نظرسنجی فیفا: ۷۵ درصد افغان‎ها در انتخابات اشتراک می‌کنند

Image caption نظرسنجی فیفا نشان می‌دهد که ۹۲ درصد مردم افغانستان از انتخابات در این کشور حمایت می‌کنند

نظرسنجی تازه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا نشان می‌دهد که ۹۲ درصد مردم از برگزاری انتخابات در این کشور حمایت می‌کنند و بیشتر از ۷۵ درصد آنها در انتخابات پیش رو شرکت خواهند کرد.

نادر نادری، رئیس فیفا می‌گوید که این نظرسنجی از ۴۰۴۰ نفر در سراسر افغانستان که به شکل تصادفی انتخاب شده‌اند، صورت گرفته و نیمی از پاسخ دهندگان زنان بودند.

او می‌گوید که اکثریت اشتراک کنندگان در نظرسنجی از انتخابات حمایت کردند اما بیشتر آنها از احتمال تقلب نیز نگران بودند.

به گفته وی، بیشتر از ۷۵ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که قصد دارند در انتخابات ۱۶ حمل/فروردین اشتراک کنند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که نداشتن کارت رای‌دهی، عدم آگاهی در مورد انتخابات، ترس از تقلب و ناامنی به ترتیب عمده‌ترین دلایل اشتراک نکردن دیگر پاسخ دهندگان در انتخابات است.

ساکنان کابل کمترین میزان علاقه را برای شرکت در انتخابات از خود نشان داده‌اند. تنها ۶۴ درصد از شهروندان کابل قصد دارند در انتخابات ۱۳۹۳ اشتراک کنند.

برعکس آنچه در محافل سیاسی شنیده می‌شود در مناطق ناامنی مثل جنوب، علاقه مردم برای اشتراک در انتخابات در سطح بالایی است.

آقای نادری می‌گوید که تنها ۲۵ درصد پاسخ دهندگان فکر می‌کنند انتخابات پیش رو آزاد و عادلانه خواهد بود.

۴۳ درصد دیگر معتقد هستند که این انتخابات آزاد و عادلانه نخواهد بود و بقیه اشتراک کنندگان این نظرسنجی ترجیح دادند به این پرسش پاسخ ندهند.

چگونگی انتخاب رئیس جمهوری آینده

نظرسنجی فیفا نشان می‌دهد که ۸۵ درصد پاسخ دهندگان، خودشان نامزد مورد نظرشان را به اساس لیاقت، شایستگی و برنامه هایش انتخاب می‌نمایند.

۹ درصد دیگر از پاسخ دهندگان گفته‌اند که برای انتخاب نامزد مورد نظر به توصیه دوستان و خانواده گوش می‌دهند و تعداد کمی از پاسخ دهندگان گفته‌اند که برای انتخاب نامزد مورد نظر به توصیه‌های رهبران مذهبی و سیاسی گوش می‌دهند.

به گفته آقای نادری، بیشتر پاسخ دهندگان این نظرسنجی از نامزدان می‌خواهند تامین صلح و امنیت، عدالت و فراهم ساختن زمینه آموزش را در صدر برنامه‌های شان قرار دهند.

بیشتر از ۷۵ درصد از پاسخ دهندگان هم به این باور هستند که باید حضور و سهم‌گیری زنان منطقه آنها در انتخابات بیشتر شود.

مداخلات کشورهای بیرونی در انتخابات

نتایج نظرسنجی فیفا نشان می‌دهد که بیشتر از نیمی از پاسخ دهندگان به این باورند که کشورهای خارجی در انتخابات پیش رو نفوذ خواهند داشت.

۸۷ درصد اشتراک کنندگان این نظرسنجی گفته‌اند که نقش و نفوذ آمریکا در روند انتخابات افغانستان تعیین کننده است.

۷۱ درصد نیز از پاکستان و ۶۳ درصد از ایران به عنوان کشورهایی نام برده‌اند که در این انتخابات دخالت خواهند کرد.

در نظرسنجی آمده که کشورهای اروپایی نیز از تاثیرگذاران روی انتخابات به شمار می‌روند ولی تاثیر موسسات بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد بسیار پایین برآورد شده است.

به باور اشتراک کنندگان در این نظرسنجی، نقش خارجی‌ها باید بیشتر در بخش تمویل و نظارت از روند انتخابات باشد.

در بین پاسخ دهندگان به سوالات نظرسنجی، تنها ۲۷ درصد فکر می‌کنند که خارجی‌ها نباید در این روند دخالتی داشته باشند به خصوص آنها نباید از نامزد مشخصی حمایت کنند.

رضایت از گذشته، امیدواری به آینده

۸۵ درصد پاسخ دهندگان به نظرسنجی فیفا به دستاوردهای ده سال گذشته در افغانستان نگاه مثبت دارند.

این گروه از پاسخ دهندگان به این باورند که نه تنها وضعیت کشور بلکه زندگی خانوادگی آنها نیز در سال‌های گذشته بهبود یافته است.

به باور کارشناسان اشتراک کننده در مباحث این نظرسنجی، بیشتر تغییرات مثبت در بخش‌های آموزش و پرورش، اصلاحات سیاسی، وضعیت زنان و اقلیت‌ها، آزادی رسانه‌ها و زیربناها دیده شده و در بخش‌های فساد اداری ،بی‌عدالتی و استفاده از مواد مخدر و ناامنی، افغانستان شاهد تغییر منفی بوده است.

پاسخ دهندگان به سوالات این نظرسنجی به آینده نیز خوشبین بودند.

۶۸ درصد آنها به این باور هستند که افغانستان در مسیر درست در حرکت است و ۱۵ درصد گفته اند کشورشان در مسیر غلط قرار دارد.

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان که این نظرسنجی را انجام داده، یک نهاد مدنی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۸۳ توسط تعدادی از موسسه‌های جامعه مدنی تاسیس شده است.