روزنامه‎های کابل: چهارشنبه، ۲۸حوت

Image caption صفحه اول روزنامه ماندگار

در آخرین روزهای سال و نزدیک شدن عید نوروز، اغلب روزنامه‌های کابل بیشتر مطالب خود را به این جشن باستانی اختصاص داده و تعدادی از روزنامه‌ها نیز ویژه‌نامه‌های نوروزی منتشر کرده‌اند.

چراغ در سرمقاله خود می‌نویسد که بهار امسال معجونی از کامیابی‌ها و شکست‌ها خواهد بود. کامیابی‌هایی که در نتیجه قبول مردم به حیث تصمیم گیرنده‌های سرنوشت و مراجعه زمامداران به آنها، به دست آمده است.

این روزنامه افزوده که ناکامی‌ها نیز به دلیل بی‌برنامگی و نبود استراتیژی به دلیل رویارویی با چالش‌های امنیتی و عمرانی کشور خواهد بود.

علاوه بر آن تمامیت اندیشی و انحصار طلبی حلقه‌های نزدیک به نمادهای زر، زور و تزویر نیز یکی از ناکامی‌ها است.

روزنامه دولتی انیس نیز سرمقاله خودرا با تیتر "وداع با سال ۱۳۹۲" آغاز کرده و به مهمترین رویدادهای سال ۱۳۹۲ پرداخته است.

تدویر لویه جرگه مشورتی برای بحث بر سر توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا، خودداری رئیش جمهور کرزی از امضای آن، استعفای گروهی از وزیران و نمایندگان مجلس افغانستان از پست‌های شان به دلیل شرکت در رقابت‌های انتخاباتی، گشایش دفتر طالبان در قطر، انتشار فهرست ۵ هزار نفری قربانیان جنگ و دستاوردهای ورزشی از مهمترین رویدادهای امسال به نظر روزنامه انیس است.

این روزنامه به خروج نیروهای خارجی از افغانستان اشاره کرده و افزوده است که سال ۱۳۹۲ برای زنان افغان حوادث تکان دهنده‌ای اتفاق افتاد.

روزنامه ماندگار با نشر ویژه نامه‎ای نوروزی، نوشت که یک روز دیگر، طبیعت جامه بدل خواهد کرد و انقلاب عظیم رویش برپا خواهد شد. در آستانۀ چنین تغییر بزرگ طبیعت، افغانستان نوروز امسال را میزبان جشن جهانی نوروز خواهد بود. فرصتی بی‌بدیل برای به نمایش گذاشتن فرهنگ کهن این مرز و بوم.

این روزنامه افزوده است که نوروز میراث کهن تاریخ و فرهنگ این سرزمین است. در تمام دوره‌های تاریخی، این سنت جمشیدی و باستانی همواره تجلیل شده، اما این تجلیل هرگز به معنای خرافه‌پرستی و سنت‌پرستی شمرده نشده است. چون گرامی‌داشت نوروز ریشه در خرافه ندارد بلکه برخاسته از عقل سلیم انسان‌های نخستین است.

ماندگار افزوده که آریایی‌ها بهار را برای آن جشن می‌گرفتند که فصل رویش و کار بود، فصل سازند‌گی و تاز‌گی به شمار می‌رفت. طبیعت از کرختی و سکون به درآمده و تحرک و رستاخیز جاگزین آن می‌شد.

فلسفه بهار در همین نوشدن و تاز‎گی نهفته است که هر خردمندی معنای آن را به خوبی درک می‌کند.

این روزنامه افزوده که علت تجلیل از بهار و نوروز که نخستین روز این انقلاب طبیعت است، نیز غیر از این نبوده و به همین خاطر است که تا جایی که تاریخ به یاد دارد، همه ساله این جشن باستانی در جغرافیای فرهنگی ما گرامی ‌داشته می‌شود.

نویسنده ماندگار نوشت که نکته دیگر اینکه نوروز جدا از اهمیت طبیعی، به نحوی فرصتی سیاسی و فرهنگی نیز است.

به گونه‌ای که افغانستان، امسال فرصت میزبانی این جشن باستانی را به دست آورده است. این خود زمینه‌ای است برای تبلیغ هم‌گرایی و فرهنگ‌ دوستی مردمان کشورهای منطقه که سال‌هاست در اثر سیاست‌های جهانی از هم دور مانده و به نوعی خودستیزی دچار شده‌اند.

روزنامه انصار نیز در آخرین شماره سال ۱۳۹۲ خود نوشت: "ای همراه! ما چقدر از جهان پیرامون خویش عقبیم، چقدر خود را در آخرین سرود سرد خاک پیدا کرده‌ایم؟ آخرین برگ جنتری(تقویم) ورق می‌خورد و جهان از درخت و شکوفه سرشار خواهد شد".

