بانک مرکزی افغانستان اسکناس جدید وارد بازار کرد

Image caption مجموع پول افغانی در گردش اکنون به ۱۸۰ میلیارد و ۳۰۳ میلیون می رسد و از سال ۱۳۸۱ تاکنون ۲۵ میلیارد افغانی به دلیل فرسودگی از رده خارج شده است

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده که به منظور جلوگیری از جعل اسکناس‌های هزار افغانی در این کشور، اسکناس‌های جدیدی با ضریب امنیتی بیشتر را چاپ و وارد بازار کرده است.

نورالله دلاوری، رئیس این بانک روز چهارشنبه ۲۸ حوت/اسفند در یک نشست خبری در کابل گفت که در اسکناس‌های تازه منتشر شده، شش شاخص جدید برای جلوگیری از تقلب درج شده است.

آقای دلاوری تغییر در نوار نقره‌ای روی اسکناس‎ها، تغییر در لوگوهای بانک مرکزی افغانستان، نوشته‎های روی اسکناس و تغییر امضاء را از عمده‌ترین این شاخص‌ها دانست.

او افزود که تنها دو شرکت در جهان قادر به تهیه نوارهایی هستند که بر روی این اسکناس چاپ شده که این خود باعث افزایش ضریب امنیتی این پول شده است.

بانک مرکزی افغانستان مقدار اسکناس‎ها و اینکه در کدام کشور چاپ شده را اعلام نکرده ولی گفته می‎شود که ارزش مجموعی آن به صد میلیارد افغانی می‌رسد و در بریتانیا چاپ شده است.

آقای دلاوری گفت که چاپ هرکدام از این اسکناس‌ها برای افغانستان در حدود ۵ سنت هزینه در بر داشته است.

اسکناس‌های تازه چاپ شده قرار است طی پنج سال آینده وارد بازار ارز افغانستان شود.

به گفته آقای دلاوری در حال حاضر مجموعا ۱۸۰ میلیارد و ۳۰۳ میلیون افغانی در بازارهای این کشور در گردش است و از سال ۱۳۸۱ تاکنون ۲۵ میلیارد افغانی به دلیل فرسودگی اسکناس‌ها از رده خارج شده است.

پول جعلی

توزیع اسکناس‌های جعلی در بازارهای افغانستان در سال های اخیر همواره از نگرانی‌های جدی در بین مردم بوده است. مردمی که بر اساس آمارها حدود ۴۰ درصد آنان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

رئیس بانک مرکزی افغانستان جزییات بیشتری در مورد نحوه چاپ و ورود اسکناس‌های جعلی به افغانستان ارائه نداد اما گفت دقت زیادی که در چاپ این اسکناس‌ها به کار می‌رود، نشان می‌دهد که آنها در چاپ‌خانه‎های مجهز تولید می‎شوند.

دو سال قبل نیز محب الله صافی، سرپرست بانک مرکزی افغانستان از ورود گسترده پول‌های جعلی به بازارهای این کشور خبر داده و گفته بود که چند نفر در این رابطه بازداشت شده‎اند.

آقای صافی به بی‌بی‌سی گفت که این پول‌ها از خارج از افغانستان وارد بازار شده و عمدتا اسکناس‌های هزار افغانی و پانصد افغانی هستند.

در کنار پول افغانی، ارزهای خارجی مانند دلار آمریکایی و کلدار پاکستانی جعلی نیز وارد بازارهای افغانستان شده‌اند.

از زمان ریاست جمهوری محمد داوود تا زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، پول افغانی توسط یک شرکت روسی چاپ می‌شد، اما بعد از سقوط رژیم طالبان، نخست یک شرکت آلمانی و پس از آن یک شرکت بریتانیایی قرارداد چاپ پول افغانی را به دست آوردند.

مطالب مرتبط