روزنامه‌های کابل: یکشنبه سوم حمل

حق نشر عکس AP
Image caption هتل سرینا در کابل تنها حدود یک کیلومتر از کاخ ریاست جمهوری افعانستان فاصله دارد

چهار عضو گروه طالبان، پنجشنبه شب به هتل پنج ستاره سرینا در همسایگی کاخ ریاست جمهوری افغانستان حمله کردند. در این حمله ۹ غیر نظامی کشته شدند. چهار شهروند خارجی نیز در میان کشته شده‌ها بودند.

چگونگی این حمله، مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری و سخنان رئیس جمهوری افغانستان در آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۳ مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سوم حمل/فروردین کابل است.

'تحریم طالبان یا تحریم حامیان؟'

اداره دیدبان رسانه‌های افغانستان اعلام کرده که بر اساس پیشنهاد تعدادی از نمایندگان رسانه‌ها بعد از کشته شدن احمد سردار، خبرنگار خبرگزاری فرانسه، همسر و دو فرزندش توسط افراد گروه طالبان در حمله به هتل سرینا، این نهاد از تمام رسانه‌ها می‌خواهد پوشش خبری طالبان را برای دو هفته تحریم کنند.

Image caption رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید طالبان آماده هستند با دولت افغانستان گفتگو کنند

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که بزرگ‌ترین امیدواری این تصمیم برای رسانه‌ها این است که شاید تروریست‌ها پس از این در کشتن خبرنگاران اندکی تأمل کنند اما بعید به نظر می‌رسد که این تصمیم تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر این گروه داشته باشد.

اطلاعات روز نوشته که "برای اعتراض تنها تحریم گروه تروریستی طالبان کافی نیست."

به باور نویسنده اطلاعات روز، رسانه‌های افغانستان اگر این گروه را جدا از موضع حکومت 'تروریست' می‌خوانند، باید تمام خبرهای مربوط به " حکومتی که این گروه را 'طالب' می‌گوید" را نیز تحریم کنند.

اطلاعات روز افزوده شاید این اقدام رسانه‌ها باعث اصلاحات و بازنگری در برنامه‌های سیاسی و نظامی حکومت در قبال این گروه شود.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که اگر مسئولان امنیتی سرینا، وظیفه‌شان را به‌درستی انجام می‌دادند، شاید از این "حادثه تروریستی" جلوگیری می‌شد.

۸‌صبح نوشته شرکتی که مسئول تامین امنیت سرینا است، تجهیزات مدرن و کارمندان آموزش دیده دارد.

نویسنده ۸‌صبح از وزارت داخله/کشور افغانستان می‌خواهد که یافته‌های تحقیقاتش را به‌صورت روشن، در اختیار رسانه‌ها بگذارد زیرا این وزارت باید بگوید که آیا سهل‌انگاری و غفلت مسئولان امنیتی سرینا، سبب شد تروریست‌ها به تالار هتل راه یابند یا این‌که برخی از مسئولان امنیتی سرینا، با تروریست‌ها همکاری کرده‌اند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد با توجه به تدابیری که در این گونه جاها گرفته می‌شود، ورود نیروهای تروریستی و عبور آزادانه آنها از موانع امنیتی تا حدودی غیر قابل باور به نظر می‌رسد.

افغانستان نوشته تنها چیزی که امکان این گونه حملات را در چنین مکان‌هایی میسر می‌سازد، سازش برخی از نیروها و حتی مسئولان بلندرتبه امنیتی کشور با گروه‌های هراس افگن می باشد.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption رسانه‌های افغانستان برای دو هفته اخبار گروه طالبان را تحریم کردند

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله امروز خود به مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری این کشور پرداخته است.

آرمان ملی می‌نویسد که یکی از نگرانی‌های مردم کشور نسبت به آینده‌شان مساله وحدت ملی میان اقوام افغانستان است.

آرمان ملی نوشته که برخی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان گرچه ندای وحدت ملی سر می‌دهند و نگرانی‌شان را از تجزیه کشور بارها ابراز کرده‌اند، ولی در مبارزات انتخاباتی گاهی ضعف و کمبودهایی دیده می‌شود که قابل تأمل است.

نویسنده آرمان ملی خطاب به این نامزدان می‌نویسد که "مردم افغانستان متوجه هر عمل‌تان هستند و هیچ چیز از چشمان تیز بین آنها پنهان نخواهد ماند."

آرمان ملی افزوده که باید نامزدان ریاست جمهوری مساله وحدت میان اقوام را در اولویت کاری شان قرار بدهند و شمال را با جنوب و شرق کشور را با غرب با استفاده از فرصت مبارزات انتخاباتی وصل کنند.

طالبان برای مذاکره آماده‌اند؟

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در مراسم آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۳ گفت که گروه طالبان خواستار مذاکره با دولت افغانستان هستند.

روزنامه ویسا می‌نویسد که این گفته رئیس جمهوری می‌تواند نویدی برای مردم افغانستان در سال جدید باشد.

ویسا نوشته که در سال جاری دو رویداد مهم؛ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و انتقال مسئولیت‌های امنیتی به شکل کامل به نیروهای افغان، رخ می‌دهد.

ویسا افزوده که برای موفق بودن این دو رویداد، صلح و امنیت بسیار حیاتی است و گفته‌های رئیس جمهوری افغانستان می‌تواند نویدی برای تامین ثبات در این کشور باشد.

مطالب مرتبط