این روزنامه افزوده که بنا بر روایتی نوروز روزی است که کشتی نوح پیامبر بر کوه جودی نشست، نوروز روزی است که حضرت علی(ع) به خلافت رسید. همچنین حادثه شگفت زنده شدن هزاران نفر از بنی اسرائیل قبل از اسلام به فرمان خدا که در آیه ۲۴۳ سوره بقره به آن شاره شده است، در نوروز رخ داده است.

انصار می‌نویسد که بعضی‌هـا بر این باورند که جشن عید نوروز جشن خرافی است که از دوره جاهلیت باقی مانده و اسلام آن را رد کرده‌است.

درست است که اطلاق عید برای چنین روزی از دیدگاه اسلامی پذیرفتنی نیست اما باید بگوییم که نوروز از روزهای برجسته و مبارک است و روایاتی که بیانگر ستایش نوروز است بسیار بیشتر و قوی‌تر از روایاتی است که دال بر رد این روز است.

Image caption روزنامه آرمان ملی، افغانستان

روزنامه سخن جدید نیز نوروز را فصل تجدید حیات دانسته و نوشت که بهار دل‎انگیز با تمام زیبایی‎های خود از راه می‎رسد و باردیگر یادها و خاطره‎ها را در دل‎ها زنده می‌کند. بسیاری نوروز و بهار را بهترین فرصت و بهانه برای نو شدن، تجدید رویه‎ها و دگرگونی در امور فرسوده و کهنه‎ دانسته‌اند.

این روزنامه افزوده: "امسال‌، بهار کشور ما آبستن تغییرات عمده‎ای است. انتخابات در راه است و زعامت کشور باید تجدید شود. خارجی‎ها قرار است کشور را ترک نمایند و مسئولیت امنیت و حفاظت از جامعه به خودمان واگذار‎شود. همه چیز برای تغییرات اساسی و سرنوشت ساز آماده است."

سخن جدید افزوده که باید فرصت‎ها و زمان را به نفع خود مدیریت کنیم. آماده باشیم برای پذیرش بهار. امیداوریم امسال مردم افغانستان سرزنده‎تر از همیشه به استقبال بهار بروند و امیدواری‎های‌شان به واقعیت‎های شیرین تبدیل شود. ملتی که سال‎ها است در تب و تاب تحولات سوخته است، این حق را دارد که بهاری سرشار از آرامش، ثبات و زندگی را تجربه نماید.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشت که افغانستان بخشی از یک حوزه بزرگ تمدنی است. که امروزه این حوزه بزرگ تمدنی به کشور‌های گوناگونی تقسیم شده است. هیچ کشوری نمی‎تواند ادعا کند که به تنهایی پدید آورنده این همه فرهنگ و مدنیت گسترده است. همه کشور‌های این حوزه در تمام پدیده‌های فرهنگی و تمدنی این حوزه شریک اند.

این روزنامه افزوده که یکی از این اشتراک درمنطقه جشن نوروز است. جشن یک حوزۀ بزرگ تمدنی، وقتی این جشن به یک حوزه متعلق است، پس تنها جشن این یا آن کشور نیست. بلکه جشن همگان است.

این روزنامه پیشنهاد کرده که درگام نخست، کشورهای حوزه نوروز، می‌توانند بنیادی را زیرنام بنیاد منطقه نوروز باستان، به گونه یک نهاد غیر دولتی، پایه‌گذاری کنند. بنیاد منطقه نوروز باستان، درگام بعدی می‌تواند شبکه نمایند‌گی خود را درتمام کشور‌های حوزه نوروز پایه‌گذاری کند.

آرمان ملی در ادامه افزوده که بنیاد منطقه‌ای نوروز باستان می‌تواند در جشنواره‌های نوروزی برای نویسند‌گان و آفرینش‌گران عرصه‌های گوناگون فرهنگ، جایزه های ادبی – هنری و تقدیرنامه‎‌ بدهد. بنیاد منطقه نوروز باستان می‌تواند نشریه‌ای به نام "نوروز باستان" داشته باشد.

نویسنده این روزنامه افزوده که بنیاد منطقه‌ای نوروز باستان، باید بازار و نمایشگاه نوروزی‌ را راه اندازی کند که در این نمایشگاه‌ها گذشته ازنمایش کتاب‌ها می‌توان بخشی‌هایی از صنایع دستی و دیگر تولیدات فرهنگی کشور‌های حوزه به نمایش گذاشته شود.

مطالب مرتبط