انتخابات بهار دیگری را رقم خواهد زد؟

نزدیک به شش هفته از آغاز مبارزات انتخاباتی می‌گذرد، در این مدت افغانها شاهد برگزاری مناظره های انتخاباتی، شعارها و برنامه های نامزدان بودند. برنامه های انتخاباتی نامزدان، چگونه بوده، چه تاثیری بر شهروندان گذاشته است و در کل حالا شهروندان نسبت به انتخابات آینده چه حسی دارند و چگونه به آن نگاه می‌کنند؟ 'من و انتخابات' سلسه یادداشت هایی است برای بازتاب حس و نظر شماری از افغانها در مورد انتخابات ۱۳۹۳

آرش بارز

هنرمند

Image caption آرش بارز، اخیرا در برنامه ستاره افغان مقام سوم را کسب کرد

معمولاً در کشورهای مختلف، جشن های ملی با موسیقی، شادی و سرور همراه است و من در کشوری شهره‌ی آواز خوانی با صدای بلند شدم که صدای مهیب انفجار و کشته شدن شهروندان بی گناه کمتر اجازه بیان احساسات را به آدمی می‌دهد و شادی و سرور به گونه مقطعی دردهای مردم را تسکین می‌دهد، و بهار آنگونه که می بایست بهار نیست و طراوت را با خود به همراه ندارد!

انتخابات در چنین کشوری هر چند هنوز با مکانیسم‌های موثر دموکراسی عجین نشده است اما می‌تواند ممثل دموکراسی نوپا محسوب شود.

از آنجایی که دموکراسی ضرورت به تحکیم و تداوم دارد و مهم ترین اصل آن توجه به حقوق اقلیت‌هاست، انتخابات می‌تواند حقوق اقلیت‌ها را بازتعریف کند و اجازه دهد آنها نیز صدای شان را بلند کنند.

به عنوان آواز خوانی که تجربه انتخاب شدن را از سوی مردم دارد، می‌خواهم بگویم که مردم افغانستان اینبار نسبت به آنچه قرار است برای آینده شان رقم بخورد، بی تفاوت نیستند و با افزایش آگاهی‌های سیاسی شان (اگر انتخابات دستخوش تقلب و نا امنی نگردد) اینبار به صدای بلند تری رای خواهند داد، صدایی که درد شان را فریاد بزند و حق زندگی را برای شان محترم بشمارد.

انتخابات و اصالت رای مردم

اگزیستانسیالیزم فلسفی که اساس آن بر پایه آزادی‌های فردی، مسوولیت‌های فردی و نوعی انسان باوری ریخته شده است، بر این عقیده است که اصالت بشر منجی تحولات عمیق اجتماعی است و من بر این عقیده هستم که اگر شهروندان کشور با اصالت رای خود را به صندوق‌های انتخابات بیاندازند، بدون شک در یک همبستگی اجتماعی آینده خوبی در انتظار ما خواهد بود؛ به خصوص اینکه این اصالت ریشه در جوانانی خواهد داشت که نسبت به آینده شان بی‌تفاوت نیستند و بخش اعظم جامعه را تشکیل می‌دهند.

در این انتخابات شرکت خواهم کرد؛ هر چند کمتر برنامه‌ای تا کنون از نامزدان شنیده‌ام که بتواند دغدغه های منِ جوان را حل بکند و به آنها پاسخ بگوید اما با این حال باور دارم که این دریچه می تواند سر آغاز بهار دیگری برای کشورم باشد.

انتخابات و هیاهوی تبلیغاتی

باور دارم تبلیغات راه موثری برای شناخت نامزدان انتخاباتی باز می‌کند اما هراس من از هیاهوی انتخابات است که دردی از مردم را دوا نمی کند و بیشتر باعث آشفتگی افکاری می شود که هنوز به شناخت درستی از محیط و جامعه شان نرسیده اند. شهروندان کشور می بایست برای انتخاب خود معیار داشته باشند و با تکیه بر شناخت به نامزد مشخص خود رای بدهند.

انتخابات و آینده‌ای روشن

بدون شک آینده در راه است و نسل جوان افغانستان متعهد به آوردن آسایش و رفاه برای شهروندان کشور اند. ما با شعار «کار» به پیشواز سال ۹۳ آمده‌ایم و باور داریم که می توانیم در جریان های مختلف سیاسی – اجتماعی افغانستان به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنیم و آینده‌ی سرزمین مان را مانند تاریخ با شکوه آن، پر شکوه کنیم.

من رای می دهم و به اصالت رای مردم باور دارم!

مطالب مرتبط