دولت افغانستان ۵۵ زندانی بگرام را رها کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت افغانستان امروز ۵۵ زندانی وابسته به گروه طالبان را رها کرد که حدود ۴۰ نفر آنها توسط نیروهای بریتانیایی بازداشت شده بودند

کمیسیون بررسی پرونده‌های زندانیان بگرام، اعلام کرده که بعد از بررسی پرونده بازداشتی‌های زندان بگرام در شمال کابل، ۵۵ تن از آنها را رها کرده است.

عبدالشکور دادرس، رئیس این کمیسیون روز پنجشنبه ۲۹ حوت/ اسفند به خبرنگاران گفت که پرونده زندانیان دیگر نیز برای بررسی مجدد به نهادهای قضایی ارجاع شده است.

براساس اظهارات وی در یک سال گذشته این کمیسیون پرونده ۸۵۰ زندانی را بررسی کرده‌است.

آقای دادرس می‌گوید هیچ مدرکی برای اثبات جرم زندانیانی که امروز آزاد شدند، وجود نداشته است.

به گفته آقای دادرس علاوه بر این ۵۵ نفر، ۶۵۰ زندانی دیگر بازداشتگاه بگرام نیز پیش از این رها شده‌اند.

او گفت که حدود ۴۰ نفر از زندانیانی که امروز آزاد شدند، توسط نیروهای بریتانیایی بازداشت شده بودند.

مقامات این کمیسیون می‌گویند که پرونده ۱۸ نفر به نهادهای اطلاعاتی ارسال شده و این نهاد پرونده ۲۳ تن دیگر را نیز در حال بررسی دارد.

آزادی این افراد یکی از موارد تنش میان دولت افغانستان و آمریکا بوده است.

چندی قبل که دولت افغانستان تصمیم به رهایی زندانیان بازداشتگاه بگرام گرفت، سفارت آمریکا با صدور خبرنامه‌ای نسبت به آن ابراز تاسف کرد و گفت که دولت افغانستان مسئول عواقب احتمالی این اقدام خواهد بود.

آنها هشدار داده بودند که ۸۸ تن از این بازداشتی‌ها "خطرناک" هستند و دولت افغانستان نباید آنها را آزاد کنند.

نظامیان آمریکایی در اعلامیه‎ای گفته بودند که آنها "دریافته‌اند که نهاد تحت نظر مستقیم حکومت افغانستان به رهبری عبدالشکور دادرس دستور داده که ۳۷ تن از ۸۸ فرد خطرناک و مورد مناقشه آزاد شوند. آنها تهدید واقعی برای امنیت هستند و علیه آنها مدارک نیرومندی برای پیگرد و تحقیقات بیشتر وجود دارد."

چند قبل حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، بازداشتگاه بگرام را 'کارخانه طالب‌سازی' خواند و از تصمیم خود برای بستن آن سخن گفت.

آقای کرزی در روز ۵ دلو/بهمن، در نشست خبری گفت: "بگرام جایی است که مردم بی‌گناه در آن جا آورده می‌شوند و به آنها علیه خاک خود و دولت خود نفرت سپرده می‌شود، از راه توهین، شکنجه و آزار. زندان بگرام جایی است که مردم بی‌گناه افغانستان انداخته می‌شوند و از آنجا علیه کشور خود بسیج می‌شوند."

مطالب مرتبط