نفر به دلیل نداشتن مدرک تحصیلی معتبری که نشان دهنده فراغت آنها از کلاس ۱۲ باشد از این فهرست حذف شدند.

به گفته آقای محسنی ۳۳ نفر دیگر نیز سن پیش‌بینی شده در قانون برای نامزدی در انتخابات شورای ولایتی را تکمیل نکرده بودند.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان نامزدان شورای ولایتی باید ۲۵ سال سن را تکمیل کرده باشند و حداقل فارغ کلاس ۱۲ باشند.

این عضو کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت انتخاباتی افغانستان افزود که ۲۳ نفر دیگر نیز علی رغم اینکه به آنها درمورد ناقص بودن پرونده شان خبرداده شده بود، به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی حاضر نشدند تا از خود دفاع کنند.

او تاکید کرد که کمیسیون برای اینکه حق از این افراد تلف نشود یک هفته اعلام نتایج را به تعویق انداخت ولی در نهایت این افراد به کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی مراجعه نکردند و از فهرست حذف شدند.

آقای محسنی گفت که ۹ نامزد شورای ولایتی نیز مدارک شان ناقص بود ولی به دلیل اینکه شماره‌های تماس آنها خاموش بود و فرصت دفاع از خود را نیافتند همچنان در فهرست باقی ماندند چرا که ممکن است آنها در مناطقی زندگی کنند که امکان برقراری تماس وجود نداشته باشد.

هفته گذشته این کیسیون اعلام کرده بود که نام ۸۷ نامزد از ۲۳ ولایت از جمله سه زن از این فهرست حذف شده است.

آقای محسنی گفته بود که آنها برای بررسی اسناد تحصیلی ۵۷ نامزد، موفق به تماس با آنها نشدند.

او بار دیگر به این افراد که نامشان در سایت این کمیسیون منتشر شده، اعلام کرد که تا روز شنبه ۲۴ حوت برای تثبیت اسناد تحصیلی‌شان به دفاتر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، مراجعه کنند، در غیر این صورت نام آنها نیز از فهرست نهایی حذف خواهد شد.

انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، در روز شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود.

مطالب مرتبط