نادر نعیم، نامزد انتخابات ریاست جمهوری به نفع زلمی رسول کنار رفت

حق نشر عکس .
Image caption محمد نعیم گفت که سعادت افغانستان در اتحاد است و به این منظور از نامزدی کنار می‌رود و از تیم زلمی رسول حمایت می‌کند

محمد نادر نعیم، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز اعلام کرد که به مبارزات انتخاباتی خود پایان داده و به نفع زلمی رسول، یکی دیگر از نامزدان این انتخابات کنار می‎رود.

آقای نعیم روز چهارشنبه ۶ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که سران اقوام از او خواسته بودند که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کند.

او تاکید کرد که امروز نیز با این افراد مشورت کرده و در نهایت به این نتیجه رسیده که سعادت افغانستان در اتحاد است و به همین منظور از نامزدی کنار می‌رود و از تیم زلمی رسول حمایت می‌کند.

او این اقدام را در راستای وحدت ملی دانسته و افزود:" ما از موضع خود عقب نشینی نکرده‌ایم ولی بنیاد کار مشترک را گذاشته‌ایم و امروز این صلاحیت به من داده شد که تصمیم مردم را اعلام کنم."

آقای نعیم افزود که این پشتیبانی، سفر ما را برای رسیدن به اهداف ملی نزدیک و به پیروزی نهایی خواهد رساند.

محمد نادر نعیم نوه (نواسه) محمد ظاهر، شاه سابق و برادرزاده محمد داوود خان، رئیس جمهور سابق افغانستان است.

آقای نعیم بیشتر عمر خود را در بیرون از افغانستان سپری کرده است.

در سال ۱۹۷۷ و یک سال قبل از کودتای ثور به رهبری حزب دموکراتیک خلق، به لندن رفت و تحصیلات خود را در آنجا ادامه داد.

او در سال ۲۰۰۳ و پس از فروپاشی طالبان به افغانستان بازگشت و در همکاری با ظاهرشاه که آن زمان لقب بابای ملت را کسب کرده بود، در پست‎های مختلف دولتی کار کرد.

او از قیوم کرزی، برادر حامدکرزی که چندی قبل به نفع زلمی رسول از صحنه رقابت ها کنار رفت تشکر کرده و گفت که آقای کرزی اولین نفری بود که با "کاروان ملی" همراه شد.

آقای کرزی روز پنجشنبه، ۱۵ حوت/اسفند سال گذشته در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که به عنوان یک افغان به توسعه این کشور فکر می‎کند و به این دلیل تصمیم گرفته بود تا خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

او افزود که منافع کشور و مردم افغانستان را در نظر گرفته و به این نتیجه رسیده است که به تیم آقای رسول بپیوندد.

حدود یک ماه قبل شماری از سران اقوام پشتون که از ولایات مختلف افغانستان در کابل گرد هم آمده بودند، تلاش کردند تا زمینه تفاهم میان چند نامزد مشخص و انتخاب یک نامزد واحد از میان آنها را فراهم کنند.

اما اشتراک کنندگان در این جرگه نتوانستند به توافقی دست پیدا کنند.

تاکنون سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از نامزدی کنار رفته است.

عبدالرحیم وردک از زمان کنار رفتن از رقابت‌های انتخاباتی تا کنون از نامزد دیگری حمایت نکرده است.

مطالب مرتبط