رسانه‌های افغانستان پوشش خبری طالبان را برای دو هفته تحریم کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption احمد سردار، خبرنگار افغان که برای خبرگزاری فرانسه کار می‌کرد، همراه با همسر و دو کودکش نیز در حمله شب گذشته کشته شدند

'اداره دیدبان رسانه‌ها' –نی – که یک نهاد مدافع رسانه‌های آزاد درافغانستان است، اعلام کرده که بر اساس پیشنهاد تعدادی از نمایندگان رسانه‌ها و فعالان مدنی بعد از کشته شدن احمد سردار، خبرنگار خبرگزاری فرانسه، همسر و دو فرزندش توسط افراد گروه طالبان، این نهاد پوشش خبری این گروه را برای دو هفته تحریم اعلام می‌کند.

در حمله دو روز پیش چهار فرد مسلح به هتل سرینا در کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفتند، نه غیر نظامی کشته شدند.

صدیق‌الله توحیدی، رئیس 'نی' امروز گفت:" در ۱۲ سال گذشته برخورد رسانه‌ها با طالبان با سعه صدر بود. خبرنگاران پوشش خبری یکسان از فعالیت گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغان داشتند."

آقای توحیدی افزود که درسال‌های گذشته رسانه‌های افغانستان این گروه را به نام طالبان خطاب کرده‌اند، در حالیکه این افراد در پاکستان از سوی رسانه‌ها "طالبان دهشت‌گر" یاد می‌شوند و در کشورهای عربی نیز ارهابی (دهشت افکن) خوانده می‌شوند.

او افزود که طالبان اجمل نقش بندی خبرنگار افغان را چند سال قبل اسیر و بعدا سر بریدند و اکنون نیز احمد سردار و همسر و کودکان آن را به قتل رساند.

آقای توحیدی با انتقاد از سیاست دولت در قبال طالبان گفت که سیاست مبهم دولت افغانستان در برابر این گروه باعث سر درگمی در رسانه‌ها شده و آقای کرزی این دشمنان خبرنگاران، مردم، زنان و کودکان را همواره برادر می‌خواند؛ "در حالیکه باید مرز مشخصی میان این افراد و مردم ایجاد شود."

او از تمام مسئولان و مالکان رسانه‌ها خواست که تحریم پوشش اخبار مربوط به طالبان را رعایت کنند و "اگر مدیر مسئولان و مالکان رسانه‌ها خبرنگاران را مجبور به تهیه خبر درباره این گروه کند، به معنی این است که آنها با گروه طالبان همکاری دارند."

آقای توحیدی از رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان خواست که گروه طالبان را دیگر به عنوان "مخالفان مسلح دولت" خطاب نکنند بلکه به آنان "طالبان تروریست" بگویند.

کشته شدن احمد سردار و خانواده‌اش محکومیت گسترده جامعه روزنامه‌نگاران افغانستان را در پی داشت و شمار زیادی از روزنامه‌نگاران افغان تصاویری از این خبرنگار و اعضای خانواده‌اش را در صفحات فیس‌بوک خود گذاشته‌اند.

احمد سردار، خبرنگار افغان که برای خبرگزاری فرانسه کار می‌کرد، همراه با همسر و دو کودکش در حمله شب تحویل سال کشته شدند و یک کودک او نیز زخمی شد.

مطالب مرتبط