روزنامه‌های کابل، سه‌شنبه،۵ حمل

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

باز نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیشتر مطالب مهم روزنامه‌های روز سه‌شنبه چاپ کابل را، مطالب مربوط به انتخابات تشکیل می‌دهد.

۸صبح با اشاره به معرفی محمد یونس قانونی به جای مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهور افغانستان که چند روز قبل به دلیل بیماری قلبی درگذشت، نوشت که در آستانه انتخابات معرفی آقای قانونی به‌عنوان نامزد معاونت اول ریاست‌جمهوری، به احتمال زیاد می‌تواند از افزایش بی‌اعتمادی سیاسی جلوگیری کند و زمینه را برای همگرایی میان جناح‌های گوناگون سیاسی فراهم سازد.

این روزنامه افزوده که آقای کرزی در این مورد هوشمندانه عمل کرد. اگر ایشان خود بدون مشوره کسی را برمی‌گزید، پراکندگی سیاسی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری بیشتر می‌شد. اجماعی که در مورد آقای قانونی به‌وجود آمد، جلو پراکندگی‌های سیاسی را گرفت. در شرایط کنونی، باید تلاش شود تا بی‌اعتمادی سیاسی کاهش یابد..

۸صبح معتقد است که با حضور قانونی در تیم آقای کرزی، جناح مخالفان کرزی، پلی برای ارتباط با او پیدا می‌کنند و می‌توانند تا حدی از بابت احتمال دخالت حکومت در انتخابات مطمین شوند.

روزنامه اطلاعات روز نیز جلسه‌ا‌ی روزگذشته شورای وزیران را تاریخی خوانده و افزوده که در این جلسه‌ کرزی به وزیران دستور داده که برای انتقال قدرت آمادگی بگیرد که خود نقطه عطفی در تاریخ افغانستان است.

این روزنامه نوشت که برای اولین بار در تاریخ افغانستان قرار است، قدرت با برگزاری انتخابات از کابینه‌ا‌ی فعلی به کابینه‌ا‌ی بعدی انتقال یابد. به دستور آقای کرزی دست‌آوردهای مهم ده سال گذشته تمام وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مهم دولتی به کابینه بعدی افغانستان گزارش داده خواهد شد.

اطلاعات روز این اقدام کرزی را ستوده و افزوده که این نشان می‌دهد، مردم افغانستان و رهبران سیاسی آن به این نتیجه رسیده‌اند‌ که راهی جز مردم‌سالاری و دموکراسی برای حفظ مشروعیت اقتدار وجود ندارد.

روزنامه افغانستان نیز خبر داده است که دو نهاد ناظر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کارمندان خود را از این کشور فرا خوانده‌اند.

این روزنامه افزوده که انستیتوت ملی دموکراتیک (NDI) و سازمان امنیت و همکاری اروپا بعد از حمله افراد مسلح به هتل پنج ستاره سرینا که این افراد نیز در آنجا مقیم بودند، ناظران خود را از افغانستان فرا خوانده‌اند. این ناظران اکنون در کشور ترکیه ساکن هستند.

روزنامه سروش ملت نیز حضورناظران خارجی را در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای تضمین شفافیت آن حیاتی دانسته است.

این روزنامه افزود که ناظران خارجی مستقل هستند و به هیچ نهاد، گروه قومی یا شخصیتهای سیاسی داخلی وابسته نیستند، در حالی که ناظران داخلی بیشتر درگیر گرایشهای مختلف قومی، سیاسی، گروهی و... هستند.

نویسنده سروش ملت می‌نویسد که ناظران خارجی به راهکار نظارت به چشم یک مأموریت نگاه می‎کنند، در حالیکه ناظران داخلی به این روند بیشتر به یک منبع درآمد می‌نگرند. نیازمندی مالی اکثر ناظران داخلی، آنان را بیشتر در معرض فساد قرار می‎دهد.

این روزنامه تجربه ناظران بین المللی را نیز مهم خوانده و افزوده که این ناظران در مقابل نهادهای بین المللی مسئول هستند ولی ناظران داخلی به پاسخگویی کمتر می‌اندیشند.

روزنامه چراغ نیز به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشاره کرده و می‌نویسد که انتخابات آزمون بزرگی در برابر ملت افغانستان و جامعه جهانی است. آزمونی که آینده سیاسی به آن بستگی دارد. خوب درخشیدن و خوب قضاوت کردن می‌تواند آینده مطمئن تری را برای کشور رقم بزند.

این روزنامه می‌نویسد که مردم افغانستان اکنون از شعور سیاسی بالای برخوردارند و می‌توانند درباره نامزدها و برنامه‌های آنان به درستی قضاوت کنند.

چراغ از مردم افغانستان خواسته که برای فردای بهتر، زندگی مرفه و امن با شور و هیجان به پای صندوقهای رای بروند و به نامزد مورد نظر خود رای دهند.

روزنامه دولتی انیس نیز نقش علما را در سلامت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم دانسته و افزود که در یک‌دهه گذشته مردم افغانستان از مداخلات پیدا و پنهان بیرونی خسته شده‌اند و این مردم دیگر به هیج فردی اجازه نخواهند داد تا برای آنان برنامه بریزد و یا تعیین تکلیف نمایند.

این روزنامه افزود که علمایی دینی می‌توانند کمیسیون مستقل انتخابات را یاری رسانند، زیرا علما از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

انیس تاکید کرده که همکاری این نهاد باعث می‌شود که مردم با شور و اشتیاق به پای صندوقهای رای روند و یک انتخابات شفاف و همگانی را رقم خواهد زد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز از اعزام هفت هزار سرباز ارتش ملی افغانستان به شمال برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری خبر داده و نوشت که این افراد در ۲۱۴ ولسوالی در ۹ ولایت شمالی مسئولیت تامین امنیت را خواهند داشت.

این روزنامه نوشت که ۵ هزار سرباز دیگر نیز به حالت آماده باش در لشکر ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان مستقر هستند.

مطالب مرتبط