شورای امنیت ملی افغانستان: حمله به سرینا کار استخبارات خارجی بود

حق نشر عکس AP
Image caption مهاجمان سلاح‌های کمری را در کفش‌های شان پنهان کرده بودند

شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که حمله به هتل سرینا در مرکز شهر کابل که در شب سال نو اتفاق افتاد، کار گروه طالبان و شبکه حقانی نبوده و به صورت مستقیم توسط "استخبارات بیرونی" اجرا شده است.

این شورا در یک نامه خبری که روز یک‌شنبه ۳ حمل/فروردین در اختیار رسانه‌ها قرار داده، گفته است: "اطلاعات ارگان ریاست عمومی امنیت ملی می‌رساند که طالبان و شبکه حقانی از این عملیات اطلاع نداشته بلکه همه شواهد و تحلیل‌های اطلاعاتی مقدماتی، دال بر این است که این حمله تروریستی مستقیما توسط استخبارات بیرونی اجرا شده است."

شورای امنیت ملی افغانستان از کشور خاصی نام نبرده اما گفته که اطلاعات آنها نشان می‌دهد که چندی پیش یک دیپلمات پاکستانی که برای استفاده از سالن ورزشی هتل سرینا به آنجا رفت و آمد داشته، از دهلیزهای این هتل فیلمبرداری کرده است.

در بخشی از این نامه خبری به نقل از وزیر امور داخله/کشور افغانستان آمده که بر اساس گزارش‌های استخباراتی "اخیرا در تعدادی از مدرسه‌های پاکستان گردهمایی‌های بزرگی برگزار گردیده است. اشتراک کنندگان این جلسات متعهد شده‌اند که با استفاده از تمام شیوه‌ها و ابزار ممکنه روند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان را مختل کنند."

گروه طالبان و شبکه حقانی نیز در هفته‌های اخیر با انتشار اعلامیه‌هایی گفته بودند که روند انتخابات پیش رو در افغانستان را مختل خواهند کرد.

اما شورای امنیت ملی افغانستان گفته که شیوه اجرای حمله به هتل سرینا با ادعاهای اولیه گروه طالبان که مسئولیت آن را برعهده گرفته بودند، مغایرت دارد.

آنگونه که در این نامه خبری آمده، گروه طالبان در ابتدا ادعا کرده بودند که با استفاده از انفجار در مقابل دروازه ورودی هتل سرینا توانسته‌اند از سدهای امنیتی گذشته و وارد این هتل شوند و در محوطه داخلی هتل نیز از راکت و سلاح‌های سنگین دیگر استفاده کرده‌اند.

اما مقام‌های امنیتی افغانستان یک روز بعد اعلام کردند که این حمله توسط چهار عضو نوجوان گروه طالبان انجام شده که توانسته بودند ۶ اسلحه کمری و تعدادی فشنگ را با پنهان کردن در کفش‌های شان وارد این هتل کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption در این حمله ۹ غیرنظامی کشته شدند که چهار تن از آنها شهروندان خارجی بودند

روز گذشته نیز مقام‌های افغان تصاویری را منتشر کردند که گفته می‌شود توسط دوربین‌های مداربسته هتل سرینا در شب حمله ضبط شده است.

این تصاویر نشان می‌دهد که مهاجمان بعد از یک بازرسی بدنی، وارد محوطه هتل شده و بعد از یک بازرسی دیگر، وارد سالن می‌شوند.

در این حمله ۹ غیرنظامی کشته شدند که چهار تن از آنها شهروندان خارجی بودند.

سردار احمد، خبرنگار خبرگزاری فرانسه، همسر و دو فرزند ۶ و ۴ ساله‌اش نیز در جمع کشته شدگان این رویداد بودند.

گفته می‌شود که یک شرکت خصوصی، مسئول تامین امنیت هتل سرینا بوده است.

شورای امنیت ملی افغانستان از وزارت کشور خواسته تا در مورد شیوه کار این شرکت و "غفلت‌های احتمالی" آن در جریان بازرسی عاملان حمله سه شب پیش به این هتل تحقیق کند.

مطالب مرتبط