امنیت ملی افغانستان: سخنگوی طالبان از حمله به سرینا خبر نداشت

Image caption حمله به هتل سرینا جان نه غیرنظامی را گرفت

اداره امنیت ملی افغانستان، فایل صوتی منسوب به ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان را در اختیار شماری از رسانه‌ها قرار داده که نشان می‌دهد اطلاعات او در مورد مهاجمان هتل سرینا در شب نوروز، دور از واقعیت است.

در این فایل صوتی که ظاهرا آقای مجاهد در دو نوبت جداگانه و تلفنی به سوالات خبرنگاران جواب می‌دهد، از چیزهایی سخن می‌گوید که با واقعیت حمله به سرینا همخوانی ندارد.

سخنگوی طالبان، پس از حمله به سرینا، در تماس با رسانه‌ها گفته بود حمله به سرینا کار گروه طالبان است.

آقای مجاهد در این دو گفت‌گو می‌گوید: "طالبان حوالی ساعت ۹ شب از دروازه عقبی سرینا وارد هتل شده‌اند و خود را به اهداف خود رسانده‌اند، در سرینا امشب شماری از مقام‌های عالی رتبه دولت کابل و خارجی ها مهمانی دارند کدام برنامه هم دارند."

آقای مجاهد در پاسخ به سوالی در مورد شمار مهاجمان می‌گوید: "هنوز تعداد دقیق شان مشخص نیست اما شمار شان زیاد است، نیروی کافی دارند."

وقتی از او پرسیده می‌شود که مهاجمان چه سلاحی با خود دارند، ذبیح الله مجاهد می‌گوید: "مجاهدین ما به سلاح های سبک و سنگین مسلح اند امکانات کافی در اختیار دارند راکت انداز و بمب‌های دستی با خود دارند."

هرچهار مهاجمی که در شب سال نو به سرینا حمله کرده بودند، کشته شدند.

فردای آن روز وزارت داخله/کشور افغانستان، شش سلاح کمری و مقدار فشنگ را به خبرنگاران نشان دادند که ظاهرا از مهاجمان بجا مانده بود.

مقام های امنیتی افغان و نیز مسولان امنیتی هتل سرینا گفته اند، مهاجمان سلاح های کمری را در کفش های خود جابجا کرده بودند.

خبرنگارانی که پس از حمله به هتل سرینا رفته اند نیز می‌گویند نشانه ای از اصابت یا شلیک راکت و سلاح سنگین و نیز انفجار قوی در هتل ندیده اند.

از سوی دیگر شماری از رسانه ها نیز تصاویری ضبط شده در دوربین های مدار بسته هتل سرینا را پخش کردند که نشان می‌دهد، مهاجمان نه آنگونه که ذبیح الله مجاهد می‌گوید از دروازه عقبی، بلکه از دروازه ای که برای عموم است، وارد سرینا شده و مراحل بازرسی بدنی را نیز پشت سر گذاشته اند.

مقام‌های افغان قبلا نیز گفته بودند حمله به سرینا کار طالبان نبوده و آنها فقط خواسته‌اند، از این حمله استفاده تبلیغاتی کنند.

حامد کرزی یک روز پس از حمله، آنرا کار استخبارات خارجی خواند.

هنوز مشخص نیست که این گفت‌وگو تحت چه شرایطی ضبط شده اما محتوای آن با آنچه سخنگوی طالبان بصورت کتبی نیز در مورد این حمله به رسانه‌ها فرستاده بود، همخوانی دارد.

در حالی که دولت افغانستان تاکید دارد که این گفت‌وگو و نیز اسناد و مدارک دیگر آنها نشان می‌دهد که حمله به سرینا کار گروه طالبان نبوده است. اما شماری از ناظران معتقدند، که بی اطلاعی ذبیح الله مجاهد از جزئیات یک عملیات، الزاما نمی تواند به این معنی باشد که طالبان در آن دست نداشته اند.

مطالب مرتبط