مقام افغانستان: مراسم جشن جهانی نوروز به تاخیر نخواهد افتاد

حق نشر عکس ARG
Image caption در این قصر برای روسای جمهور حوزه نوروز جایگاه ویژه در نظر گرفته شده است

حسن عبد اللهی، وزیر شهر سازی افغانستان که وزارتش مسئولیت ساخت قصر ویژه نوروز در تپه پغمان در غرب کابل را به عهده دارد، اعلام کرد که قصری ویژه که دولت افغانستان برای پذیرایی از مهمانان حوزه نوروز ساخته، آماده بهره برداری است و مشکل برای پذیرایی از مهمانان نوروزی ندارد.

او به بی‌بی‌سی گفت که کار ساختمانی این قصر تکمیل شده و شایعاتی را درباره به تاخیر افتاد این برنامه که قرار است هفتم حمل/ فروردین در کابل برگزار شود، رد کرد.

وزیر شهر سازی افغانستان درباره ساخت این قصر گفت که در این قصر ترکیب از مهندسی خاص افغانستان و مدرن استفاده شده تا مبین وضعیت معماری کنونی و پیشرفت این حرفه در افغانستان باشد.

او ویژگی‌های این قصر را چنین توصیف کرد که به هر رئیس جمهور حوزه نوروز که قرار است روز هفتم حمل به کابل بیاید یک اتاق ویژه اختصاص داده شده و یک اتاق کنفرانس نیز در کنار آن.

آقای عبداللهی افزودکه این قصر دارای یک تالار بزرگ به ظرفیت ۵۰۰ نفر بوده و علاوه بر آن خود قصر نیز دارای چشم اندازهای زیبا و دیدنی است.

او درباره برنامه‌های نوروزی که قرار است در این مراسم اجرا شود، گفت که نمایش فرهنک و رسوم مردم افغانستان جزء برنامه‎های نوروزی خواهد بود که در آن لباسهای افغانی، غذاهای این‌کشور، رقص‌ها و سازهای محلی نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

وزیر شهر سازی افغانستان تاکید کرد که روسای جمهور ده کشور حوزه نوروز اعلام آمادگی کرده که در این برنامه شرکت خواهند کرد.

او افزود که علاوه بر کشورهای حوزه نوروز، هند و سایر نهادهای بین المللی برای شرکت در این برنامه ابراز آمادگی کرده است.

افغانستان امسال میزبان جشن جهانی نوروز است. در سال ۱۳۸۸ جشن جهانی نوروز توسط مجمع عمومی سازمان ملل به رسمت شناخته شد. برای نخستین بار این جشن درسال ۱۳۸۹ درشهر تهران، پایتخت ایران، با مشارکت مقامات کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و ترکیه برگزار شد.

دومین جشن نوروزی نیز در سعد آباد تهران برگزارشد. در سال ۱۳۹۱ نیز این مراسم در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان و در سال ۱۳۹۲ نیز کشور ترکمنستان میزبان جشن نوروزی بود و افغانستان امسال میزبان کشورهای حوزه نوروز در کابل خواهد بود.

مطالب مرتبط