پایان حمله انتحاری در کابل و شهر اسعد آباد کنر در شرق افغانستان

Image caption در این منطقه خانه یکی از نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان، دفتر کمیسیون انتخابات و دفتر جلب و جذب ارتش ملی افغانستان قرار دارد

مقامات افغانستان تایید کردند که حمله انتحاری و درگیری در شهر کابل، پایتخت افغانستان و حمله انتحاری در شهر اسعد آباد، مرکز ولایت کنر در شرق این کشور با کشته شدن مهاجمان پایان یافته است.

حشمت الله استانکزی سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که با کشته شدن ۵ حمله کننده انتحاری درگیری در منطقه دارالامان کابل دقایقی پیش پایان یافته است.

او افزود که در این درگیری دو سرباز پلیس کشته و دو نفر دیگر زخمی شده‎اند و تاکنون از تعداد غیر نظامیانی که احتمالا کشته شده‌اند، اطلاعی در دست نیست.

سخنگوی پلیس افغانستان افزود که اکنون نیروهای پلیس در حال بررسی ساختمان دفتر کمیسیون انتخابات افغانستان هستند تا حمله کننده‌ای در این ساختمان مخفی نشده باشد.

آقای استانکزی گفت که تمام کارمندان کمیسیون انتخابات که در محل درگیری باقی مانده بودند، اکنون رها شده‌اند.

پیشتر رسانه‎ها گزارش داده بود که مهاجمان در ابتدا ۳۰ کارمند کمیسیون انتخابات را به گروگان گرفته بودند.

صبح امروز پلیس کابل گفته‌ بود که نخست بر یک دفتر کمیسیون انتخابات در منطقه دارالامان کابل حمله انتحاری صورت گرفته و سپس افراد مسلح به ساختمان این دفتر نارنجک هم پرتاب کردند.

خانه اشرف غنی احمدزی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم در این منطقه قرار دارد، ولی خود او امروز در ولایت پکتیا در شرق افغانستان مشغول مبارزات انتخاباتی است.

دفتر جلب و جذب ارتش ملی افغانستان نیز در نزدیکی محل درگیری امروز واقع شده است.

شورای ملی افغانستان هم در جاده دارالامان افغانستان موقعیت دارد و امروز به دلیل حضور حامد کرزی، رئیس جمهور در این مجلس، سرتاسر این جاده از اول صبح مسدود و تدابیر شدید امنیتی نیز در آن اعمال می‌شد.

آقای کرزی امروز برای معرفی محمد یونس قانونی به عنون معاون اول خود به مجلس نمایندگان رفته بود.

حمله به کابل بانک جدید

Image caption کنر یکی از ولایتهای نا آرام افغانستان است

نعمت‌الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان نیز خبر داده که مهاجمان مسلح صبح امروز به یک شعبه کابل بانک جدید در شهر اسعد آباد مرکز ولایت کنر حمله کرده و برای یک ساعت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

شجاع الملک جلاله والی ولایت کنر به بی‌بی‎سی گفته که در این درگیری ۵ نفر از جمله دو محافظ بانک، دو فرد نظامی و یک غیر نظامی کشته شدند.

او افزود که ۱۴ نفر نیز در این حادثه زخمی شده که ۶ نفر آنان اکنون در بیمارستان بستری هستند و بقیه به صورت سرپایی مداوا و مرخص شده‌اند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی دو حمله کننده انتحاری صبح امروز به یکی از شعبه‌های کابل بانک جدید در شهر اسعد آباد حمله کردند و پس از کشتن محافظان به طبقه دوم این بانک رفتند، جایی که سربازان امنیتی افغان در حال گرفتن حقوق ماهیانه خود بودند.

آقای کریاب افزود که یکی از حمله‌کنندگان خود را در طبقه دوم بانک منفجر کرد و دومی در حدود یک ساعت با نیروهای امنیتی افغان درگیر بود.

او افزود که در حال حاضر این بانک تحت کنترل نیروهای امنیتی افغان است و به خبرنگاران اجازه ورود به محل داده نشده است.