روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ششم حمل

Image caption سربازان پلیس در کابل پنج مهاجم را کشتند

روز گذشته چندین حمله انتحاری در ولایات کابل، قندوز، کنر و هلمند افغانستان رخ داد.

ناامن شدن این کشور با نزدیک شدن انتخابات، انتخاب یونس قانونی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری و برگزاری جشن جهانی نوروز در کابل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ششم حمل/فروردین کابل است.

"مستی طالبان و سستی حاکمان"

روزنامه چراغ در سرمقاله خود زیر عنوان "مستی طالبان و سستی حاکمان" نوشته که این روزها شبکه های تروریستی با تشدید حملات خود توانسته اند یک بار دیگر در این شرایط حساس، حضورشان را اعلان کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات امنیتی افغان می‌گویند مخالفان مسلح تلاش دارند انتخابات را مختل کنند

چراغ می نویسد که از طرف دیگر، نیروهای دولتی با نشر اعلامیه های متضاد به جای پر کردن خلاهای مدیریتی و معلومات استخباراتی، در تلاش توجیه شکست های خود هستند.

به باور نویسنده چراغ، از آنجا که این روزها تمام مقامات دولتی به جای رسیدگی به امور رسمی، مصروف مبارزات انتخاباتی هستند، مخالفان توانسته اند این وضعیت را به میان آورند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که رویدادهای امنیتی چند روز اخیر نشان می‌دهد که نهادهای امنیتی کشور هنوز توان مهار حملات تروریستی را ندارند و این می‌تواند امنیت برگزاری انتخابات را زیر سوال ببرد.

به باور نویسنده ماندگار، در نهادهایی مثل پلیس و ارتش ملی، اصلاً چیزی به نام کشف و استخبارات که بتواند فعالیت‌های دشمن در داخل این نهادها را خنثی کند، وجود ندارد.

ماندگار نوشته که نهادهای امنیتی باید با استفاده از امکانات و نیروهای خارجی‌ که در کشور وجود دارند، برای تأمین امنیت دفاتر انتخاباتی و مراکز رای‌دهی در کل این کشور دست به کار شوند و اجازه ندهند که دهشت، مردم را از رفتن به پای صندوق‌های رای باز بدارد.

ناامنی و انتخابات

روزنامه آرمان ملی نوشته همانطور که پیش بینی می شد با نزدیک شدن برگزاری انتخابات در کشور، فعالیت‌های تخریبی بیشتر شده است.

آرمان ملی می‌نویسد که مسئولان برگزاری انتخابات و دولت افغانستان نباید زیر تاثیر این رخدادها قرار گیرند و باید با تمام قاطعیت از برگزاری انتخابات حمایت کنند.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که حملات امسال بدون شک با مسأله انتخابات ارتباط دارد.

افغانستان نوشته موقعیت هایی که تا هنوز برای حمله انتخاب شده، نشان می دهد که طالبان تصمیم جدی برای برهم زدن امنیت انتخابات دارد.

Image caption آقای قانونی در دو کابینه پیشین آقای کرزی وزیر بود

افغانستان افزوده که اگر این انتخابات به صورت سالم و به دور از تقلب و ناامنی برگزار گردد، میزان امیدواری مردم نسبت به اوضاع سیاسی و امنیتی کشور بالا می رود؛ اما اگر این انتخابات با نا امنی و چالش های سیاسی همراه باشد، مردم می فهمند که دیگر امیدی به بازسازی و پیشرفت در این کشور وجود ندارد.

روزنامه تحول نیز می‌نویسد که حمله طالبان به یکی از دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات نشان داد که طالبان به شدت از انتخابات وحشت دارند.

تحول نوشته که این حمله نشان داد که بیانیه های این گروه برای مدارا با مردم افغانستان حقیقت ندارد و اراده طالبان تنها از بین بردن دستاوردهای مردم این کشور است.

یونس قانونی معاون اول ریاست جمهوری شد

روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری در شرایطی که انتخابات نزدیک است و هنوز سرنوشت موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا مشخص نشده، خلا سیاسی را به وجود آورد.

انیس نوشته که محمد یونس قانونی از شخصیت‌های برجسته دوران جهاد است و می‌تواند به مردم افغانستان در برگزاری انتخابات شفاف و فراگیر کمک کند.

روزنامه وحدت نیز نوشته که آقای قانونی بهترین گزینه برای این پست بود.

وحدت می نویسد که افغانستان در چند هفته آینده انتخابات ریاست جمهوری و پیامدهای پس از آن را تجربه خواهد نمود و تجربه آقای قانونی و تعامل وی با تمامی جناح ها به عنوان یک ناظر مطمئن در این وضعیت بسیار مهم است.

افغانستان میزبان جشن جهانی نوروز

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که افغانستان برای نخستین بار میزبان جشن نوروز است و قرار است مقام‌هایی از ۱۱ کشور در این برنامه حضور یابند.

۸‌صبح نوشته که حوزه نوروز می‌تواند با ایجاد بسترهای فرهنگی، دیوارهای بی‌اعتمادی را از روی شهروندان این حوزه تمدنی برداشته و راه را برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در این حوزه فراهم کند.

۸‌صبح می‌نویسد که این میزبانی برای افغانستان در شرایط موجود هزینه‌های زیادی را به همراه دارد، اما افغانستان با میزبانی از کشورهای حوزه نوروز یک بار دیگر نگاه و پیام فرهنگی و تمدنی خود را برای منطقه به نمایش می‌گذارد.

اما ۸‌صبح افزوده که جشن نوروز در افغانستان با موجی از حمله‌های انتحاری همراه شده و هنوز معلوم نیست که به چه تعداد از مقام‌های کشورهای حوزه نوروز در این برنامه حضور خواهند یافت.

مطالب مرتبط