کرزی: طالبان خواستار مذاکره با دولت هستند

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای کرزی در مراسم نواخته شدن زنگ مدرسه و آغاز سال تحصیلی در این کشور جوانان افغانستان را به "موشکهای قاره پیما" تشبیه کرد که به سرعت و قدرت در حال حرکت هستند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز سال جدید آموزشی در این کشور گفت: "طالبان با ما تماس می‌گیرند و می‌خواهند که مذاکره کنند."

او با تاکید به اینکه صلح در افغانستان آمدنی است، گفت:" اکنون افراد گروه طالبان پاکستان با مقامات این کشور درحال گفت‌وگو اند و صلح در این کشور خواهد آمد. زیرا رهبران پاکستان توان ادامه این حالت را در کشورشان ندارند."

آقای کرزی تلویحا گروه طالبان را دست پرورده پاکستان خواند و گفت: "خود کرده" را درمان نیست. ولی ما به پاکستان پیشنهاد می‌کنیم که خواهان همکاری هستیم و می‌خواهیم برای درمان این "خود کرده" کمک کنیم.

چندی پیش روزنامه نیویورک تایمز نوشت که حامد کرزی،‌ از حدود سه ماه قبل به طور محرمانه با طالبان در تماس بوده است.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به حمله دیروز که در آن نه غیر نظامی به شمول زنان و کودکان کشته شدند، گفت که "سازمان‌های استخبارات جهانی این مهاجمان را به کابل فرستاده بود."

رئیس جمهوری افغانستان هشدار داد که کسی نمی‌تواند با زور، تهدید و تحریم مردم افغانستان را مطیع خود سازد و اگر از در دوستی درآید، "افغانستان در دوستی بهترین است."

او از مردم افغانستان خواست که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است ۱۶ حمل/ فروردین امسال برگزار شود، شرکت کنند و رئیس جمهوری آینده خود را انتخاب کنند.

آقای کرزی تاکید کرد که حکومت آینده افغانستان به مراتب بهتر از حکومت کنونی خواهد بود، زیرا با تغییر رئیس جمهوری نیروی جدید وارد بدنه نظام شده و رای مردم نیز به حکومت مشروعیت می‎دهد.

او افزود که ده سال قبل خیلی از ساختارهای کنونی در این کشور وجود نداشت و زمینه رشد و توسعه افغانستان اکنون با توجه به این زیر ساخت‌ها بیشتر فراهم شده است.

بر اساس اعلام فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش افغانستان امروز در این کشور ۱۱.۵ میلیون دانش آموز به مدرسه می‌روند و برای حدود ۱.۳ میلیون کودک هنوز زمینه آموزش فراهم نیست.

آقای کرزی با ابراز خوشحالی از روند رو به رشد آموزش در این کشور گفت که علاقه فرزندان افغانستان به این امر باعث شده که این کشور دیگر شکست ناپذیر شود.

او گفت:"ده سال پیش اولین تصویری که از افغانستان داشتم رفتن کودکان به مدرسه بود و اکنون می‌بینیم میلیونها نفر به مدرسه می‌روند، خوشحالم و این قوت مردم افغانستان است."

آقای کرزی روند رو به رشد آموزش را در این کشور، باعث عزت افغانستان دانست و افزود که این خود باعث قوت افغانستان شده است.

او روند توسعه افغانستان را پرشتاب خواند و گفت:"ما در پنج سال قبل بازی کریکت را از صفر شروع کردیم و اکنون به جام جهانی راه یافتیم، در حالیکه دیگران ۱۵۰ سال در این زمینه تلاش کردند."

آقای کرزی جوانان افغانستان را به "موشک‌های قاره پیما" تشبیه کرد که به سرعت و قدرت در حال حرکت هستند و گفت:" رنگ پریدگی گذشته ما به دلیل نبود آموزش در گذشته و پررنگی رخسار امروز ما نیز به دلیل توسعه آموزش در کشور است."

مطالب مرتبط