درهای امنیتی سرینا با سکه‌های فلزی باز شدند؟

حق نشر عکس gf

هتل پنج ستاره سرینا، از محلات به شدت محافظت شده در کابل است. به جز دیپلمات‌ها و مقامات عالی رتبه دولتی، کسی دیگری نمی تواند با ماشین وارد آنجا شود.

گذشته از آدم‌های عادی که برای دیدن یکی از مهمان‌های سرینا به آنجا می‌روند و یا احتمالا برای صرف غذا، حتی کسانی که در سرینا، اتاق داشته باشند، در هر نوبت که وارد هتل می‌شوند، به شدت بازرسی می‌شوند.

گذشتن از هفت خوان

هنگام عبور از در ورودی، سربازان هر تازه واردی را بازرسی بدنی می‌کنند. در دروازه دوم و سوم کیف و تمام وسایل مراجعه کنندگان به این هتل از دستگاه مخصوص اسکن می‌گذرد و خود فرد تازه وارد نیز باید از دروازه الکترونیک، عبور کند. حتی اگر این شخص یکی از مهمانان سرینا باشد، همانجا اتاق داشته باشد و لحظه‌ای قبل از هتل بیرون رفته باشد و دوباره مثلا برای اینکه موبایل اش را در اتاق جا گذاشته، باز گشته باشد.

حالا سوال اصلی این است که در چنین شرایطی چهار مهاجم مسلح چگونه توانسته‌اند بدون درگیری از همه این موانع عبور کنند و خود را به رستوران سرینا برسانند؟

سلاح کمری در کفش؟

مقام های وزارت داخله/کشور افغانستان گفته‌اند تحقیقات در مورد این حمله آغاز شده است.

این مقامات گفته‌اند تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مهاجمان، سلاح کمری را در کفش‌های خود جاسازی کرده بودند.

این درست است که در بازرسی بدنی سرینا، کسی را وادار نمی‌کنند کفش‌های خود را در بیاورد اما عبور از دروازه‌های الکترونیک با کفشی که سلاح کمری در آن جا داده شده باشد، غیر ممکن است.

از سوی دیگر، وزارت داخله صبح روز بعد از حمله، سلاح، فشنگ و دیگر وسایل بجامانده از مهاجمان را به خبرنگاران نشان داده است.

در عکس‌های منتشر شده ده‌ها گلوله شلیک نشده دیده می‌شود که به گفته پلیس از مهاجمان بجا مانده است.

حتی اگر بپذیریم که مهاجمان، سلاح کمری را در کفش خود جابجا کرده بودند باز هم بدون شک جا دادن این همه گلوله، در کفش غیر ممکن است.

سکه‌های فلزی؟

یکی از مسئولان امنیتی هتل سرینا، امروز به ملیار صادق آزاد خبرنگار بی بی سی در کابل که به این هتل رفته بود، گفته است که زنگ هشدار درهای الکترونیک، هنگام عبور این مهاجمان به صدا در آمده بوده اما مسئولان امنیتی چون این مهاجمان را قبلا هم در سرینا دیده بودند، این مساله را نادیده گرفته‌اند.

Image caption از ورودی‌های هتل سرینا به شدت محافظت می‌شود.

به گفته این مسئول امنیتی، هنگام عبور آنها در الکترونیک زنگ زده ولی آنها سکه‌های فلزی را از جیب هایشان در آورده‌ و گفته‌اند که این سکه‌ها باعث به صدا درآمدن زنگ شده و ماموران امنیتی هم قبول کرده‌اند.

این مسئول امنیتی به خبرنگار بی‌بی‌سی همچنین گفته است که مهاجمان قبل از این نیز چند بار به سرینا آمده بودند، آنها ظاهر مرتب داشتند، بسته‌های سیگار گران قیمت و اسکناس خارجی با خود داشتند و ظاهرا اینگونه توانسته‌اند خود را برای ماموران امنیتی هتل، آدم‎های موجه و بی‌خطر نشان دهند.

به رغم صدور فرمان قطعی حامد کرزی مبنی بر لغو شرکت‌های امنیتی خصوصی، ظاهرا امنیت داخلی این هتل پنج ستاره را یکی از این شرکت‌ها به عهده دارد و پلیس فقط در محوطه بیرونی هتل مستقر است.

خبرنگار بی‌بی‌سی که فردای حمله به سرینا رفته بود، می‌گوید پرس‎وجو از تمامی کارمندان و ماموران امنیتی هتل، جریان داشته است.

حمله به هتلی به شدت محافظت شده در یک قدمی ارگ ریاست جمهوری، در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان یک بار دیگر امنیت، توانایی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی افغانستان و نیز برخورد آنها با خطرهای احتمالی را به شدت زیر سوال برده است.

اگر نتایج تحقیقات پلیس، اطلاعات ضبط شده در دوربین‌های مدار بسته هتل و تحقیقات مسئولان امنیتی سرینا، پاسخ روشنی به معمای حمله دیشب ندهد و ماجرا کماکان در پرده ابهام باقی بماند، بدون شک تاثیر منفی و جدی بر وضعیت امنیتی افغانستان در شرایط حساس کنونی خواهد گذاشت.

بخصوص از این نظر که کمتر دیده شده در مواردی که پلیس اعلام کرده پیگیری و تحقیق می‌کند، نتیجه‌اش را اعلام کرده باشد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، در اعلامیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته که هدف این حمله، یک مهمانی خارجی‌ها و مقام های دولتی بوده است.

اما به هیج مقام امنیتی در این حادثه آسیبی نرسیده و قربانیان آن غیر نظامیان و افراد عادی بودند.

یکی از کسانی که در این حمله کشته شده، احمد سردار، خبرنگار ارشد خبرگزاری فرانسه در کابل بود. خانم و دو فرزند زیر پنج سال او نیز در این حمله کشته شدند و تنها یک فرزند کوچک این خانواده پنج نفری زنده مانده است.

دو زن و دو مرد خارجی نیز در میان قربانیان این حمله دیده می‌شوند که گفته می‌شود اتباع کشورهای کانادا، نیوزلند، هند و پاکستان بوده‌اند.

مطالب مرتبط